پنج شنبه, ۲۵, مرداد ۱۳۹۷

درمان توموربدخیم کبدی با رادیوداروی جدید ایرانی!

 

درمان توموربدخیم کبدی با رادیوداروی جدید ایرانی پژوهشگران مرکز قلب و عروق شهید رجایی تهران با همکاری پژوهشگاه علوم هسته ای برای اولین بار در ایران موفق به استفاده از تکنیکی جدید برای درمان تومورهای بدخیم کبدی شدند.

این رادیودارو تاکنون در انحصار بعضی کشورها از جمله کانادا بوده که محققان سازمان انرژی اتمی ایران موفق به ساخت آن در داخل کشور شده اند.

مسوول آزمایشگاه تحقیقات تجربی بیمارستان رجایی با بیان اینکه هم اکنون درمان سرطان های کبد فقط از طریق عمل جراحی یا رادیوتراپی خارجی صورت می گیرد گفت: در این شیوه نوین، رادیودارو از طریق آنژیوگرافی مستقیماً به شریانی که تومور از آن تغذیه می کند تزریق شده و آن را از بین می برد.

آزمایش‌های روش نوین درمان سرطان کبد تا سال آینده وارد فاز انسانی می شوند
دکتر احمد بیطرفان رجبی، دکتری فیزیک پزشکی و از دیگر محققان این طرح هم گفت: در روش پرتودرمانی خارجی اندام های مجاور و سالم بافت بیمار، تحت تابش اشعه قرار گرفته و آسیب می‌بینند و یا امکان سوختگی پوست وجود دارد که با استفاده از تکنیک جدید درمان تومورهای بدخیم کبدی این مشکلات برطرف شده اند.

وی تصریح کرد: شیوه جدید درمان سرطان کبد امکان ابتلا به هپاتیت پرتویی و یا لزوم مراجعات متعدد به پزشک برای امر درمان که از مشکلات رایج رادیوتراپی خارجی بوده را از میان برداشته است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در این روش برخلاف روش های جراحی کبد از بین نرفته و کشور از واردات رادیوداروهای تابش کننده بتا بی نیاز خواهد شد.

بیطرفان رجبی خاطرنشان کرد: فاز حیوانی این پروژه که بر روی خرگوش و گوسفند انجام شده موفقیت آمیز بوده و برآورد می شود آزمایش‌ها، بین شش ماه تا یک سال آینده وارد فاز انسانی شوند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.