پنج شنبه, ۲۵, مرداد ۱۳۹۷

عبور از خط قرمز آب سنگین/ پای مال شدن خون شهدا زیر پای استکبار

پدر شهید احمدی روشن: دارم سخت ترین روزگار زندگیم را سپری میکنم
 پدر شهید مصطفی احمدی روشن با دعوت انجمن اسلامی دانشجویان در جمع دانشجویان علوم پزشکی شهرکرد گفت:


ما باید قدر این مردم را بدانیم وگرنه مورد غضب الهی واقع میشویم …خون شهدای ما نباید زیر پای استکبار پایمال شود …ما باید پاسدار خون شهدا و خانواده هایشان باشیم….برخی با کارهایشان دارند به استکبار چراغ سبز نشان می دهند…دارم بدترین روزگارم را سپهری میکنم ما میگیم باید اقتدار این مردم حفظ شود باید پاسدار خون شهدا باشیم….پاسداری از خون شهدا هم این است که جلوی استکبار بایستیم.(فارس)

 توافق ژنو برای چه کسی محرمانه است؟

 علیرضا حیدری دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: وقتی این سند محرمانه تلقی شود، دو حالت خواهد داشت؛ یا می‌خواهند دشمن متوجه آن نشود که این فرضیه باطل است چرا که ما با دشمن بر سر یک میز نشستیم و مذاکره کردیم و یا می‌خواهند مردم متوجه نشوند و این یک زمینه منفی ایجاد می‌کند و این سوال مطرح می شود که مگر قرار است چه اتفاقی بیافتد که مردم نباید بدانند! از این رو جامعه نخبگان درخواست دارد که ابعاد مربوط به این سند باز و بررسی شود.

وی با بیان اینکه آنها می‌خواهند با محدود کردن و کاهش چشمگیر تعداد سانتریفیوژهای ما صنعت غنی‌سازی که برای ما یک امر بسیار مهم و کاربردی و برای آینده ی کشور حیاتی و درآمدزاست را تبدیل به یک برنامه سمبلیک بی مصرف کنند که آن هم برای بستن دهان یک عده در داخل کشور است…

آب سنگین اراک خط قرمز اعلام شده حضرت آقا
یکی از مباحثی که مقام معظم رهبری آن را صراحتاً خط قرمز عنوان کردند، ‌رآکتور آب سنگین اراک بود … اما در این بیانیه نه تنها پذیرفته‌ایم که ریگی به کفش داریم بلکه تعهد داده ایم این نگرانی را بطور کامل بر طرف خواهیم کرد.
وی ادامه داد: رآکتور تهران که رادیو دارو برای بیش از ۸۵۰هزار نفر بیمار و محصولات ارزشمند دیگری برای صنعت و پزشکی و کشاورزی و… تولید می‌کند و در عین حال می تواند جزء صنایع بسیار درآمدزای ماست و می‌تواند علاوه بر رفع نیازهای داخلی با صادرات این محصولات ارزشمند برای کشور درآمدزایی کند به گفته مسئولان و بخاطر سپری شدن عمر مفیدش تا سال ۱۳۹۶ باید متوقف شود و در این صورت تنها جایگزین آن رآکتور اراک خواهد بود، لذا اگر قرار باشد ما در مذاکرات جامع، رآکتور اراک را داشته باشیم عین رآکتور اراک را می‌خواهیم نه پوسته‌ای از آن را… وقتی رآکتور اراک حدود ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است ، تغییر در طراحی و ری دیزاین آن علاوه بر مشکلات فنی خاص خود و هزینه ی بسیار بالا، مدت زمان بسیار زیادی  نیز نیاز خواهد داشت که باعث می‌شود این راکتورها تا سال ها راه اندازی نشود، افزود: با توجه به اینکه قرار است رآکتور تهران چهار سال دیگر خاموش شود نیازمندان به رادیو داروها و داروهای خاص و ضد سرطان آیا باید بمیرند؟‌(رجا)

امتیاز بزرگ و بدون ما به ازای وزارت امور خارجه به ۱+۵

۱+۵ پیشنهاد سخاوتمندانه ایران درباره تغییر طراحی راکتور اراک را پذیرفت/ تغییر طراحی یعنی تاخیر ۲۰ ساله در راه اندازی راکتور

گروه بین الملل- رجانیوز: سرنوشت پروژه آب سنگین اراک در گام نهایی مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ به صورت قطعی روشن شده است.

به گزارش رجانیوز، علی اکبر صالحی روز شنبه در گفتگو با شبکه العالم اظهار داشت: در خصوص موضوع مربوط به آب سنگین اراک نیر با کشورهای عضو ۱+۵ مذاکره شد و پیشنهاد ما باز طراحی قلب راکتور اراک و کاهش پلوتونیوم تولیدی به میزان یک پنجم بود که مورد استقبال ۱+۵ قرار گرفت.

صالحی در عین حال اظهار داشت که برخی از کشورهای عضو ۱+۵ پیشنهاد ساخت راکتور آب سبک را به ایران دادند در حالی که آب سبک برای تولید برق و آب سنگین برای تولید رادیو داروهاست.

در واقع اظهارات آقای صالحی به آن معناست که مقامات ایرانی با مشروع دانستن نگرانی ها آمریکا درباره راکتور آب سنگین اراک، عملا از حقوق ایران بر اساس NPT دست کشیده اند.

 چرا که راکتور اراک ۴ کارکرد تولید برق، انجام امور تحقیقاتی، تولیید پلوتونیوم و تولید رادیو دارو صنعتی را دارا می باشد که «هرگونه کاهش قدرت راکتور یا اعمال تغییرات دیگر ۳ کارکرد آخر را تعطیل می کند و صرفا کارکرد اول که کم اهمیت ترین کارکرد راکتور اراک است باقی خواهد ماند.»

در توافقنامه ژنو درباره آب سنگین اراک چه آمده است؟

اما اعمال محدودیت و تعطیلی طولانی مدت راکتور آب سنگین اراک از جمله خواست های اصلی مقامات آمریکایی بود که در نهایت در توافق گام نهایی به آن دست پیدا کردند.

در همین راستا، روز ۱۰ فروردین جان کری در سنا گفته است: «این یک اصل قطعی است که ایران به یک راکتور آب سنگین تمام عیار نیاز ندارد». این سخن جان کری بیانگر آن بود که آمریکا خواهان اعمال محدودیت برای پروژه کاملا بودمی آب سنگین اراک است تا کارکرد اصلی این پروژه به ویژه در زمینه تحقیقات ، تولید رادیو دارو و همچنین تولید پولوتونیوم متوقف شود.

علاوه بر جان کری، وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا نیز تاکنون بارها بر تعطیلی آب سنگین اراک و یا یافتن راهی برای از دسترس خارج کردن این راکتور از چرخه تولید برای زمانی طولانی سخن گفته است.

در توافق هسته ای ژنو آمده :

ایران اعلام میکند که هیچ پیشرفت بیشتری در فعالیتهای خود در تأسیسات غنی سازی سوخت  نطنز۱، فردو۲ یا راکتور اراک۳ (که با نام  IR40 توسط آژانس شناخته میشود) انجام نخواهد داد.

• Iran announces that it will not make any further advances of its activities at the Natanz Fuel

Enrichment Plant1, Fordow2, or the Arak reactor3, designated by the IAEA as IR-40.

البته این جمله توافق ژنو درباره آب سنگین اراک ، کلی و مبهم است چرا که عبارت “عدم گسترش فعالیت‌ها بیش از این ” گستردگی معنایی نامحدودی دارد و هر طرف توافق می تواند تفسیر خود را منطبق با این عبارت کلی و مبهم ارائه دهد.

در همین راستا در بیانیه ای نیز که بلافاصله پس از توافق ژنو توسط کاخ سفید منتشر شد و به “برگه اطلاع رسانی” یا “فک شیت” معروف است، این بند از توافقنامه، اینگونه تفسیر شده است:

«ایران متعهد شده است که فعالیتش در اراک را بیش از پیش نبرد و پیشرفت در زمینه مسیر پلوتونیوم را متوقف کند. ایران متعهد شده است که راکتور اراک را راه اندازی و سوخت گذاری نکند و تولید سوخت برای راکتور اراک را متوقف کند سوخت راکتور اراک بیشتر از این آزمایش نکند. هیچ یک از قطعات اضافی راکتور در اراک را نصب نکند. سوخت آب سنگین را به سایت راکتور منتقل نکند. تاسیساتی که قابلیت بازفرآوری داشته باشد نسازد».

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.