شنبه, ۲۷, مرداد ۱۳۹۷

کتاب های پیشنهادی خود را معرفی کنید!

به مناسبت بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، سایت کانون دانش پژوهان نخبه در نظر دارد به جمع آوری کتاب های موردعلاقه و پیشنهادی دوستان بپردازد. لذا از همه دوستان علاقه مند به کتاب و کتابخوانی دعوت می نماییم که نظرات خود را در قسمت نظرات همین پست و یا از طریق ارسال رایانامه به info@kanoonnnokhbeh.ir برای ما ارسال نمایند.

برای شروع هم پیشنهادات یکی از دانشجویان دوره دوازدهی کانون و توضیحات ایشان را در رابطه با ۲۱ کتاب پیشنهادیشان را در ادامه مشاهده می کنیم:

کتاب های زیر به ترتیب علاقه ی بنده نیست ولی جزو ۲۰ کتاب برتری هستند که از بین چندین کتاب دفاع مقدس مطالعه شده.

 1.  جاده جنگ: برای فهمیدن ارزش و جایگاه کتاب همین بس که جایزه ی ادبی جلال آل احمد رو از آن خود کرده و راجع به جایزه ی جلال باید بگویم که چند سال می گذرد ولی هنوز کتابی لایق دریافت این جایزه نشده! منتهی این کتاب ۶ جلدی است و برای گروه سنی ۱۶ سال به بالا توصیه می شود. البته اون قشر از بچه ها و دانشجوهایی که اهل مطالعه هستند.
 2.  نورالدین پسر ایران: متن روانی داره.خوش فهم و البته جذابه.به درد بچه های ۱۶ سال به بالا می خوره.
 3.  پایی که جا ماند: کتاب فوق العاده ایست، به جرئت می تونم بگم که حکایت زمستان عاکف رو هم پوشش میده،به تمام مسئولین کانون و بچه های اجرایی و فرهنگی دوره ۱۸ توصیه میشه. یکی از کتاب هایی بود که وقتی خوندم،دیگه کم کم غرغر می کردم بابت یکسری از مشکلات!
 4.  کوچه نقاش ها: برای بچه های ۱۶ سال به بالا مفیده با این شرط که هرسال مطالعه کنن این کتاب رو. فوق العاده ست، تو منطقه ی ما اون زمانی که اومد به بازار،افراد زیادی رو مجذوب خودش کرده بود، از قبیل آقایان رفیعی،افطاری،داور،بنده و…مخصوصا به بچه های داش مشتی و اهل هیئت شدیدا توصیه میشه.یکی از کتاب هایی بود که از خوندنش اصلا احساس خستگی نکردم.
 5.  خاک های نرم کوشک: جای بحث و توضیح نداره، تیراژ بالای این کتاب گویای ارزش کتاب هست. ولی به نظر بنده، به درد بچه های کمتر از ۱۸ سال به طوره صد در صدی نمی خوره و به قول بچه های ریاضی،می سوزه اگه تو این سن خونده بشه!
 6.  ققنوس فاتح: روایتی از زندگینامه شهید وزوایی، متناسب بچه های کانون! از ۱۵ سال به بالا توصیه میشه.
 7.  راز نگین سرخ: وقتی این کتاب رو مطالعه کردم، حسرت خوردم از اینکه چرا زودتر با شهید شهبازی آشنا نشدم! بعد از خواندن این کتاب، تا مدت ها به دنبال عکس ها و کتاب ها و دست نوشته های این شهید بزرگوار می گشتم. برای بچه های ۱۵ سال به بالا مفیده و به افراد عاطفی و احساسی توصیه میشه.
 8.  سلام بر ابراهیم: کتابی که هربار که میخوانی، علاوه بر این که خستگی را احساس نمی کنی، ابواب جدیدی از شخصیت این شهید برایت گشوده می شود. برای تمام سنین مفیده. البته در هرسنی فایده اش فرق داره! حتی بچه های راهنمایی هم می تونن این کتاب رو بخونن و لذت ببرند.
 9.  یادگاران احمدی روشن: برای بچه های کانون نخبه مفیده.از۱۵ سال به بالا
 10.  دا: برای آن هایی که اهل مطالعه اند بسیار مفیده و برای بانوان که شدیدا توصیه می شود.به عنوان کتاب پیشنهادی برای خانواده ها می توانید تجویز کنید.
 11.  همپای صاعقه: از اونجایی که شخص بنده به لشکر ۲۷ محمد رسول الله علاقه ی خاصی دارم(به خاطر وجود شخصیتی چون حاج همت و دیگر سرداران بی نظیر آن)به تمام کسانی که اهل مطالعه هستند توصیه می کنم. چندین روز میشه با این کتاب زندگی شیرینی گذراند،البته لحظات تلخی هم وجود داره ولی…
 12.  کالک های خاکی: کتابی است که به خاطر قیمت بالای آن و بضاعت اندک بنده هنوز موفق به خواندنش نشدم، ولی به واسطه ی تعریف هایی که از آن شنیدم مشتاق مطالعه ی آن هستم.
 13.  مسیح کردستان: برای شناساندن این شهید عارف و پر ابهت به دانش آموزان توصیه می شود.
 14.  به مجنون گفتم زنده بمان: زندگینامه ی شخصیت کم نظیر دفاع مقدس  حاج ابراهیم همت.برای گروه سنی ۱۵ سال به بالا توصیه میشه.
 15.  مرگ از من فرار می کند:کتابی کم نظیر از زندگانی شهید چمران.به بچه های ۱۷ سال به بالا توصیه می شود.
 16.  جشن حنابندان:کتابی است که به دوستانی که علاقه ای به نویسندگی دارند،شدیدا توصیه می شود.ولی در کل به درد بچه های ۱۵ سال به بالا می خوره. آخر کتاب یه دست نوشته ای از یه راننده ی حمل تجهیزات –اگه اشتباه نگفته باشم- هست که برای خواندن آن ارزش داره اگه برفرض متن کتاب هم خوب نباشه کل کتاب را به خاطر آن خواند.در ابتدای کتاب هم شرایطی از جامعه رو نقل می کنه که آدم حسرت اون روزهارو می خوره.
 17.  فرمانده من: کتابی که خواندن آن حداقل یکبار به تمام مسئولین توصیه می شود.
 18.  ارمیا: کتابی مناسب برای گروه سنی ۱۴ سال به بالا
 19.  لشکر خوبان: این هم از جمله کتاب هایی است که به خاطر قیمت زیادش و کم توفیقی بنده هنوز موفق به خواندنش نشدم. ولی برای افرادی که اهل مطالعه هستند مفیده.
 20.  ساکنان ملک اعظم(شهید کاوه): این شخصیت برای بچه های کانونیٰ شخصیتی گمنامه که اگه بیشتر با این شهید آشنا بشوند مطمئنا عاشق مرام و معرفت و از مهم ترین ویژگی ایشون با ذکاوت بودنشان می شوند.به بچه های ۱۴ سال به بالا توصیه میشه.
 21.  قصه ی فرماندهان(شهید موحد دانش): دلم نیومد از این شهید یاد نکنم. به خاطر همین قید ۲۰ تا رو زدم تا این کتاب رو معرفی کنم. شاید دو یا سه داستان باشه که ارزش خواندن این کتاب رو بالا برده.پس توصیه به خواندنش میشه. برای گروه سنی ۱۴ سال به بالا توصیه میشه.

این پیشنهادات به مناسبت ایام پایانی سال ۹۲ و اردوی راهیان نور از ایشان گرفته شده و طبیعتا به همین دلیل اکثرا از کتاب های حوزه دفاع مقدس می باشد.

از دوستان دیگر هم پیشنهاداتی جمع آوری شده که ان شاء الله به تدریج به این پست اضافه خواهد شد.

منتظر نظرات و پیشنهادات بعدی هستیم…

یک نظر

 1. کتاب سه جلدی سه دیدار اثر آقای نادر ابراهیمی
  این کتاب در مورد زندگی حضرت امام خمینی ره هستش که به شیوه داستانیه و نثر روانی هم داره

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.