شنبه, ۳۱, فروردین ۱۳۹۸

جلسات روش تحلیل و تفکر

بسم الله الرحمن الرحیم

صوت مقابل را در لزوم کسب قدرت تحلیل سیاسی گوش کنید!

“باید کاری کنیم که جوان ما بتواند مغالطه را بشناسد.” این توصیه رهبر انقلاب امام خامنه ای برای کسب قدرت تحلیل سیاسی است.

امام خامنه ای ۲۳/۵/ ۸۵: “بحمدالله امروز تشکل های دانشجویی خوبی در دانشگاه هست- در کنار حرکت فکری علمی، به سمت یافتن قدرت تحلیل سیاسی کشانده شوند. قدرت تحلیل که نبود، انسان فریب تحلیلِ فریبگرِ بیگانه را می‌خورد.

در دنیای سیاست هیچ‌کسی صریحاً نمی‌آید بگوید که من می‌خواهم به تو ظلم کنم؛ نه به یک ملت، نه به یک شخص؛ این‌طور که نمی‌گویند.

می‌آیند با «مغالطه‌های سیاسی» کاری می‌کنند که بتوانند بر او تسلط پیدا کنند. درست مثل مغالطه‌های فلسفی، ذهن طرف را با یک چشم‌بندی علمی -در واقع یک تردستی- منحرف می‌کنند. یک مغالطه‌ی سیاسی درست می‌کنند، میخ خودشان را می‌کوبند. ما باید کاری کنیم که این جوان ما بتواند مغالطه را بشناسد؛ کما این‌که در فلسفه و منطق، شناخت مغالطه یکی از هنرهاست.

ما بتوانیم جوان خودمان را آشنا کنیم به این‌که مغالطه چیست، تا بتواند مچ مغالطه‌کننده را بگیرد. بگوید این قضیه‌ای که درست کردی، این‌جایش اختلال و اشکال دارد. قدرت تحلیل سیاسی این است؛ بایستی این را در جوان به وجود آورد.”

photo_2015-04-30_18-33-55

در کتاب روش تحلیل سیاسی مطالبی به صورت پراکنده به منظور آموزش روش تحلیل سیاسی جمع آوری شده است در حالی که بعید است کسی کتاب را بخواند و روش تحلیل بیاموزد. شاید از ابتphoto_2015-04-30_18-33-39دا نیز کتاب چنین هدفی را دنبال نمی کرد و فقط در پی ایجاد ضرورت فراگیری روش تحلیل بوده است.

چون ایجاد توان تحلیل سیاسی با علم به مغالطات حاصل می شود که در کتاب فقط اشاره ای کوتاه به لزوم فراگیری آن شده است. برخی از مطالبی که در کتاب است را باید در مقام تعلم و برخی دیگر را در مقام تفکر و برخی دیگر را در مقام عمل توجه داشت. اما برای مسلط شدن به روش تحلیل و تفکر باید مغالطات را شناخت و آنها را در مسائل سیاسی و معرفتی گوناگون تمرین کرد تا قوه ی تحلیل به تدریج در انسان شکل بگیرد.

به هر حال با توجه به ضرورت این بحث سعی شده جلساتی مختصر و مفید برای آشنایی دانشجویان عزیز کانون با روش تحلیل و تفکر برگزار شود که به حمدالله حدود ۳۰ نفر از دانشجویان کانون امام حسن علیه السلام در این جلسات حضور به هم رساندند. برای پی بردن به ضرورت بحث توصیه میشود جلسه اول با دقت مطالعه شود.

photo_2015-04-30_18-33-17photo_2015-04-30_18-32-53

جلسه اول: ضرورت ایجاد قوه تحلیل و تشخیص حق از باطل و تبیین چگونگی آن مورد بحث قرار گرفت.

جلسه دوم و سوم: در یک تقسیم ثنایی مغالطه در دو بخش انجام می‏شود:

  1. یا به سبب امری است که خارج از قیاس (مثلاً در یک قضیه ساده) می‏باشد.
  2. و یا به سبب وجود امری است که در قیاس و استدلال وجود دارد.

در جلسه دوم و سوم انواع مغالطات بخش اول بیان شد و مثالهایی از مغالطات سیاسی و معرفتی در این حوزه عرض شد.

فایل خلاصه مکتوب مطالب جلسه اول و دوم و سوم را می توانید ببینید:     دانلود فایل خلاصه و مکتوب

 لینک  جلسه چهارم روش تحلیل و تفکر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.