دوشنبه, ۲۸, خرداد ۱۳۹۷

طرح تجزیه طلبانه کنگره آمریکا و مخالفت قاطع عراقی‌ها با آن +واکنش‌ها

آمریکایی‌ها که نیروهای مردمی را مانعی بزرگ برای تحقق توطئه‌های خود در عراق می‌دانند در راستای تضعیف این نیروها و دامن زدن به طرح‌های فتنه افکنانه خود این بار طرح جدید تجزیه طلبانه ای را در عراق کلید زدند.

 

سیاستگذاران جمهوری‌خواه کمیته خدمات مسلح کنگره آمریکا روز دوشنبه (۷ اردیبهشت) با اشاره به نگرانی های روزافزون خود از آن چه به زعم خود، نفوذ ایران بر دولت بغداد خوانده اند، در طرحی،‌ خواستار به رسمیت شناخته شدن کشوری برای شبه نظامیان کرد و سنی عراق شده بودند.

در این طرح دفاعی سالیانه، کمیته خدمات مسلح کنگره آمریکا بودجه ۷۱۵ میلیون دلاری را برای کمک به نیروهای عراقی که در حال مبارزه با داعش هستند، اختصاص داده است. این طرح قرار بود ۹اردیبهشت ماه ۲۹ آوریل، به رای گذاشته شود. حداقل ۲۵ درصد این بودجه به نیروهای پیشمرگه، شبه نظامیان سنی و گارد ملی اهل تسنن اختصاص خواهد یافت.

مخالفت مرجعیت دینی عراق با طرح تجزیه‌طلبانه کنگره آمریکا

نماینده آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق ضمن مخالفت با طرح کنگره آمریکا درباره این کشور تأکید کرد: چنین طرحی غیر قابل قبول است و گروه‌های سیاسی باید در قبال این طرح مواضع روشنی بگیرند.

مخالفت قاطع هیئت علمای عراق با طرح کنگره آمریکا برای تقسیم عراق

هیئت علمای  اهل سنت عراق مخالفت صریح و قاطع خود را با طرح کنگره آمریکا برای تقسیم عراق اعلام کردند.

امام جمعه نجف: طرح کنگره آمریکا، دخالت آشکار در امور داخلی عراق است
امام جمعه نجف اشرف، تاکید کرد که طرح کنگره آمریکا در خصوص کمک مستقیم به کردها و سنی‌ها گامی در جهت تجزیه عراق و دخالتی آشکار در امور داخلی این کشور است.

هادی العامری: اجازه تجزیه عراق را نمی‌دهیم

هادی العامری رئیس سازمان بدر عراق  درباره طرح کنگره آمریکا در خصوص تسلیح برخی گروه های عراقی به صورت جداگانه اظهار داشت: تصمیم کنگره حتی اگر موافقت با آن نیز صورت گیرد تنها جوهری بر روی کاغذ خواهد ماند زیرا عراق و ملت آن یکپارچه باقی خواهد ماند و آمریکایی ها نیز تنها یک گزینه پیشرو دارند یا اینکه شریک ما در عراق باقی بمانند و یا اینکه ما همه روابط خود با آنها را قطع خواهیم کرد و هرگز اجازه تقسیم عراق را نخواهیم داد.

مخالفت صریح دولت عراق با پیش‌نویس طرح کنگره آمریکا
دولت عراق مخالفت خود را با پیش‌نویس طرح خطرناک و تجزیه طلبانه کنگره آمریکا در خصوص تعامل مستقلانه با کردها و اهل‌سنت عراق اعلام کرد.

 طرح کنگره اهانتی به اصول روابط واشنگتن و بغداد است

وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که این کشور بر ایجاد روابط استراتژیک با آمریکا تاکید داشته اما پیش نویس طرح کنگره به اصول این روابط اهانت می کند.

حکیم: هدف طرح کنگره آمریکا تجزیه عراق است
رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق پیش نویس طرح کنگره آمریکا را مساله ای خطرناک توصیف کرد و هشدار داد که هدف از این طرح، تشدید چنددستگی در جامعه عراق است.

مقتدی صدر: مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا سرآغاز تجزیه عراق است

رهبر جریان صدر با اشاره به تلاش مجلس نمایندگان آمریکا برای امضای مصوبه‌ای که سرآغاز تجزیه عراق است تهدید کرد که منافع آمریکا را در صورت امضای این مصوبه هدف قرار خواهد داد.

به نقل از خبرگزاری تسنیم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*