جمعه, ۴, خرداد ۱۳۹۷

انتحار نظام سلطنت موروثی، میراث جنگ نیابتی

بی‌شک حکومت سلطنتی موروثی آل‌سعود را باید جزء معدود رژیم‌های سیاسی موجود در جهان کنونی دانست که صرف وجود و بقای آن در یکی از مناطق راهبردی دنیا، نافی حقوق بشر و توهین به رأی و خواست مردم به حساب می‌آید.

رژیمی که نطفه وجودی آن از تلفیق قدرت و زور آل‌سعود و تفکر تزویری و وهّابی محمدبن‌عبدالوهاب (توسط استعمار انگلیس) منعقد شده و در این مجال، فرصت پرداختن به پیشینیه عملکرد ننگین این رژیم منحوس از بدو پیدایش تا کنون مقدور نمی‌باشد؛ لیکن با توجه به آنچه طی روزهای اخیر اتفاق افتاده، خصوصاً‌ اعدام شهید بزرگوار آیت‌الله نمر‌باقرالنمر به برخی از خوش‌خدمتی‌ها و سرسپردگی‌های دولت عربستان برای نظام سلطه به محوریت آمریکا اشاره نموده و سپس به بیان نتیجه این عملکرد خواهیم پرداخت.

با روی کارآمدن پادشاه جدید سعودی «ملک‌ سلمان»، علاوه بر ایجاد اختلاف جدّی و بروز جنگ قدرت بین شاهزادگان و طیف های مختلف خاندان سعودی، حتی اصول ابتدایی و بدیهی حکومت‌داری و پختگی سیاسی که قبلاً‌ لااقل در ظاهر برخی عملکردهای ننگین پادشاه قبلی مشهود بود، زیرپا گذاشته شد که به برخی از آنها اشاره می‌گردد:

 1. سرکوب فراگیر و همه‌جانبه منتقدان حکومت اعم از شیعه و سنی.
 2. آغاز حمله ددمنشانه به یمن از اوایل سال ۹۴ که بدون هیچ‌گونه ثمری تا کنون ادامه دارد.طبق برخی برآوردهای انجام شده تا کنون حدود ۳۰ هزار نفر از مردم بی‌گناه یمن، شهید و یا مجروح و حدود ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه این جنگ شده است.
 3. پیگیری طرح ترور، بمب‌گذاری و ایجاد اغتشاش در کشورهای مختلف خاورمیانه به منظور بی‌ثبات‌سازی منطقه.
 4. کمک و پشتیبانی همه‌جانبه از جریانات داعشی و تکفیری و ایفای نقش‌ محوری در جنگ نیابتی با جبهه مقاومت در منطقه؛ به نحوی که برخی از آمارها حاکی از کمک رسمی ۳۶ میلیارد دلاری عربستان به تروریستهای سوری و عراقی می‌باشد.
 5. بی‌مسئولیتی، بی‌تدبیری و بی‌لیاقتی در برگزاری مراسم حج و بروز فاجعه منا در مناسک حج که نقطه ضعف و ضربه جدّی به جهان اسلام در منظر جهانیان محسوب می‌گردد.
 6. هماهنگی و همکاری با نظام سلطه و آمریکا در کاهش قیمت نفت به حدود ۳۰ دلار (در شرایط کنونی) که منجر به ضرر ۱۰۰ میلیارد دلاری و کسری بودجه برای کشورهای گوناگون از جمله خود عربستان شده است.
 7. تحریک ارتش نیجریه جهت سرکوب نهضت اسلامی این کشور به محوریت علامه ابراهیم زکزاکی و کشتار بی‌رحمانه صدها نفر از شیعیان این کشور با هماهنگی و همراهی رژیم غاصب صهیونیستی.
 8. اعدام شهید آیه‌الله نمر‌باقر‌النمر از علمای به نام عربستان بدون وجود هیچگونه اتهام و یا مستند حقوقی لازم.

و موارد دیگر که از آن در این مجال صرفنظر می‌گردد.

نگاهی مختصر و گذرا به آنچه در بالا آمد با قدری تأمل، نکات ذیل را به اذهان متبادر می‌سازد:

 1. اگر چه به اذن خدا و با مقاومت و ایستادگی جبهه مقاومت در تمامی عرصه‌های مذکور، نظام سلطه و عربستان نتوانسته‌اند در جنگ نیابتی به پیروزی برسند بلکه این اتفاقات به گسترش حوزه نفوذ و عقبه راهبردی جبهه مقاومت منجر شده لکن سؤال اینجاست که آیا نظام سلطه به محوریت آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌توانستند مستقیماً چنین خسارات و هزینه‌هایی را به امت اسلام و جبهه مقاومت وارد کنند؟

آیا رژیم صهیونیستی طی ۴ جنگ اخیر خود در منطقه با حزب‌الله و مقاومت فلسطین توانسته بود تا این حدّ به جبهه مقاومت آسیب و صدمه وارد کند؟ (حال آن که آمریکا بدون این که در این خصوص به صورت مستقیم هزینه‌ای کند از طریق فروش سلاح و تجهیزات توانسته است اقتصاد ورشکسته خود را سر پا نگه دارد.)

این سیاهه ننگین از اقدامات آل‌سعود، کمک به چه کسانی در منطقه محسوب می‌شود؟ اسلام و مسلمین و یا دشمنان اسلام؟

ثمره این اقدامات برای خود عربستان تا کنون چه بوده است؟

پاسخ سؤال های مذکور گویای این مطلب خواهد بود که چرا عادل‌الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی در اظهاراتی عنوان می‌دارد که عربستان سعودی امروز از بی‌سابقه‌ترین حمایت‌های آمریکا برخوردار است.

 1. حمایت آمریکا از نظام دیکتاتوری و سلطنت موروثی عربستان سعودی در قرن ۲۱ برای حامیان این رژیم که سخن از دموکراسی و رعایت حقوق بشرشان گوش فلک را کر نموده این پیام را به وجدانهای آگاه بشری به ارمغان می‌آورد که آنچه برای نظام سلطه و آمریکا اهمیت دارد، منافع نامشروع آنها حتی به قیمت نابودی دیگر ملتها و انسانها است ولذا ژست‌های حقوق بشری چیزی جز تزویر و فریب نیست و این مطلب خود بهترین دلیل برای بی‌اعتمادی به شیطان بزرگ محسوب می‌شود که در میان مدّت و طولانی مدّت اثر خود را در جوامع بشری به جای خواهد گذاشت.
 2. عواملی چون خیزش و انقلاب مردمی ملت مسلمان یمن به محوریت انصارالله، افزایش توان و تأثیرگذاری مقتدرانه حزب‌الله لبنان – مقاومت جانانه مردم عراق و سوریه و شکل‌گیری هسته‌های مقاومت – توسعه نفوذ جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه و جهان از جمله افغانستان، پاکستان و…، استقبال گسترده از نامه رهبر معظم انقلاب در بین جوانان اروپا و آمریکا، نفوذ تفکر اسلام ناب محمدی (ص) در آفریقا و شکل‌گیری حرکتهایی مثل جنبش اسلامی نیجریه، حماسه به یادماندنی و بی‌نظیر اربعین حسینی که به مثابه بی‌سابقه‌ترین رزمایش عظمت اسلام ناب به حساب می‌آید و بالاخره اهداف مشترک روسیه و ج.ا.ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه که منجر به همپیمانی این دو کشور شده و… به کابوس شبانه آمریکا و رژیم صهیونیستی و ایادی آنها همچون عربستان در منطقه تبدیل شده است؛ تا آنجا که هنری کسینجر در مقاله‌ای به این نکته اذعان می‌کند که در سال ۲۰۰۳ قدرت مقابل ما صرفاً تهران بود ولی هم‌اکنون (پایان ۲۰۱۴) چهار پایتخت اصلی خاورمیانه تحت نفوذ تهران است.

با توجه به این جمله حکمت‌آموز که (عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد) و تأمل پیرامون آنچه مطرح شد می‌توان به این جمع‌بندی رسید که اگر چه نظام سلطه با پیمانکاری عربستان، دست به ماجراجویی و جنگ نیابتی علیه جریان مقاومت زده و هزینه‌های جانی و مالی فراوانی به اسلام و مسلمین تحمیل نموده ولی در عمل با افزایش عمق و نفوذ این جبهه به محوریت جمهوری اسلامی ایران مواجه شده است.

در این میان نظام جاهلی و ضد بشری عربستان هم در حوزه اعتباری و حیثیتی و هم در حوزه مالی بیشترین ضرر را متحمل گردیده و با اقدامات احمقانه و دور از منطق خود(شهادت این شهید بزرگوارو اقدام فرار به جلوقطع رابطه با ایران)، دست به انتحار سیاسی زده که مقدمات فروپاشی و سقوط این رژیم منحوس را فراهم می‌سازد. (ان‌شاءالله)

فرازهایی از فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب پیرامون شهادت عالم مظلوم آیت ا… شیخ نمر(ره)به دست رژیم سفاک سعودی:

«این عالمِ مظلوم نه مردم را به حرکت مسلحانه تشویق می‌کرد و نه به صورت پنهانی اقدام به توطئه کرده بود، بلکه تنها کار او انتقاد علنی و امر به معروف و نهی از منکر برخاسته از تعصب و غیرت دینی بود…. خداوند متعال از خون بی‌گناه نمی‌گذرد و خون به ناحق ریخته، بسیار سریع دامان سیاستمداران و مجریان این رژیم را خواهد گرفت…. کسانی که صادقانه به سرنوشت بشریّت و سرنوشت حقوق بشر و عدالت علاقه‌مند هستند، باید این قضایا را دنبال کنند ونباید نسبت به این وضعیت بی‌تفاوت باشند…. یقیناً‌ شهید شیخ نمر مورد تفضّل خداوند خواهد بود و بدون شک دست انتقام الهی گریبان ظالمان را که به جان او تعدّی کردند خواهد گرفت و این همان چیزی است که مایه تسلّی است.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*