سه شنبه, ۶, فروردین ۱۳۹۸

تحلیلی بر بازی سیطره کتان

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از رویه‌های خوبی که در طراحی برنامه‌های آموزشی کانون امام حسن (ع) وجود دارد، اهتمامی است که به آموزش بازی‌های فکری تحت عنوان استراتژی برد در سنین متوسطه اول وجود دارد. شاید ترم دوم سال تحصیلی اخیر را بتوان نقطه‌ی عطفی در این زمینه دانست؛ وقتی که بازی سیطره‌ی کتان جای خود را در میان بچه‌های دوره‌های ۲۵ کانون امام حسن (ع) باز کرد. حالا بعد از یک ترم تجربه می‌خواهیم در این نوشتار شما را با برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بازی آشنا کنیم.

خیلی از انتخاب‌هایی که ما در سنین پایین زندگی‌مان انجام می‌دهیم (درست در همان موقع که نه عقلمان لزوما درست کار می‌کرده و نه تجربه‌ی کافی داشته‌ایم)؛ مابقی مسیر زندگی‌ ما را تا حد خیلی زیادی تعیین می‌کنند. انتخاب‌هایی که معمولاً قابل تغییر نیستند. انتخاب شاخه، رشته دانشگاهی، در سنین بالاتر شریک زندگی و یا حتی شغل انتخاب‌هایی هستند که زندگی ما بر پایه آن‌ها بنا می‌شود. در این بازی‌ هم بخش زیادی از موفقیت در ادامه‌ی روند به انتخاب‌های ابتدایی بازی برمی‌گردد. این انتخاب‌ها تعیین می‌کنند که مسیر پیشرفت در بازی از چه طریقی حاصل شود.

گاهی داشته‌های ما آن‌قدر ارزشمند نیست در حالی‌که ممکن است برای دیگران ارزش زیادی داشته باشد و حاضر باشند در ازای آن از داشته‌های خود چیزهای ارزشمندی را به ما بدهند. این موضوع از آن‌جا در بازی به وجود می‌آید که همه‌ی بازیکنان نمی‌توانند همه‌ی انواع محصولات را در طول بازی تولید نمایند.

منابع را نباید زیاد انبار کرد. بازی به گونه‌ای طراحی شده که در طول آن کسانی که دارایی بیشتری دارند، استرس بیشتری برای از دست دادن دارایی‌هایشان دارند. وظیفه‌ی این مهم را عدد ۷ برعهده دارد! مکانیزمی برای عدد ۷ تعبیه شده است که به واسطه‌ی آن اختلاف طبقاتی ناشی شده از شرایط بازی حدالامکان کاهش بیابد. مگر برای کسانی که دارایی‌هایشان را سرمایه‌گذاری کرده باشند.

گاهی در زندگی با شرایطی مواجه هستیم که نمی‌توانیم آینده‌ی تصمیممان را به روشنی ببینیم. در این مواقع باید به خدا توکل کرده و خطر کنیم. خرید کارت‌های پیشرفت مکانیزمی این‌چنینی دارند.

یکی از دشوارترین تصمیم‌های زندگی و بازی کتان این است که دارایی‌ها را در کجا سرمایه‌گذاری کنیم. بخصوص اگر این موضوع به تصمیم‌های گذشته‌ی ما مرتبط باشد. بازیکن باید تصمیم بگیرد که کدام تصمیم‌های قبلی‌اش درست‌تر بوده و الان ارزش سرمایه‌گذاری دوچندان را دارد. مکانیزم تبدیل خانه‌ها به شهر در بازی کتان دقیقاً همین موضوع را هدف‌گذاری نموده است.

بازیکن در حین بازی باید بیاموزد که همیشه همه‌ی تجارت‌ها برای سود‌دهی نیست. شاید مبادله‌ای اصلا برای او سودی به همراه نداشته باشد. اما ایجاد منافع مشترک و شبکه‌ی ارتباطی در زمان توان‌گری می‌تواند دست او را در زمانی که نیازمند می‌شود بگیرد.

بسیار ممنون می‌شویم که اگر شما هم بازی کتان را تجربه کرده‌اید برای ما بنویسید که با بازی کردن آن چه چیزهای مفیدی را آموخته‌اید؟

سید امیر موسویان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.