دوشنبه, ۱, آبان ۱۳۹۶

سالن یاس را از دست ندهید!

اگر از ایستگاه مترو مصلی برای رفتن به نمایشگاه کتاب استفاده کنید، امکان دارد که ابتدای ورودتان به نمایشگاه با آن مواجه شوید، اما اگر از ایستگاه شهید بهشتی بیایید، حتماً باید سالن ناشران عمومی را رد کنید تا به آن برسید. سالن یاس را می‌گوییم. جایی که چند سالی هست ثابت کرده می‌شود دعوای قدیمی نمایشگاه یا فروشگاه کتاب را تمام کرد و حداقل تا حدودی طعم یک نمایشگاه واقعی را به بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب چشاند.

سالن یاس یک خیمه ۱۵۰۰ متر مربعی است که در حیاط پشت شبستان مصلی یا همان سالن ناشران عمومی برپا شده است. اگرچه مکان این سالن چندان مناسب نیست و به نوعی در کنج قرار داده شده، اما می‌توان آن را یکی از بهترین بخشهای نمایشگاه دانست. برای اینکه بدانید در این خیمه چه چیزی انتظار شما را می‌کشد و چرا بهتر است شما هم سری به این دستپخت مجمع ناشران عمومی بزنید، بد نیست ادامه مطلب را بخوانید.

 

موضوع مورد نظر را بگو تا بگویم کجا بروی

در نمایشگاه کتاب ترتیب غرفه‌ها بر اساس حروف الفباست. یعنی یک بازدیدکننده حداکثر از طریق آشنایی با حوزه فعالیت هر انتشاراتی و بعد با دنبال کردن لیست الفبایی غرفه‌ها و راهروها می‌تواند خود را به کتاب مورد نظر برساند. و این برای کسی که دنبال کتاب‌هایی با موضوعاتی خاص می‌گردد چندان مناسب نیست.

اما در سالن یاس کتاب‌ها بر اساس موضوعاتشان دسته بندی شده‌اند. داستان، شعر، دین، روانشناسی، کودک و… همه موضوعاتی هستند که اگر شما طالب کتاب‌هایی با این موضوعات باشید، می‌توانید خیلی راحت به همه آن کتاب‌ها دسترسی پیدا کنید.

همه کتابهای یک سال

آنچه در بالا گفتیم به این معنی نیست که در سالن یاس همه کتابهای موجود در هر حوزه‌ای قرار دارد. بلکه کتابهایی که از ابتدای سال ۹۲ تا زمان برگزاری نمایشگاه منتشر شده‌اند در این سالن قابل دسترسی است. و البته خود این خیلی کار بزرگی است. اینکه انسان بتواند تمام منشورات یکسال گذشته در یک موضوع خاص را یکجا ببیند حتما امتیاز بزرگی است.

 

اینجا واقعا نمایشگاه است

سالن یاس فروشگاه نیست. یعنی آنجا برای فروش چیزی پیدا نخواهید کرد. آنجا واقعا نمایشگاه است. و این یعنی می‌توانید سر فرصت کتابها را بردارید، ورق بزنید، مزمزه کنید، با سایر کتابهای آن حوزه مقایسه کنید و نهایتا آنهایی که چشمتان گرفت را با مراجعه به غرفه ناشرش در شبستان مصلی، بخرید.

این امکانی است که احتمالا در راهروهای پرازدحام نمایشگاه اصلا بدست نخواهید آورد. بنابراین سالن یاس را قدر بدانید.

می‌تونم کمکتون کنم؟

در سالن یاس شما با کتاب‌ها تنها نیستید؛ یعنی اگر بخواهید می‌توانید تنها باشید اما در هر غرفه تعدادی مشاور حضور دارند که اگر تمایل داشتید می‌توانند اطلاعات خوبی درباره کتاب‌های آن حوزه به شما ارائه کنند و با شرح دادن نیازتان، کتاب مناسب را پیشنهاد بدهند.

این افراد مسئول غرفه‌هایی عادی نیستند. آنها کارشناسانی هستند که خود از تحصیلات متناسب با آن حوزه برخوردار بوده و علاوه بر این اشراف خوبی به کتاب‌هایی با آن موضوع خاص دارند. پس اگر گذرتان به سالن یاس افتاد در صورت تمایل از مشاوره این کارشناسان استفاده کنید.

این بسته‌های باور نکردنی!

انتهای سالن یاس اتفاقی افتاده است که نه تنها مزیت سالن یاس نسبت به سایر بخشهای نمایشگاه، که حتی مزیت سالن یاس امسال نسبت به سال‌های گذشته است.

امسال شما می‌توانید بسته‌های پیشنهادی کتاب را در بیش از ۸۰ موضوع در سالن یاس ببینید. این عدد به خوبی تنوع موضوعی این بسته‌ها را مشخص می‌کند و بعید است که شما علاقه‌مند به یک حوزه خاص باشید یا نیاز به کتابی در یک موضوع داشته باشید و آن موضوع جزو بسته‌های پیشنهادی نباشد.

برخی از این بسته‌ها بصورت سیر مطالعاتی تهیه شده‌اند. مثلا در بخش اعتقادات بسته‌هایی هستند که به شما می‌گویند بهتر است ابتدا این کتاب، بعد این یکی و بعدتر آن یکی کتاب را بخوانید.

اما برخی از بسته‌ها سیر خاصی ندارند، بلکه گلچینی از بهترین کتاب‌های موجود در آن حوزه هستند. نکته قابل توجه این است که در این بسته‌ها سعی شده کتاب‌هایی معرفی شوند که در بازار وجود دارند و تهیه‌شان آسان است نه کتاب‌هایی که مثلا چاپشان تمام شده و برای دسترسی به آنها باید کتاب‌خانه‌ها یا دست دوم فروشی‌ها را زیر و رو کنید.

اگر به نمایشگاه رفتید حتما به سالن یاس بروید، و اگر به سالن یاس رفتید حتماً این بسته‌ها را مطالعه کنید و با اتفاق بزرگی که رخ داده آشنا شوید. تهیه بسته و سیر مطالعاتی یکی از دغدغه‌های رهبر انقلاب بود که شکر خدا با همیت مجمع ناشران انقلاب اسلامی تا حدودی برآورده شده است.

 

بوی یاس می‌آید

سالن یاس پر است از جلسه‌های رونمایی و نقد و نشست کارشناسی و… . اگر اخبار نمایشگاه را از طریق رسانه‌ها دنبال کنید حتماً در جریان این برنامه‌ها قرار خواهید گرفت و می‌توانید حضورتان در نمایشگاه را طوری تنظیم کنید که از این برنامه‌ها هم حظ ببرید.

این شما و این بهترین اتفاق نمایشگاه کتاب امسال، اتفاقی که از آن بوی یاس می‌آید.

منبع: رجا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*