دوشنبه, ۲۸, خرداد ۱۳۹۷

دفتر بصیرت

«آیا مردم پنداشتند همین که گفتند ایمان آوردیم به حال خود رها می شوند و مورد آزمایش و فتنه قرار نمی گیرند؟ به یقین کسانی که پیش از اینان بودند آزمودیم، پس خدا آنها را که راست می گویند بی تردید می شناسد و دروغگویان را نیز خوب می شناسد» سوره عنکبوت ۲-۳
از آغاز بعثت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) و تشکیل حکومت اسلامی در مدینه النبی یکی از مهمترین عرصه های محک مسلمانان عرصه ی سیاست بوده است. تاریخ اسلام پر است از عوام و خواص با بصیرت و بی بصیرت که حوادث تلخ و شیرینی را بوجود آورده اند.
دوران حاضر نیز از این قاعده مستثنی نیست و فتنه ها و ابتلائات در وادی سیاست دامن گیر تمام افراد و اجتماعات می باشد. بنیاد امام حسن مجتبی(علیه السلام) نیز بعنوان عضو کوچکی از جامعه ی بزرگ حکومت اسلامی بر خود واجب می بیند که در راستای روشنگری سیاسی و بصیرت افزایی اعضای بنیاد و جامعه بکوشد. این وظیفه ی اساسی ان شاء ا… توسط «دفتر بصیرت بنیاد امام حسن مجتبی (علیه السلام)» که با چارت تشکیلاتی ذیل سازماندهی شده و دارای شرح اهداف و وظایف معین شده در این آیین نامه می باشد، صورت خواهد گرفت.

الف- شورای بصیرت
الف-۱- تعریف : این شورا به منظور ارائه ی دیدگاه سیاسی بنیاد در مسائل سیاسی روز و جلوگیری از ارائه ی دیدگاه های مختلف منتسب به بنیاد تشکیل گردیده است و آرا و نظرات صادره از این شورا به منزله ی مواضع سیاسی رسمی بنیاد محسوب می گردد.
الف-۲- وظایف:
۱- تشکیل جلسات مستمر و رصد مسائل سیاسی مهم و در صورت لزوم ارائه خروجی به بولتن منتشره توسط گروه مطالعات تاریخی و سیاسی و یا برگزاری جلسات سخنرانی.
۲- تشکیل جلسات اضطراری در صورت لزوم اتخاذ و اعلام موضع سیاسی بنیاد در مواقع خاص.
تبصره: این جلسات با درخواست مسئول شورا یا یک سوم اعضای شورا تشکیل می گردد..
۳- تبیین مواضع سیاسی بنیاد.
۴- مشخص نمودن موضوعات روز و رجال سیاسی که در راستای بصیرت افزایی اعضای مجموعه می توان از آنان استفاده نمود.
۵- نظارت بر فعالیت دو گروه «مطالعات، پژوهش و آموزش» و «هماهنگی و برنامه ریزی جلسات بصیرت» از طریق دبیر شورا و تعیین خط مشی کلی این دو گروه.
الف-۳- اعضای شورای بصیرت:
۱- مسئول بنیاد.
۲- دبیر کانون دانش پژوهان نخبه.
۳- دبیر شورای بصیرت.
۴- یک نماینده از اعضای شورای سیاستگذاری به انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری.
تبصره: نماینده‎ی شورای سیاست گذاری علاوه بر حضور در جلسات وظیفه اطلاع رسانی امور دفتر بصیرت را به شورای سیاست گزاری دارد.
۵- اعضای حقیقی به پیشنهاد مسئول بنیاد و تصویب اعضای شورای سیاستگذاری انتخاب می گردند.

ب- دبیر دفتر بصیرت
ب-۱- تعریف: به عنوان بالاترین رکن اجرایی دفتر بصیرت توسط مسئول بنیاد انتخاب می گردد.
ب- ۲- وظایف:
۱- پیگیری و اجرای مصوبات شورای بصیرت.
۲- هماهنگی و برگزاری جلسات شورای بصیرت.
۳- نظارت بر فعالیت های گروه های «مطالعات، پژوهش و آموزش» و «هماهنگی و برنامه ریزی جلسات بصیرت» و ارائه ‎ی گزارش فعالیت‎‎ها به شورای بصیرت.
ج- گروه مطالعات، پژوهش و آموزش:
ج-۱- تعریف و هدف: این گروه بعنوان یکی از زیرمجموعه های شورای بصیرت در نظر گرفته شده است و با هدف مطالعه و پژوهش بر روی وقایع تاریخی و همچنین مطالعات سیاسی شکل گرفته است و ماحصل مطالعات خود را به صورت هفتگی یا ماهانه و در قالب کتاب، مقاله، بولتن، جلسات سخنرانی و … به سایر اعضای بنیاد ارائه خواهد داد. همچنین این گروه وظیفه آموزش سیاسی اعضای بنیاد را بر عهده دارد. مسئول این گروه به پیشنهاد دبیر و تصویب اعضای شورای بصیرت تعیین می گردد.

ج-۲- وظایف:
۱- تهیه بانک اطلاعات محتوا شامل کتاب، مقاله، سخنرانی، اخبار و …
۲- تهیه بانک اطلاعات افراد و رجال سیاسی معاصر شامل رزومه، گزیده افکار، عکس و …
۳- ایجاد سیر مطالعاتی منظم برای اعضای علاقه مند به مطالعات سیاسی و معرفی منابع بر اساس طبقه بندی سنی.
۴- ارائه ی خروجی مطالعات توسط افراد گروه برای سایر اعضای بنیاد به صورت جزوه، مقاله، جلسات سخنرانی.
۵- برگزاری جلسات دیدار با نخبگان سیاسی کشور (در این جلسات اعضای گروه به دیدار نخبگان می روند و ماحصل جلسات به سایر اعضای بنیاد ارائه می گردد)
۶- چاپ منظم بولتن اخبار و ارائه ی تحلیل های هفته و ماه به اعضای بنیاد.
۷- آموزش سایر اعضای بنیاد. 

د- گروه هماهنگی و برنامه ریزی جلسات بصیرت:
د-۱- تعریف و هدف: دیدار نخبگان سیاسی کشور و اعضای بنیاد امام حسن مجتبی (علیه السلام) از سالیان اولیه ی تاسیس این مجموعه مرسوم بوده است. هدف از برگزاری این جلسات آشنایی رجال سیاسی کشور با مجموعه و همچنین آشنایی اعضای بنیاد با آرا و نظرات این عزیزان و آشنایی اعضا با فضای سیاسی کشور می باشد. گروه هماهنگی و برنامه ریزی جلسات بصیر بعنوان یکی از گروه های زیرمجموعه ی شورای بصیر، در راستای برگزاری هرچه پربارتر این جلسات تشکیل گردیده است و وظایف ذیل را بر عهده دارد. همچنین مسئول این گروه به پیشنهاد دبیر شورا و تصویب اعضای شورای بصیرت تعیین می گردد.
د-۲- وظایف:
۱- پیگیری و دعوت از میهمان تعیین شده از طرف شورای سیاست گذاری.
۲- هماهنگی زمان و مکان جلسات بین اعضای مجموعه و مدعوین و اطلاع رسانی به اعضای مجموعه.
۳- هماهنگی رئوس مطالب با میهمان و اطلاع رسانی به افراد.
۴- مدیریت زمان و فضای حاکم بر جلسات بصیرت.
۵- ضبط و مستند سازی جلسات و ارائه خلاصه جلسات به اعضای بنیاد بر اساس طبقه بندی سنی.
۶- ایجاد آرشیو جلسات حاوی مطالب و عکس برای ارائه به مدعوین بعدی.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*