پنج شنبه, ۲۸, تیر ۱۳۹۷

سیری در معارف مناجات محبین در کتاب «ساغر عشق»

شیرین‌­ترین سخن و زیباترین حکایت، انس با حضرت محبوب جل جلاله، مقام اصطفاء، خلوص عمل و خلوص ذات، آقای الهی، رضای عاشق به قضای معشوق، نظر به وجه الله، رضا و خشنودی حضرت دوست، درد هجران فراق، همجواری با حضرت محبوب جل جلاله و رفق و مدارا و اقتصاد در عبادت عناوین برخی از موضوعات این کتاب است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، کتاب «ساغر عشق؛ سیری در معارف مناجات محبین» به قلم ص. ج از سوی نشر تراث راهی بازار نشر شد.

در این کتاب مطالبی همچون: بیان حال عاشقی، سلوک الی الله؛ رزق خاص الهی، ضرورت نشر معارف دینی، پرسش از ولی عصر عجل الله تعالی فرجه و الشریف، جایگاه مناجات خمس عشر در نز اولیای الهی و اهل معرفت، مداومت بر قرائت مناجات خمس عشر، انس شبانه با مناجات خمس عشر، لذت انس با مناحات خمس عشر، مناجات حیرت­‌آور، صفادهنده دل، سر برتری ادعیه معصومین علیهم السلام بر سایر کلماتشان، تبیین کیفیت سلوک الی الله در ادعیه، منت حضرت حق جل جلاله بر عباد، امام سجاد علیه السلام و ترویج معارف حقه الهیه و نبستی ناروا به اهل دعا و مناجات و سیر و سلوک را مطالعه می کنیم.

شیرین‌­ترین سخن و زیباترین حکایت، انس با حضرت محبوب جل جلاله، مقام اصطفاء، خلوص عمل و خلوص ذات، آقای الهی، رضای عاشق به قضای معشوق، نظر به وجه الله، رضا و خشنودی حضرت دوست، درد هجران فراق، همجواری با حضرت محبوب جل جلاله و رفق و مدارا و اقتصاد در عبادت عناوین برخی از موضوعات این کتاب است.

در بخشی از عنوان «سخن ناشر» می‌­خوانیم:

کتاب با مسمای «ساغر عشق» که به شرح معارف بلند مناحات محبین حضرت سید الساجدین، امام زین العابدین علیه السلام پرداخته، بی­­‌شک مجموعه‌­ای ارزشمند است که قلمی دل‌نشین و رویکردی توحیدی، خواننده را در اعماق دریایی شگرف فرو برده و با شستن غبار تعلقات و صفات نمودن آینه وجود، لذت مناجات و صحبت با حضرت دوست را دوچندان می‌کند.

نویسنده همانند دیگر آثار خود، با استفاده متناسب از آیات و روایات به شرح و بسط معارف این مناجات دلنواز پرداخته و با برداشت­های اخلاقی از جای جای آن، مجموعه کاربردی و ارزشمندی را برای سالکان قرب الی الله فراهم آورده است.

همچنین در قسمتی از عنوان «سر برتری ادعیه معصومین علیهم السلام بر سایر کلماتشان» آمده است:

اگر انسان یک بررسی اجمالی در ادعیه و مناجات معصومین علیهم السلام داشته باشد به این حقیقت دست پیدا می­‌کند که لطافت­‌ها و ظرافت­‌ها و پیچدگی­‌ها و رمز و رازها و اسراری که در آنها مشاهده می­‌شود و عمیق­‌ترین معارف حقه الهی‌ه­ای که در آنها مطرح است و عالی­‌ترین مراتب توحیدی که در آنها تبیین شده، در سایر کلماتشان کمتر دیده می‌­شود.

 

در بخشی از موضوع «رفق و مدارا و اقتصاد در عبادت» آمده است:

در جوامع روایی، بابی تحت عنوان « الاقتصاد فی العباده» داریم؛ با خستگی و چرت زدن، نه تنها انسان می­‌تواند بهره مناسب خود را از دعا و نجوایش ببرد، بلکه بسا فشار به نفس سبب می­شود که نفس، پس بزند و برای همیشه آن را به اکراه به عبادت می‌سازد؛ «لا تکرهوا الی انفسکم العباده».

و نیز فرمود: ای علی! این دین، متین و استوار است، با رفق و مدارا در آن گام نِه و پرستش و عبادت پروردگارت را مبغوض خود مکن؛ سپس به سر آن اشاره کرده و فرموده: زیرا خسته کننده مرکوب، یعنی کسی که در راندن مرکوب زیاده­‌روی می­‌کند، نه مرکوبی باقی می­‌گذارد و نه راه را طی خواهد کرد.

حضرت امام عسکری علیه السلام فرمود: هنگامی که قلوب، نشاط و بهجت دارند که به آنها امانت بسپارد و زمانی که گریزانند آنها واگذارید.

گفتنی است، کتاب «ساغر عشق؛ سیری در معارف مناجات محبین» با شمارگان ۵۰۰ نسخه در ۴۱۶ صفحه به قمیت ۲۲ هزار تومان از سوی نشر تراث منتشر شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.