جمعه, ۴, خرداد ۱۳۹۷

معرفی مجموعه کتب قصه کربلا

[thumb=left]http://old.kanoonnokhbeh.ir/uploads/posts/2013-10/1383063930_ghesse-karbala.jpg[/thumb]
قصه کربلا، شامل ۱۰ مجلد با عناوین فصل امام، فصل علمدار، فصل پیامبر دوباره، فصل صبر، فصل کوفه، فصل یاران، فصل دشمنان، فصل اسارت، فصل انتقام و فصل عاشقی است. متن‌های کوتاه، بدون آراستگی شعری و فارغ بودن از عاطفه‌مندی‌های مرسوم در آثار آئینی و در یک کلام، پرهیز از روضه‌خوانی و تحریک احساسات مخاطب از مشخصات «قصه کربلا» است. این مجموعه سعی خواهد داشت روایتی ساده،صریح وکامل از قصه کربلا داشته باشد.

نویسنده در مقدمه مشترک و کوتاهی که در ابتدای هر ده جلد این مجموعه آمده است، یادآوری می کند:« گاهی می شود اتفاقی آرام آرام در زندگی آدمی رخ می دهد. اتفاقی که اگر آرام آرام رخ نمی داد، هیچ کس باورش نمی کرد. اتفاقی که همه نگاهش می کنند، دوست ندارند واقعیت داشته باشد ولی دارد. چه بسا خود آدم هم دستی در آن داشته باشد. آن چه در عاشورای سال شصت و یک در کربلا اتفاق افتاد هم از این دست است…»

قزلی برای هر یک از جلدهای این مجموعه عناوین جداگانه ای را انتخاب کرده که در مجموع، فصول ده گانه ای را تشکیل می دهند.«قصه ای در ده فصل منفصل ومتصل» او علاوه بر مقدمه مشترکی که در ابتدای کتاب ها آمده، برای هر جلد از این مجموعه، مقدمه جداگانه ای هم نوشته که در آن ها، راجع به شخصیت یا موضوع محوری آن کتاب(فصل) توضیح داده است.

[img]http://old.kanoonnokhbeh.ir/uploads/posts/2013-10/1383114382_598427_8qteuxy7.jpg[/img]برای آشنایی با نثر سلسله کتاب های قصه کربلا، نمونه ای از متن کتاب ششم مجموعه(فصل یاران) را که به رشادت های حضرت قاسم(ع) اختصاص یافته است، با هم مرور می کنیم:

سه روایت از شجاعت حضرت قاسم

اجازه رزم

قاسم خواست برود و بجنگد. مثل برادرش، عموها و پسر عمو هایش. امام که از سه سالگی سرپرستی قاسم را به عهده گرفته ذاشت، مخالفت کرد.
قاسم گریه کرد، به دست و پای امام افتاد، اما امام دلش نیامد به یادگار برادرش اجازه جنگیدن بدهد. می گفت:«قاسم بالغ نیست و برای جنگیدن بالغ، اجازه پدر لازم است. قاسم سراغ مادرش رفت و گفت:« همه پدر داشتند، رفتند و شهید شدند من اما…» مادرش نامه ای داد دست قاسم که تویش امام حسن نوشته بود به برادر که قاسم را بپذیرد برای جان بازی و شهادت.
قاسم خوشحال شد. امام کوتاه آمد.

یورش به قلب دشمن

قاسم آماده جنگیدن شد. لباس پوشید و جلو آمد برای خدا حافظی. اما که او را دید گریه اش گرفت. همدیگر را بغل کردند. آن قدر گریه کردند که قاسم از یک طرف افتاد، امام از سمت دیگر. هر دو بی هوش.
حال قاسم که جا آمد عجله کرد برای جنگیدن. یک نفر از سپاه دشمن می گوید:« پسری به جنگ ما آمد که صورتش مثل ماه بود، شمشیر به دست و لباسی در تن و کفشی به پا داشت که بند پای چپش باز بود.»
آن قدر عجله کرده بود پسر امام حسن که بند کفشش هنوز باز بود.
آمد و رجز خواند:« اگر مرا نمی شناسید من پسر حسن هستم، پسر پیامبر؛ مصطفی، این حسین مثل اسیر در محاصره است، بین مردمی که هرگز باران رحمت بر آن ها نبارد.»

شهادت با سرافرازی

قاسم، نوجوان ۱۳، ۱۴ ساله امام حسن، سی و پنج نفر از دشمن را کشت، وسط جنگ بدون اعتنا به دشمن بند کفشش را هم سفت کرد.
عمرو پسر سعد پسر نفیل گفت:«به خدا به او حمله می کنم.»
یک نفر از سپاه دشمن به او گفت:«این چه کاری است که می خواهی بکنی؟ این همه آدم دارند به کشتنش فکر می کنند. تو چرا؟» عمرو اما تصمیمش را گرفته بود. به قاسم حمله کرد و او را با شمشیر زد. قاسم فریاد زد:« عمو جان!»
حسین به تاخت توی میدان آمد و رفت دنبال عمرو. با شمشیر چنان به دستش زد که آرنجش شکست. بقیه آمدند به کمک او، اما عمرو زیر سم اسب های همان ها له شد. گرد و خاک ها که خوابید، دیدند، حسین بالای سر قاسم نشسته و نوجوان حسن پایش را آرام روی زمین می کشد. امام گفت:« این قوم که تو را کشتند از رحمت خدا دور باشند… به خدا برای عموی تو سخت است که تو او را صدا کنی و او جواب ندهد یا جوابش برای تو نفعی نداشته باشد…»
بعد قاسم را به سینه چشباند و آورد تا کنار جسد علی اکبر. هر چه بود از سه سالگی قاسم، هم عمویش بور هم پدرش.

[img]http://old.kanoonnokhbeh.ir/uploads/posts/2013-10/1383114412_13910823000209_photol.jpg[/img]


همچنین قابل ذکر است، بعد از استقبال از این کتب و تجدید چاپ هایی که انجام شد، کتاب صوتی قصه کربلا هم وارد بازار شد که در نوع خودش محصولی بدیع در این زمینه محسوب می شود. سهولت استفاده از این محصول؛ در اتومبیل، تلفن همراه یا حتی دستگاه‌های پخش خانگی و عدم نیاز به شرایط مطالعه و یا شرایط خاص دیگر جهت استفاده و امکان شنیدن آن حتی در زمان انجام دادن کار و از سوی دیگر رعایت همه نکات فنی و بهره گیری از افکت‌های آوایی، برجذابیت‌های این اثر افزوده است.

+وبلاگ شخصی نویسنده(مهدی قزلی) 
+خرید اینترنتی کتب

در بخش های بعدی معرفی محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در ایام ماه محرم و صفر سعی خواهیم کرد بسته های مطالعاتی ویژه این ایام را جهت افزایش بصیرت و معرفت هرچه بیشتر معرفی گردد. نظرات و پیشنهادات خود را در ذیل همین پست قرار دهید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*