پنج شنبه, ۲۸, تیر ۱۳۹۷

جدیدترین دستاوردهای جمهوری اسلامی

ساخت الکترو موتور فشار متوسط ضد انفجار در ایران

رئیس شرکت جمکوی جوین از بهره برداری از نخستین الکترو موتور ضد انفجار کشور در این شرکت خبر داد. سید مهدی احتشام زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این که این الکترو موتور با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان و به دست متخصصان داخلی ساخته شده است، اظهار داشت: توان این وسیله ۶٫۶ کیلو ولت برابر با ۲۳۰ کیلو وات و ولتاژ ۶٫۶ است. وی با بیان این که برای ساخت این الکترو موتور مراحل خاصی طی شده است، تصریح کرد: فناوری ساخت این وسیله را چند کشور اروپایی خاص از جمله فرانسه، آلمان، ایتالیا و امریکا در اختیار دارند که با ساخت این وسیله در ایران انحصار ساخت آن در خاورمیانه به کشور ما رسیده است. رئیس شرکت جمکوی جوین با بیان این که با ساخت این وسیله نیاز داخلی تامین شده و می‌توان آن را به کشورهای خارجی نیز صادر کرد، گفت: این پروژه در حالی در کشور ما اجرا شده که در شرایط تحریم هستیم و این مسئله در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی و اعتماد به توانای داخلی موثر است.

احتشام زاده با بیان این که در گذشته برای تامین نیاز داخلی این تجهیزات از آلمان وارد کشور می‌شد، یادآور شد: این الکترو موتور در حوزه صنایع پتروشیمی، میادین گازی، صنایع نفتی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی با اشاره به ساخت نخستین آزمایشگاه ضد انفجار توسط شرکت جمکوی جوین در کشور نیز گفت: برای ساخت این آزمایشگاه کاربردی اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد تومان هزینه شده است. رئیس شرکت جمکوی جوین با بیان این که این آزمایشگاه در راستای بر طرف کردن نیاز داخل و نشان دادن توان علمی متخصصان ایران ساخته شده است، تصریح کرد: این آزمایشگاه توان تحمل قدرت انفجاری ۱۰۰ کیلو TNT را دارد.

وی با بیان این که این کارگاه برای آزمایش موتورهای الکتریکی ضد انفجار بهره‌برداری می‌شود، گفت: قرار بود در گذشته این آزمایشگاه توسط شرکت‌های آلمانی در کشور ساخته شود که به دلیل تحریم‌ها در سال‌های اخیر شرکت آلمانی از اجرای تعهدات خود سر باز زد که خوشبختانه این اتفاق سبب شد تا متخصصان شرکت جمکو برای رفع نیاز داخلی این آزمایشگاه را در داخل کشور بسازند. احتشام زاده با بیان این که این آزمایشگاه توانایی سنجش همه موتورهای ضد انفجاری که در کشور و در حوزه صنایع مختلف ساخته می‌شود را دارد، گفت: این مجموعه در محیطی به متراژ ۸۶ متر و با ارتفاع ۴ متر ساخته شده است.

1

عکس و تصویر الکترو موتورهای ساخت شرکت ماشین‎های الکتریکی جوین، شرکت جمکو

تولید نخ ضد باکتری پلی استر فیلامنتی در ایران

نخ پلی استر آنتی باکتریال، محصول صنعتی تولید شده بر پایه‌ فناوری نانو است. این محصول که با استفاده از نانو ذرات نقره تولید شده است، خواص ضد باکتریایی خود را تا مدت طولانی و پس از شست و شوهای مکرر حفظ خواهد کرد. رشد میکرو ارگانیسم‌ها در منسوجات می‌تواند باعث ایجاد اثرات جانبی نامطلوب در پوشاک و مصرف کنندگان آن شود. بنابراین کنترل و از بین بردن میکرو ارگانیسم‌ها در محیط گرم و مرطوب منسوجات دارای اهمیت است. تقی کشاورز کلهری مدیر فرآیند نوآوری محصول شرکت نفیس نخ با تأکید بر این مطلب که منسوجات در معرض باکتری‌ها، بستری برای رشد باکتری و یا شیوع آن خواهند بود، عنوان کرد: ملحفه‌های بیمارستانی، به ویژه نمونه‌های مورد استفاده در بخش‌های عفونی، مثال خوبی برای وجود این مشکل است و هزینه‌های زیادی جهت ضد عفونی کردن این منسوجات صرف می‌شود.

وی در ادامه افزود: چنانچه الیاف به کار رفته در تولید نخ، ذاتاً دارای ویژگی ضد باکتری باشد با تولید و استفاده از منسوجات حاصل از این نخ‌ها، علاوه بر آنکه هزینه‌های ناشی از ضد عفونی کردن کاهش می‌یابد، می‌توان مرگ و میرهای ناشی از عفونت‌های بیمارستانی را نیز کاهش داد. در این محصول، نخ‌های نانو کامپوزیتی نقره – پلی استر به کمک مستربچ حاوی نانو ذرات نقره تولید می‌شوند. نخ آنتی باکتریال تولیدی به دلیل حضور نانو ذرات نقره در شبکه‌ پلیمری خویش، خواص خود را به مدت بسیار طولانی حفظ خواهد کرد. وی در اشاره به کاربردهای بالقوه این محصول گفت: این نخ‌ها که با نام نخ ضد باکتری پلی استر فیلامنتی شناخته می‌شوند، کاربردهای فراوانی دارند. تولید باندهای کشی پزشکی و کلیه‌ منسوجات بیمارستانی از جمله لباس کارکنان، پرده‌ها و ملحفه‌ها از مهم‌ترین قابلیت‌های کاربردی آنها به شمار می‌روند. علاوه بر این، در ساخت کفپوش‌ها، روکش مبلمان، پرده‌ها و لوازم خواب کودکان نیز می‌توان از این محصول استفاده کرد. این محصول دارای تأییدیه وزارت بهداشت و انستیتو پاستور ایران است.

کشاورز همچنین در توضیح عملکرد ویژه‌ نانو ذرات نقره در بستر نخ عنوان کرد: در میان عناصر آنتی باکتریال گوناگون مورد استفاده در منسوجات، نقره به دلیل خواص ویژه‌ای چون پایداری حرارتی، فراریت کم و فعالیت طولانی مدت دارای اهمیت ویژه‌ای است. نانو ذرات نقره بر روی بازه‌ وسیعی از باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی تأثیرگذارند. این ذرات به دلیل نسبت سطح به حجم بالا، سطح تماس بالایی را با میکرو ارگانیسم‌ها ایجاد کرده و سبب از بین رفتن آنها خواهند شد. کشاورز در پایان به مقایسه‌ روش تولید مورد استفاده در این شرکت با روش‌های معمول پرداخت و گفت: روش‌های متداول ضد باکتری کردن منسوجات عموماً فیزیکی هستند. در این روش‌ها، بعد از تولید محصول در کارخانه‌های تکمیل پارچه، مواد ضد باکتری را بر روی پارچه به صورت عملیات فیزیکی منتقل می‌کنند. همین امر باعث می‌شود تا پس از چند بار شست و شو، خاصیت آن از بین برود. ضمن این که مواد مصرفی آلودگی زیست محیطی نیز دارند. این در حالی است که این شرکت با تکیه بر روشی جدید و با استفاده از سیستم ذوب ریسی تولید الیاف، مستربچ ضد باکتری را به مذاب پلی استر اضافه می‌کند. این مستربچ حاوی نانو ذرات نقره است. با توجه به اندازه‌ بسیار کوچک نانو ذرات، در سطح نخ به صورت یکسان و کامل پخش می شوند و لذا پایداری شست و شویی بسیار بالایی دارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.