سه شنبه, ۲۶, تیر ۱۳۹۷

پیاده روی اربعین انقلابی در وسعت عالم و ظهوری از جاذبه امامت

نرم‌افزار «جاذبه حسینی» ویژه پیاده‌روی اربعین

در آستانه‌ی فرارسیدن سالروز اربعین اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام)، نرم‌‌افزار «جاذبه حسینی» ویژه‌ی تلفن‌های همراه(Android) جهت استفاده‌ی زائرانی که با پای پیاده عازم کربلای معلی هستند، تهیه و منتشر شد.
این نرم‌افزار توسط مؤسسه‌ی پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی ویژه‌ی اربعین حسینی طراحی و در دو نسخه‌ی کامل و کم‌حجم (بدون فایل‌های صوتی) جهت استفاده علاقه‌مندان آماده گردیده است.
کاربران محترم می‌توانند نرم‌‌افزار تلفن همراه (Android) «جاذبه حسینی» را از لینک‌های زیر دریافت کنند:
۱. نسخه اصلی | ۱۰۵MB
۲. نسخه بدون صوت | ۲۸MB

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/28420/smpf.jpg

نظرات خود درباره این نرم‌افزار را می‌توانید از انتهای همین صفحه  ارسال نمایید.
جاده منتهی به کربلا/۲
دل های زائران حسین(ع) در شُرُف شکستن است/

خبرنگار اعزامی مشرق ـ کربلا، آفتاب گرم می تابد؛ عقربه های ساعت نیمه های ظهر را نشان می‌دهند؛ چیزی تا اذان ظهر نمانده، ما هم برای استراحت به گوشه ای از جاده آمده ایم تا کمی خستگی درکنیم.

چند روزی است که در جاده (نجف – کربلا) قدم می زنیم و زائران زیادی را دیده ایم، زائرانی که روزهاست در حال حرکت هستند، برخی ۲۰ روز، برخی ۱۰ روز، برخی یک هفته است که در راه اند، ولی اکثر زوار ۳ روز است که در جاده منتهی به کربلا قدم بر می دارند.

از کنار جاده که به سیل در حال حرکت زوار نگاه می کنی؛ می فهمی که زائران حسین(ع) برخی از مصائب کاروان اهل بیت حسین(ع) را درک کرده‌اند؛

پاهای تاول زده…

چهره های سوخته …

موهای آشفته و غبارگرفته…

لب های تشنه…

و پاهایی که لنگ لنگان به سمت کربلا در حال حرکتند…

همه و همه نشان دهنده آن است که «عاشق» نشانه هایی از معشوق را به خود گرفته است. اینان معشوق جانشان آن بانویی است که یک اربعین دور از یوسفش به سر برده و حالا پس از ۴۰ روز سختی دوباره در مسیر وصال یوسفش قرار گرفته و فاصله چندانی تا کربلا ندارد.

زینب(س) ۴۰ روز است که راوی مصیبت هایی است که به خاندان پیامبر روا کرده اند.

این ۴۰ روز برای زینب (س) شاید به اندازه ۴۰ سال گذشت، همانطور مقاتل از سپید گشتن موهای او و قد خمیده شده او در این مدت روایت کرده اند.

دل های زائران حسین(ع) در شُرُف شکستن است/

ادامه نوشته را کمی آرامتر بخوانید.

دل های زائران حسین(ع) در شُرُف شکستن است. بگذارید حالا که به کربلا آمده ام کمی راحت تر برایتان روایت کنم:

یعقوب ندید که یوسفش را در چاه می اندازند

فقط لباس خونی اش را دید

و پس از نابینایی دیگر آن را هم ندید

می دانست زنده است

فقط دلتنگ بود

ندید که یوسفش را در بازار به فروش گذاشته اند

زینب(س) اما دید

آنهایی که یعقوب فقط شنیده بود

گاهی خدا اراده می کند خیلی چیزها را حس کنی؛

مثل عطش، درد، غربت، بی کسی، زخم زبان، و بعضی چیزها را ببینی…

مثل پهلوی شکسته،

فرق شکافته شده،

جگر پاره پاره،

گودال قتلگاه،

سرهای به نیزه رفته عزیزانت،

تشت طلا،

چوب خیزران،

و بزم نامحرمان…

” زینب(س) شدن به این سادگی ها هم نیست”

این را تمام زائران حسین(ع) می دادند.
مراسم بدرقه نخستین گروه ازکاروان‌های زائرین اربعین حسینی که عازم کربلا هستند ظهر روز جمعه با حضور خیل عظیم عاشقان حسینی و زائرین و خانوده‌های ایشان در میدان امام حسین (ع) از سوی شهرداری تهران برگزار شد.

 به گزارش مشرق، در این مراسم که در فضایی معنوی خاصی برگزار شد ابتدا مداحان اهل بیت به نوحه سرایی و مداحی پرداختند و سپس حجت الاسلام پناهیان در سخنانی کوتاه با ارج نهادن از این حرکت خودجوش و مردمی اربعین حسینی را به عنوان بزرگترین اجتماع مسلمانان و شیعیان در کربلای معلی خواند.حجهالاسلام والمسلمین پناهیان گفت: اینکه بزرگان دین و ائمه اطهار سفارش زیادی به پیاده روی کرده‌اند همه و همه دارای فلسفه‌ایی خاص بوده چراکه اکنون می‌بینیم پیاده روی علاوه بر اینکه برای سلامتی انسان بسیار مفید است به یک نهضت و نماد برای زنده نگه داشتن و با شکوه بودن حرکت اباعبدالله و قیام عاشورا و مهمتر از همه ادامه راه حضرت زینب (س) تبدیل شده است.

وی با تقدیر از حرکت حامیان زائرین کربلا به تدارکات خوبی که شهرداری تهران برای زائرین در نظر گرفته اشاره کرد و گفت: عبادت بزرگی است پیاده روی برای رسیدن به کربلا و زیارت مرقد مطهر شهدای کربلا  و افرادی که می‌آیند و به زائرین خدماتی ارائه می‌کنند ثوابی بزرگ نصیب آنها می‌شود و بهتر است بگوییم که سعادتی نصیب ایشان شده است.

وی به زائرینی که عازم کربلا بودند، گفت: من از همه شما می‌خواهم دست خالی بروید و یقینا با دست پر بر می‌‌گردید و هیچ سوغاتی بهتر از زیارت شهدای کربلا و مرقد امام حسین نیست.

حجهالاسلام پناهایان گفت: حضور ۲۰ میلیونی در اربعین حسینی در کربلا یک پیام عظیمی دارد و این پیام پیام آزادی و آزادگی بشریت است که هدف بزرگ نهضت عاشورا نیز همین بوده است و یقیناً این نهضت در آینده می‌تواند دنیا را دچار تحول کند و شک نکنید که اتفاقات بسیار خوب و مهمی را به همراه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: می‌بینیم که مردمانی از روسیه – آمریکا – آفریقا و حتی کسانی که مسلمان نیستند سعی می‌کنند در این اجتماع بزرگ مسلمانان و شیعیان حضور یابند و اخبار و تصاویر آن را برای مردم کشور خود مخابره می‌کنند و تعریف می‌کنند و آنها نیز اشک می‌ریزند.

استاد رحیم‌پور ازغدی در مسیر پیاده روی اربعین از نجف به کربلا:
عزای امام حسین(ع) مقدمه جهاد است / برخی قمه می‌زنند اما به جنگ داعش نمی‌روند /راهپیمایی اربعین بزرگ‌ترین عزاداری است

گروه فرهنگی – رجانیوز: عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عزای امام حسین (ع) مقدمه جهاد در مکتب آن حضرت است. برخی تشیع بی ضرر برای خود ساخته اند و تا زمانی که سود می‌برند پای کار عزاداری‌ها هستند.

به گزارش رجانیوز به نقل از سایت حج، حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی شب گذشته در خیمه گاه حسینی و در جمع عزاداران اباعبدالله الحسین (ع)، قیام آن حضرت را دارای دو بعد الهی عبادی و سیاسی و اجتماعی خواند که از هم تفکیک ناپذیر هستند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه عزای امام حسین (ع) مقدمه جهاد در مکتب آن حضرت است، تأکید کرد: امروز برخی قمه می‌زنند اما به جنگ داعش و صهیونیست‌ها نمی‌روند. اینها جزو همان کسانی هستند که به امام حسین (ع) می‌گفتند شما حق هستید و ما هم شک نداریم اما آیا آمدن ما به کربلا در پیروزی شما نقش دارد یا بی فایده است که اگر نقشی ندارد، آمادگی مردن نداریم.
وی گفت: برخی به مسأله امام حسین (ع) و آنچه در این سرزمین گذشته صرفا بعد عبادی محض با قطع نظر از ابعاد سیاسی اجتماعی آن داده اند و برخی می‌خواهند بعد عبادی و ریشه‌های توحیدی آن را در نظر نگیرند.
ابعاد قیام امام حسین تفکیک ناپذیر است
وی با تأکید بر اینکه دو بعد عبادی و سیاسی نهضت عاشورا نباید از هم جدا شود، محور قیام امام حسین (ع) را عدالتخواهی و تحقق توحید بر روی زمین خواند و تصریح کرد: همه حقیقت توحید در کربلا و آن حجت تمام کننده و برهان تفکیک کننده نزد امام حسین (ع) بوده است و خواهد بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بار دیگر بر تحقق هر دو بعد عبادی و سیاسی قیام امام حسین (ع) تأکید کرد و افزود: همه کسانی که زمان اباعبدالله (ع) ایشان را تنها گذاشتند جزو مخالفان آن حضرت نبودند و امروز نیز چنین است.
رحیم پور ازغدی ادامه داد: اگر زمان انقلاب و جنگ که پرچم اباعبدالله الحسین (ع) بالا رفت، افرادی به حمایت نیامدند، در زمان آن حضرت و در قیام کربلا هم حاضر نمی‌شدند و در زمان قیام حضرت حجت (ع) هم چنین افرادی به حمایت برنخواهند خواست چراکه باید از جان و مال خود هزینه دهند.
وی تصریح کرد: همه کسانی که در اربعین به سوی اباعبدالله الحسین (ع) می‌آیند هم اگر در کربلا بودند به آن حضرت ملحق نمی‌شدند که این امر سابقه تاریخی دارد و چنین افرادی در گذشته هم به جای یاری حضرت در مقام نصیحت برآمدند که ایشان را از رفتن به کربلا منصرف کنند.
وی با بیان اینکه برخی از ما حاضریم دین ضربه بخورد اما وقتی به ما احتیاج دارند در صحنه حاضر نمی‌شویم، گفت: همه کسانی که امروز عزاداری می‌کنند اگر در کربلا بودند به دو دسته تقسیم می‌شدند و عده کمی با اباعبدالله (ع) می‌ماندند.
برخی قمه می‌زنند اما به جنگ داعش نمی‌روند
رحیم پور ازغدی تأکید کرد: امروز برخی قمه می‌زنند اما به جنگ داعش و صهیونیست‌ها نمی‌روند. اینها جزو همان کسانی هستند که به امام حسین (ع) می‌گفتند شما حق هستید و ما هم شک نداریم اما آیا آمدن ما به کربلا در پیروزی شما نقش دارد یا بی فایده است که اگر نقشی ندارد، آمادگی مردن نداریم.
وی اظهار داشت: برخی تشیع بی ضرر برای خود ساخته اند و تا زمانی که سود می‌برند پای کار عزاداری‌ها هستند اما به محض اینکه کمی ضرر کنند، مجبور به رعایت حلال و حرام شوند، در مقابل ظلم بایستند و با استکبار مقابله کنند، عقب می‌نشینند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح این سؤال که چرا از بین صدها هزار محب امام علی (ع) تنها ۷۲ نفر به یاری اباعبدالله الحسین (ع) آمدند، گفت: اسلام آمریکایی و شیعه لندنی که امام و رهبری فرمودند، افرادی هستند که کارهای بی ضرر مذهبی انجام می‌دهند اما حاضر به اهدای جانشان در حمایت از دین نیستند.
راهپیمایی اربعین بزرگ‌ترین عزاداری است
این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به راهپیمایی اربعین با بیان اینکه هیچ کجای جهان جمعیت ۱۵ تا ۲۰ میلیونی یکجا جمع نمی‌شود، این امر را پاداش خداوند به حسین بن علی (ع) عنوان کرد که از جان و مال خود برای نجات دین گذشت.
وی با بیان اینکه عزای امام حسین (ع) مقدمه جهاد در مکتب آن حضرت است، از راهپیمایی اربعین به عنوان بزرگ‌ترین و بهترین عزاداری برای آن حضرت که تیر خلاص را به داعش می‌زند نام برد و گفت: آنها که شیعه را منهای جهاد، انقلاب و مبارزه می‌خواهند، می‌خواهند اباعبدالله و عزای امام حسین (ع) را بی آبرو کنند.
رحیم پور ازغدی با بیان اینکه گناه بی آبرو کردن عزای امام حسین (ع) از گناه از قفا بریدن سر آن حضرت کمتر نیست هرچند ناآگاهانه باشد، تأکید کرد: هرکس سبب تمسخر دین امام حسین (ع) شود، خیانت کرده و هرکاری که سبب شود دشمن به مقدسات شیعه اهانت کند، حرام است.
وی تصریح کرد: امروز شیعه عزتمند و پیشرفته‌ترین و پیشرو‌ترین مکتب در جهان است و در حالی که همه مکتب‌ها شکست خورده و به قبرستا

ن تاریخ رفته و تمام مذاهب ضعیف شده اند، اسلام امام حسین (ع) تنها مکتب زنده است که دارد سرنوشت جهان را تغییر می‌دهد و پرچم سیدالشهدا جهان را آزاد خواهد کرد.

کد خبر:۲۱۲۹۹۱ –

دو مداحی حماسی میثم مطیعی به مناسبت اربعین حسینی / “کل زمان جدید … فیه یزید جدید”

میثم مطیعی دو مداحی جدید با دو زبان فارسی و عربی به مناسبت اربعین حسینی به دوستداران اهل بیت ارائه کرد.

به گزارش رجانیوز، این روزها در هر گوشه و کناری از شهر، سخن اربعین و سفر پیاده روی نجف به کربلا داغ است و حال و هوای هر کوی و برزنی بیش از پیش اربعینی شده است. هیئات و مادحین اهل بیت(ع) هم از این فضا دور نمانده و آثار مرتبطی را تولید نموده اند.

در این میان حاج میثم مطیعی نیز در هفته های اخیر چند اثر زیبا و پرمغز را در دو هیئت میثاق با شهدا دانشگاه امام صادق(ع) و هیات شهدای گمنام اجرا کرده  است. عمده این آثار دو زبانه بوده و بخشی از آن به زبان فارسی و بخش دیگر به زبان عربی است.

در چند روز گذشته نیز دو اثر جدید توسط حاج میثم مطیعی اجرا گردیده که حاوی مضامین عمیق و جالب توجه مذهبی و سیاسی است که با توجه به اوضاع جهان اسلام و حضور جریانات تکفیری در بخشی از کشورهای اسلامی خصوصا عراق و نیز جنایات اخیر صهیونیست ها در فلسطین اشغالی و قدس شریف، تولید و انتشار چنین مضامینی اقدامی بسیار دقیق و هوشمندانه است.

در اثر دو زبانه “کل زمان جدید … فیه یزید جدید” ضمن اشاره به حضور میلیونی حسینیان در اربعین، به اراده ملت های انقلابی در نابودی یزدیان زمان و حکومت های فاسد می پردازد.

همچنین در مداحی عربی ” للقدس نحن قادمون …” علاوه بر توصیف سختی ها و مصیبت های اباعبدالله (ع) و اهل بیت ایشان، به جایگاه قدس شریف به عنوان قبله اول مسلمانان و معراج گاه پیامبر اشاره نموده و تاکید می کند که: جوانان مسلمان! سلاح‌هایتان را به سوی اسرائیل نشانه بگیرید.

شعر فارسی این مداحی توسط رضا یزدانی سروده شده و اشعار عربی هر دو مداحی را احمد حسن الحجیری شاعر جوان و توانمند بحرینی گفته است.

در ادامه لینک های این مداحی­ها به انضمام متن هر یک از اشعار قرار داده شده است.

گفتنی است، جهت سهولت مخاطبان ارجمند مجموعه آثار اربعینی حاج میثم مطیعی تحت عنوان “ره توشه زائران اربعین حسینی” گردآوردی شده که از (اینجا) قابل دسترسی است.

قطعا پیاده روی اربعین، فرصت تبلیغی منحصر به فردی است که به شیوه های مختلف باید از آن در جهت انتشار معارف ناب دینی و نیز اندیشه انقلابی بهره گرفت و وظیفه شرکت کنندگان ایرانی، خصوصا جوانان این است که نماینده شایسته ای برای جمهوری اسلامی بوده و در راه ترویج اسلام انقلابی به شیوه های مختلف اقدام نمایند که قطعا انتشار آثاری از قبیل این مداحی ها از جمله این اقدامات است.

 

دریافت فایل صوتی

کلُّ زمانٍ جدیدْ … فیهِ یزیدٌ جدیدْ

شعر فارسی: رضا یزدانی

شعر عربی: احمد حسن الحجیری از بحرین

 

می شکند خشم ما، کاخ یزید زمان

یکسر قهرنا، قصر یزید الزمان

لرزه به پا می کند، در دل اهریمنان

ویرجف قلوب الشیاطین

می رسد از هر طرف، پاسخ هل من معین

من کل جانب، یصل لبیک لنداء هل من معین

گشته سپاه حسین، جلوه گر از اربعین

وظهر جیش الحسین من یوم الأربعین

دنیا و عقبای ما حسین… لبیک یا مولا یا حسین

یا حسین، أنت دنیانا وعقبانا. لبیک یا مولانا یا حسین

تا دشمن هست ما روز و شب در میدانیم

نحن فی‌المعرکه لیل نهار مادام العدو موجود

ما سیلابیم، ما دریاییم، ما طوفانیم

نحن السیل، نحن البحر، ونحن العاصفه

 

نحنُ هُبوبُ الریاحْ …نحنُ عُلوُّ الرِّماح

(ما وزش بادیم …… ما بلندی نیزه‌هاییم)

نحنُ بَریقُ السُّیوفْ …نحنُ رُعودُ الکِفاحْ

(ما تلألؤ شمشیرهاییم …. ما غرش نبردیم)

نحنُ جنودُ السّماءْ … فی دَمِنا الکِبریاءْ

(ما سربازان آسمانیم  ….. و بزرگی و عظمت در خون ما جاری است)

نحن شُعوبُ اللّهیبْ …أشعلهُ الشُهداءْ

(ما ملت‌هایی هستیم همانند زبانه‌های آتش خشم ….. که خون شهدا آن را افروخته است)

بُرکانُ الثُوّارِ یا حسین

این آتشفشان انقلابیان است، ای حسین(ع)

صَرْخاتُ الأحرارِ یا حسین

و این فریاد آزادگان است، ای حسین(ع)

فی بَحرِکَ  المَوَّاجِ قد شُدَّ الشِراعْ

( بادبان‌های کشتی نجات در دریای موّاج تو کشیده شده است)

مَن فی سَفینِکَ لا یلقاهُ الضَّیاعْ

(کسی که در کشتی توست، گمگشته و سرگردان نمی‌شود)

 

کلُّ زمانٍ جدیدْ … فیهِ یزیدٌ جدیدْ

(در هر دوره جدید ….. یزید جدیدی وجود دارد)

إنَّ سبیلَ الحیاهْ … رفضُ حیاهِ العَبیدْ

(تنها راه زندگی با سعادت …. رهایی از زندگی بردگان است)

إنَّ لنا فی الحسینْ … حَبلَ صُمُودٍ مَتینْ

(همانا حسین برای ما …. ریسمان محکم ایستادگی است)

وَحدتُنا قُوَّهٌ … تَفْتِکُ بالظالمینْ

(وحدت ما قدرتی است …. که ستمگران را از پای در می‌آورد)

آمالُ الانبیاءْ یا حسین

این آرزوی پیامبران است، ای حسین(ع) !

قدْ لاحتْ فی السّماءْ یا حسین

که در آسمان متجلی شد، ای حسین(ع) !

لنْ ینثَنیْ عَزمُ الشعوبِ الثّائِرهْ

(اراده ملت‌های انقلابی)

ضِدَّ حُکوماتِ الضَّلالِ الجائِرهْ

(در مقابل حکومت‌های گمراه و ستمگر خاموش نخواهد شد)

 

***********************************************************

 

دریافت فایل صوتی

للقُدسِ نحنُ قادمونْ…

شاعر: احمد حسن الحجیری از بحرین

 

أنا قتیلُ العَبراتْ … أنا لَهیبُ الحسراتْ

(من کشته اشکم… من شعله حسرت در دل‌های مؤمنانم)

أنا الحسینُ بن علی … أنا وَجیبُ الصَّرَخات

(من حسین بن علی هستم… من طنین فریادهایم)

آهاتی تَلْهَبْ

(حسرت‌هایم در دلم شعله می‌کشد)

لن أَنسى زینبْ

(زینب را فراموش نخواهم کرد)

مِن بعدی تُسلَبْ

(که پس از من غارت می شود)

ذَبِلَ الصِّغار…. کماءٍ جَفْ

(کودکان حسین درمانده و ناتوان شدند…. مانند آبی که خشک شده باشد)

ها هو الحِصار … بهم قدْ حَفْ

(در محاصره دشمنان قرار گرفتند)

یَصْعُبُ الفرار ….  بأرضِ الطَّف

(فرار کردن از دست دشمنان در صحرای خشک کربلا سخت است)

(سیِّدی حسین، حبیبُ الله)

(آقای من حسین ای حبیب خدا)

 

صاحَ الجریحُ بالشهیدْ: … ” آهٍ أخی نَزْفی شَدید

(مجروح به شهید گفت … آه ای برادرم، خونریزی من شدید است)

حیثُ الجِراحاتُ تهُونْ…. خُذْنی لعالَمٍ جدید

(مرا به جهان دیگر (جهان شهداء) ببر… آنجایی که جراحت‌ها خوب می‌شود)

قد جفّتْ عُروقی

(رگهایم از خون خالی شده است)

تِهتُ عن طریقی

(راهم را گم کرده‌ام و نمیدانم در این دنیا به کجا روم)

خُذنِیْ یا صدیقی

(ای دوست شهید من، مرا با خود ببر)

“عندما تَحین ْ لحظهُ الصمتِ

(شهید  به مجروح گفت: وقتی لحظه جان دادن فرا رسد)

اِرقَبِ الحسین متى یَأتی

(منتظر امام حسین (ع) باش که می‌آید)

وامْدُدِ الیدین لِکیْ تأتی

(در آن لحظه دستانت را به سوی او دراز کن و از او مدد بخواه تا به ما شهدا بپیوندی)

(سیِّدی حسین، حبیبُ الله)

(آقای من حسین ای حبیب خدا)

 

لو أغلقُوا کُلَّ الدُّروب …. و قَیَّدونا بالخُطوب

(اگر همه راه‌ها را ببندند… و ما را به مشکلات وسختی‌ها دچار کنند)

للقُدسِ نحنُ قادمونْ…. فالقدسُ مِعراجُ الشُّعوب

(بازهم ما به سوی قدس می‌آییم …. زیرا قدس معراج ملت‌هاست)

الشِّمرُ صُهیون

(شمر امروز صهیونیسم است)

ذو البیتِ الموهون

(که خانه‌اش سست است)

ملعونٌ ملعون

(ملعون است، ملعون است)

یا سَنا الصَّباح …أنتمُ القِندیل

([ای جوانان مسلمان] شما نور صبح و چراغدان‌ امید هستید)

وجِّهوا السِّلاحْ …نحْوَ إسرائیلْ

(سلاح‌هایتان را به سوی اسرائیل نشانه بگیرید)

واقبِضُوا الأرواحْ…. مثلَ عزرائیل

(و مثل عزرائیل جانشان را بگیرید)

(سیِّدی حسین، حبیبُ الله)

(آقای من حسین ای حبیب خدا)

 

کد خبر:۲۱۲۸۳۹ –

برچسب ها:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.