دوشنبه, ۲۸, خرداد ۱۳۹۷

بایدها و نبایدها در صحیفه حضرت امام خمینی(ره)_ کاخ نشینی مسئولین

به گزارش سایت کانون دانش پژوهان نخبه، بخشی از مباحث ارائه شده در ششمین جلسه سلسله جلسات کیمیای نظر (جلسات ماهیانه هیئت کریم آل طاها) توسط برادر اکبری به شرح زیر می باشد:

موضوع جلسه اول: کاخ نشینی مسئولین

قبل از اینکه به اصل فرمایشات بپردازیم باید اساس لزوم این بحث را و لزوم انس با صحیفه امام را خدمت شما بیان کنیم.

به دلیل فرصت کوتاه فقط یک جمله از حضرت آیت الله خامنه ای در این رابطه برایتان خواهم گفت:

مقام معظم رهبری فرمودند : “ما نقشه راه داریم. نقشه راه ما چیست ؟ نقشه راه ما همان اصول امام بزرگوار ماست. آن اصولی که با تکیه بر مردم توانست آن ملت عقب افتاده ی سرافکنده را تبدیل کند به این ملت پیشرو و سرافراز . این اصول ، اصولی است که در ادامه راه هم به درد ما می خورد و نقشه راه ما را تشکیل می دهد.

اصول امام اصول روشنی است. خوشبختانه بیانات امام، نوشته جات امام در بیست و چند جلد در اختیار مردم است خلاصه آن در وصیتنامه جاودانه امام منعکس است. “

بنده که در فرمایشات مقام معظم رهبرکه نگاه میکردم چندین بار تاکید کرده اند به قرائت وصیت نامه امام به عنوان ماحصل مبانی حضرت امام و بسیار زشت است که جوان ما که داعیه حزب اللهی بودن را دارد یک بار در عمرش وصیت نامه حضرت امام را نخوانده باشد…

“همه می توانند مراجعه کنند. ما مفید نمی دانیم که به اسم امام تمسک کنیم اما اصول امام را به فراموشی بسپاریم، این غلط است. اسم امام و یاد امام  به تنهایی کافی نیست. امام با اصولش، با مبانیش ، با نقشه راهش برای ملت ایران یک موجود جاودانه است. نقشه راه در اختیار امام است و آن را به ما عرضه کرده است. اصول امام مشخص است.”

حضرت آقا در جاهای دیگر دارند که ” مبادا تحریف بشود این اصول امام وحتی ممکن است که این اصول را افرادی که قبلا در این انقلاب زحمت کشیده اند و خط امامی بودند، تحریف کنند. مبادا برای جذب افراد به خط امام بعضی از اصول را کمرنگ کنیم یا بیان نکنیم.”

همه اینها رو مقام معظم رهبری با تاکید سفارش کرده اند منتها چون فرصت نیست در اینجا از آن عبور می کنیم.

مطلبی که برای امشب آماده کرده ام از فرمایشات حضرت امام با موضوع کاخ نشینی مسولین است. این عرایضی که انتخاب میکنیم، منظورمون اصلا به حزب ، گروه و شخص خاصی نیست. هر مسئولی چه در زمان گذشته ، چه در زمان حال و چه در زمان آینده این اصول را رعایت نکرده باشد و یا در آینده رعایت نکند مورد خطاب ما قرار دارد.

ببینید حضرت امام(ره) چه فرموده اند؟!

می فرمایند : ” ما باید کوشش کنیم که اخلاق کاخ نشینی را از این ملت بزداییم. اگر بخواهید ملت شما جاوید بماند و اسلام را به طوری که خداوند تبارک و تعالی می خواهد در جامعه ما تحقق پیدا کند ، مردم را از آن خوی کاخ نشینی به پایین بکشید. خود کاخ نشینی این خوی را می آورد.”

ببینید امام چه نکته ای رو دارند سفارش می کنند. بعضی ها میگویند که آقا اگر از راه حلال باشد مگر اشکالی دارد؟ در خانه های مجلل زندگی کنیم از راه حلال. حضرت امام اینجا این رو تذکر می دهند و می فرمایند خود کاخ نشینی این خوی را می آورد. بله ممکن است در بین افراد هم استثنائاتی پیدا بشود که طرف ثروتمند و سرمایه دار هم باشد و بعضی از مسائل دیگر رو هم رعایت بکند. ببینید حضرت امام چه می گویند: “خود کاخ نشینی این خوی را می آورد. ممکن است که در بین آن ها هم کسی پیدا بشود لکن نادرست است. “ ببینید میگن نادرست است.  ” توجه کنید که این ملتی که الآن کوخ نشینانش مشغول فعالیت هستند و مشغول به زحمت هستند، این کوخ نشینان را زحمت بکشید که به همین حال و خوی کوخ نشینی و خوی اینکه توجهی به کاخ ها نداشته باشند نگه دارید تا بتوانید ادامه بدهید زندگی صحیح اسلامی را . آن خوی کاخ نشینی مضر است. خودش مضر نیست ، خویَش مضر است لکن خود او این خوی را به دنبال دارد.”

این دیگه قشنگ مسئله رو توضیح دادند و بعد می فرمایند :

” آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که ما باید فاتحه دولت و ملت را بخوانیم. آن روزی که رئیس جمهور ما خدایی نخواسته از آن خوی کوخ نشینی بیرون برود و به کاخ نشینی توجه کند ، آن روز است که انحطاط برای خود و برای کسانی که با او تماس دارند ، پیدا می شود. آن روز که مجلسیان خوی کاخ نشینی پیدا بکند خدای نخواسته و از این خوی ارزنده ی کوخ نشینی بیرون بروند ، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم.”

بعد نکات بسیار مهمی را در ادامه فرمودند که ” ملت عدالت می خواهد ، اتاق بزرگ نمی خواهد و…”

خیلی مباحث بسیار مهمی است که یکی دوتا هم نیست. الی ماشاالله در صحیفه امام ، شما از این نکات می بینید. من فقط به عنوان آخرین بند این مطلب را قرئت کنم خدمت شما :

امام در پیام قبل از قطعنامه این رو فرمودند :

” ملت عزیز ما که مبارزان حقیقی و راستین ارزش های اسلامی هستند، به خوبی دریافته اند که مبارزه با رفاه طلبی سازگار نیست و آن ها که تصور می کنند مبارزه در راه استقلال و آزادی مستضعفین و محرومان جهان با سرمایه داری و رفاه طلبی منافات ندارد با الفبای مبارزه بیگانه اند و آن هایی هم که تصور می کنند سرمایه داران و مرفهین بی درد با نصیحت و پند و اندرز متنبه می شوند و به مبارزان راه آزادی پیوسته و یا به آنان کمک می کنند، آب در هاونگ می کوبند. بحث مبارزه و رفاه و سرمایه ، بحث قیام و راحت طلبی ، بحث دنیاخواهی و آخرت جویی دو مقوله ای است که هرگز باهم جمع نمی شوند و تنها آن هایی تا آخر خط با ما هستند که در فقر و محرومیت و استضعاف را چشیده باشند. فقرا و متدینین بی بضاعت ، گردانندگان و برپادارندگان واقعی انقلاب ها هستند. ما باید تمام تلاشمان را بنماییم تا به هرصورتی که ممکن است ، خط اصولی دفاع از مستضعفین را حفظ کنیم.”

صحیفه امام جلد۲۱ صفحه ۸۷ 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*