دوشنبه, ۲۸, خرداد ۱۳۹۷

تبیین نقشه راه سال ۹۳ توسط رهبر معظم انقلاب(بخش دوم:جهاد فرهنگی)

**فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است/ فرهنگ به معنای هوایی است که ما تنفس می‌کنیم
رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از بیاناتشان در زمینه فرهنگ اظهار کردند: بخش دوم سخنانم درباره فرهنگ است در یک جمله عرض کنم عزیزان من فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است، چرا؟ چون فرهنگ به معنای هوایی است که ما تنفس می‌کنیم، شما ناچار هوا را تنفس می‌کنید چه بخواهید و چه نخواهید، اگر تمیز باشد آثاری دارد و اگر تمیز نباشد آثاری دیگر؛ فرهنگ کشور مثل هواست اگر درست باشد آثاری دارد مثلا در مورد تولید داخلی که صحبت کردیم اگر بخواهیم مصرف تولیدات داخلی به معنای واقعی کلمه تحقق یابد باید فرهنگ تولید داخلی در ذهن مردم جا بیفتد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اگر بخواهیم مردم اسراف نکنند و ولنگاری نکنند باید باور کنند. فرهنگ یعنی باورهای مردم، ایمان مردم و عادات مردم؛ آن چیزی که مردم با آن روزانه سر و کار دارند و الهام‌بخش آنان است اگر در حوزه اجتماعی مثلا قانون‌گرایی یک فرهنگ است تعاون اجتماعی، تشکیل خانواده و ازدواج و تعداد فرزندان، فرهنگ است. اگر بینش و جهت‌گیری مردم درست باشد آثاری دارد و اگر غلط باشد طوری دیگر می‌شود نظیر آن‌هایی که به همان بلایی دچار می‌شوند که بنیان خانواده را ویران و شهوات را راه انداختند.
ایشان خاطرنشان کردند: تمرکز دشمنان بر فرهنگ بیشتر از همه جا است، به خاطر همین تاثیر زیادی که فرهنگ دارد تمرکز بر روی آن دارد.

**هدف و آماج تحرک دشمنان در زمینه فرهنگ عبارت است از ایمان و باورهای مردم
مقام معظم رهبری تاکید کردند: هدف و آماج تحرک دشمنان در زمینه فرهنگ عبارت است از ایمان و باورهای مردم، مسئولان فرهنگی باید مراقب رخنه فرهنگی باشند، رخنه‌های فرهنگی بسیار خطرناک است و باید حساس باشید، هوشیار باشید و آگاه باشید، نمی‌گوییم همه آسیب‌های فرهنگی ناشی از بیگانگان است نه خودمان هم مقصریم کم‌کاری‌ها و غلط‌کاری‌ها تاثیر داشته اما حضور دشمن را در زمینه مسائل فرهنگی نمی‌توانیم فراموش کنیم، از همان روزهای اول انقلاب در حوزه فرهنگ تلاش می‌کنند که مردم را نسبت به پایه‌های انقلاب و باورهای قلبی مردم متزلزل و باورهای قلبی مردم را مورد تهاجم قرار دهند.

ایشان تصریح کردند: برخی سئوال مطرح می‌کنند چقدر باید حساس بود و آیا این با آزادی که از شعارهای انقلاب است و جزو پایه‌های انقلاب اسلامی است منافات ندارد، نخیر بنده عرض می‌کنم منافات ندارد آزادی غیر از ولنگاری است، آزادی غیر از رهاسازی همه ضابطه‌هاست، آزادی که نعمت بزرگ الهی است خودش دارای ضابطه است و بدون ضابطه آزادی معنی ندارد.
مقام معظم رهبری افزودند: کسانی هستند که در کشور برای تیشه به ریشه زدن این جوانان تلاش می‌کنند، نمی‌شود گفت این آزادی است، مثلا اگر هروئین و این مواد بدبخت‌کننده را ببینیم که به این و آن توزیع می‌کنند نمی‌شود بی‌تفاوت بود، اینکه عده‌ای با استفاده از هنر، بیان و پول تلاش می‌کنند راه مردم را بزنند و ایمان مردم را مورد تهاجم قرار دهند و در فرهنگ اسلامی مردم رخنه ایجاد کنند نمی‌شود بگوئیم آزادی است، در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست. همه کشورهای دنیا نسبت به خطوط قرمز خود بسیار سختگیر هستند.

**برخی در کشور استقلال را مسخره و خلقیات ایرانی را تحقیر می‌کنند
حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای اظهار کردند: در کشورهای اروپایی کسی جرأت ندارد راجع به هلوکاست حرف بزند که معلوم نیست اصلا آن واقعیت دارد یا نه و اگر دارد به چه شکل بوده، تردید در برابر هلوکاست برای آنان بزرگترین گناه محسوب می‌شود و زندانی و تعقیب قضایی دارد، این‌ها مدعی آزادی هم هستند و آنچه برای آنان خطوط قرمز است می‌ایستند و با چنگ و دندان مراقبند؛ چطور از ما توقع دارند که خطوط قرمز انقلابی و اسلامی جوانان را نادیده بگیریم اگر کسی روح استقلال ملی را نشانه می‌رود که الان هم هستند کسانی که وقتی صحبت از استقلال می‌شود مسخره می‌کنند و می‌گویند این عقب‌افتادگی است، کسی که وابستگی را تئوریزه و استقلال را مسخره می‌کند و دل جوانان را برای مستقل زیستن متزلزل می‌کند در برابر این افراد‌ نمی‌توان بی‌تفاوت ایستاد.
ایشان تصریح کردند: به ضروریات اخلاقی و دینی ما و جامعه اهانت می‌کنند، زبان فارسی را مسخره می‌کنند، خلقیات ایرانی را تحقیر می‌کنند و این‌ها وجود دارد الان، کسانی سعی‌شان این است که بر سر و روح عزت ملی جوان ایرانی بزنند و خلقیات منفی را نسبت می‌دهند که مثلا از اروپایی‌های یاد بگیرید از غربی‌ها یادبگیرید، همدیگر را تحمل کنیم ما همدیگر را تحمل نمی‌کنیم، در خیابان‌های کشورهای اروپایی حالا نه ۲۰ سال قبل و نه۵۰ سال قبل، حالا، کسی که حجابش را اندکی مراعات می‌کند توسط جوانان مورد تهاجم قرار می‌دهند و جلو چشم مردم زن محجبه را می‌زنند و مجروح می‌کنند و می‌کشند و کسی هم جرأت نمی‌کند بگوید چرا؟ آیا این تحمل مخالف است؟ تحمل مخالف است که کسی به عنوان اینکه اهل آن کشور نیست را جلو چشم دیگران آتش بزنند، این تحمل مخالف است.
رهبر معظم انقلاب افزودند:‌ همچنین چند وقت پیش دیدیم یک جوان ایرانی را الوات یکی از کشورهای اروپایی جلو چشم مردم آتش می‌زنند و دیگران هم نگاه می‌کنند و این تحمل مخالف است، ‌این کسانی که ملت ایران و ملیت ایرانی را تحقیر می‌کنند، آن کسانی که مبانی اسلامی را در ذهن‌ها متزلزل می‌کنند، کسانی که شعارهای اصلی انقلاب را مورد تعرض جدی قرار می‌دهند، کسانی که نهاد خانواده را بی‌ارزش جلوه می‌دهند و ازدواج را بی‌معنی وانمود می‌کنند هستند کسانی اینگونه در جامه ما، کسانی که لذت‌جویی را امری مطلوب و ارزشی می‌دانند که همین لذت سوغات فرهنگ غربی است یعنی هر چه باشد لذت باشد یکی با اعتیاد، یکی با شهوت جنسی و یکی با کتک زدن این و آن.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: کسانی هستند که اباحه گری را ترویج می‌کنند که باید دستگاه‌های فرهنگی احساس وظیفه کنند. تخریب فرهنگی کاری که تخریب‌کنندگان فرهنگ انجام می‌دهند این است که به جای عزم راسخ ملی تردید را در مردم ترویج می‌کنند، یک ملت اگر عزم راسخ نداشته باشد نمی‌تواند به هیچ جا برسد، سعی دارند عزم راسخ مردم را در مورد مسائل مهم مربوط به کشور که در تعیین سرنوشت آنان تاثیر دارد به هم بزنند و جای عزت و اعتماد‌به‌نفس ملی احساس حقارت ملی را تزریق کنند، جای ایمان راسخ شبهه‌افکنی و بی‌اعتقادی و جای کار و تلاش لذت‌جویی و شهوت‌رانی را ترویج کنند.
مقام معظم رهبری در ادامه سخنانشان خطاب به دستگاه‌های فرهنگی اظهار کردند: دستگاه‌های رسمی فرهنگی کشور بایستی وظایف خود را انجام دهند البته برخی وظایف ایجابی و برخی دفاعی بوده که هر ۲ باید انجام شود، نباید از هوچی‌گری رسانه‌های بیگانه یا آن‌ها که زبان بیگانه را در کام خود قرار دادند بترسند و رفتارشان را با آنها تنظیم کنند، این مسئله مربوط به دستگاه‌های رسمی فرهنگی کشور ‌است.

**علما، اساتید، روشنفکران انقلابی و هنرمندان انقلابی نگاه نقادانه خود را نسبت به اوضاع فرهنگی کشور داشته باشند
ایشان تصریح کردند: نکته مهم عرض من خطاب به جوانان است که فعالیت فرهنگی رابه صورت سراسری و خودجوش در کشور انجام می‌دهند که به حمدالله خیلی هم وسیع شده است، جوانانی که در تهران و دیگر شهرها و استان‌های دیگر کار فرهنگی با اراده و انگیزه خود می‌کنند کارهای بسیاری خوبی ایجاد شده که ما از آن اطلاع یافتیم و این کارها را به طور جدی باید ادامه بدهند، جوانان بدانند که همین گسترش کار فرهنگی توسط چنین جوانان مؤمن و انقلاب نقش مهم در کشور ایفا کرده، در ایستادگی ما در برابر دشمنان نقش ایفا کرده و علاوه بر آن مراجع فرهنگی یعنی علما، اساتید، روشنفکران انقلابی و هنرمندان متعهد انقلابی نیز باید نگاه نقادانه خود را نسبت به اوضاع فرهنگی کشور داشته باشند و تذکر دهند.
رهبر معظم انقلاب تصریح کردند: البته در مورد تذکرات باید گفت که تذکرات باید با منطق محکم و بیان روشن باشد و نقطه نظرات صحیح را ارائه دهد و با تهمت‌زنی و با جنجال‌آفرینی موافق نیستم، بنده با تکفیر و متهم کردن موافق نیستم. بنده اعتقادم این است که ما می‌توانیم مجموعه انقلابی کشور که تعداد بیشماری از آن در بین جوانان ما بوده و حضور دارند را با منطق محکم وارد میدان شوند و نقادی کنند و نقاط ضعف و منفی را به رخ ما مسئولان بکشند، گاهی مسئولان نسبت به آنچه در متن جامعه می‌گذرد متوجه نیستند اما آن جوان که در متن جامعه است می‌داند که همان عزم ملی و مدیریت جهادی است.

**واقعیات جامعه جهانی طبق خواسته‌ها و نیات آمریکا پیش نمی‌رود
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: در پایان عرایضم یک نکته را عرض می‌کنم که بدانید واقعیات جامعه جهانی طبق خواسته‌ها و نیات آمریکا پیش نمی‌رود، آنچه که استکبار جهانی و دشمنان عنود ملت ایران خواسته‌اند تحقق یابد در عرصه گسترده جهانی تحقق نیافته و انشاءالله تحقق نخواهد یافت، آمریکا در فلسطین ناکام مانده و نقشه‌هایی که برای فلسطین داشته و تلاش کرده بر آب شده، می‌خواهد فلسطین را تبدیل به کشور یهودی کند یعنی فلسطینی چه مسلمان و چه مسیحی جای زندگی نداشته باشد، آنها این کار را دنبال کردن، آنها در فلسطین به نتیجه نرسیدند در سوریه به نتیجه نرسیدند و در عراق، پاکستان و افغانستان نیز به مقاصدشان نرسیدند و در اروپا هم نقشه‌های آمریکا نقش بر آب شد، در کشور عزیز ما هم ۳۰ سال تلاش کردند علیه ملت ما اما باز به نتایجی دست نیافتند که نشانه آن حضور مردم است.
ایشان خاطرنشان کردند: افراد مؤثر آمریکایی و خودشان صریحا گفتند که ما تحریم‌ها را به وجود آوردیم و تشدید کردیم تا مردم را ضدنظام به خیابان‌ها بکشانیم این را صریحا گفتند که تحریم برای این است که انقلاب را ریشه‌کن کنند و مردم را در مقابل انقلاب اسلامی قرار دهند که نتیجه اقداماتشان سال ۹۲ در انتخابات و مشارکت مردم و همچنین در ۲۲ بهمن و راهپیمایی بود که پرشورتر، بزرگتر و وسیع‌تر از سالهای دیگر برگزار شد.

**جوانان بدانند آینده مال شماست و دشمنان شما محکوم به شکست هستند
رهبر معظم انقلاب افزودند: جوانان بدانند آینده مال شماست و دشمنان شما محکوم به شکست هستند؛ امیدوارم خداوند همه شما را با توفیقات خود به راه‌های سعادت رهنمود شود و قلب مقدس حضرت ولی‌عصر (عج) را از ما خوشنود کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*