پنجشنبه, ۲۷, دی ۱۳۹۷

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه(سال۹۲)

بسم الله الرحمن الرحیم

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه

صبح روز جمعه ۲۹ شهریور ماه ۹۲ تالار اجتماعات مجتمع شریعتی در جنوب تهران میزبان همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه بود.
مجموعه ای که با قدمتی نزدیک به ۱۹ سال فعالیت خود را از زیر زمین یک مسجد آغاز نمود و اکنون در پنج شعبه فعال دانش آموزی (چهار شعبه برادران در مناطق ۱۴و۱۶و۱۹و۲۰ و یک شعبه خواهران در منطقه ۱۶) و یک شعبه دانشجویی فعالیت های خود را ادامه می دهد.
این مراسم با حضور سردار محمدرضا نقدی ریاست سازمان بسیج مستضعفین، سردار دکتر تولایی ریاست سازمان بسیج علمی، دکتر تقی پور عضو و سخنگوی شورای شهر تهران، حجت الاسلام علیرضا پناهیان، حجت الاسلام تقدیری معاونت آستان حضرت عبدالعظیم و حجت الاسلام رجبی مدیر سابق حوزه مروی تهران و مدرس حوزه و دانشگاه، دانش آموزان، دانشجویان و خانواده های محترم اعضای کانون دانش پژوهان نخبه برگزار شد.
سردار نقدی اولین سخنران این مراسم بود.
به گزارش پایگاه اینترنتی بسیج، سرتیپ بسیجی محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین در آیین گردهمایی خانواده ها، دانش آموزان و دانشجویان کانون دانش پژوهان نخبه که به همت پایگاه بسیج شهید علم الهدی در مجتمع فرهنگی شریعتی در جنوب تهران برگزار شد گفت:
این کانون علمی به شایستگی نام شهید علم الهدی را که مصداق جهاد همه جانبه بسیجی است زنده نگهداشته و یک الگوی خوب از حرکت بسیجی می باشد؛ حرکتی که برای رضای خدا، با اخلاص، بدون وابستگی به ابزار و امکانات و نام و نشان و حاضر برای مجاهدت در تمامی عرصه ها می باشد که در این پایگاه و کانون متجلی شده است.مجاهدت علمی باعث الگو شدن ملت در جهان و خنثی سازی توطئه های دشمنان
سردار نقدی با اشاره به بیانات مقام معظم ولایت در دیدار با اساتید بسیجی اظهار داشت:
رسالت بسیج طبق فرمایش ولایت، جهاد همه جانبه علیه دشمن است چه دشمن نفس اماره باشد، چه دشمن جریان نفاق و انحراف در داخل باشد و چه دشمن استکبار در خارج از مرزها باشد که بسیجی در هر موقعیت به اقتضاء آن وارد عمل می شود و امروز نیز روحیه جهاد و دفاع در جوانان می جوشد و شاهد التماس و اشک و آه جوانان کشور برای اعزام به میدان های جنگ علیه استکبار هستیم.
وی مجاهدت علمی را باعث الگو شدن ملت در جهان و خنثی سازی توطئه های دشمنان دانسته و تصریح کرد:
امروز مجاهدت علمی میدانی روشن و جدی است که پیش روی ملت ایران قرار دارد و برای استقلال واقعی باید عالم بود چراکه طبق روایت امیرالمومنین علیه السلام بدون علم، زیردست خواهیم بود.پیشرفت علمی لازمه ی جامعه اسلامی است
رییس سازمان بسیج مستضعفین ظلم پادشاهان گذشته در کشور را مبنی بر عقب ماندگی توانایی های علمی در ایران یادآور شده و افزود:
امروز به برکت ولی امر و رهبری که خود دانشمند و متخصص برجسته در رشته های مختلف می باشد و به برکت جوانان مومن و عاشق حقیقت، کشور با شتابی غیرقابل باور برای دنیا در حال پیشرفت علمی است و این لازمه جامعه ی اسلامی است.
وی هجرت و جهاد چند ماهه ی جوانان در دفاع مقدس را یادآور شده و بیان کرد:
امروز در عرصه علمی جوانان می توانند برای دو ماه به آزمایشگاه و کتابخانه بروند و تا آن حقیقت را نیافته اند خارج نشوند.
جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج با اشاره به حدیث “انا مدینه العلم و علی بابها” تاکید کرد:
نه تنها باید برای انجام هر کاری مانند نشستن، برخاستن و ورزش کردن «یا علی» گفت بلکه باید وقتی کتاب را برای کسب علم باز می کنیم یا علی بگوییم چرا که امام علی علیه السلام باب علم حقیقی است.مشکل امروز در بکارگیری علم برای حل مشکلات است
وی با قرائت حدیث “العلم علمان: مطبوعٌ و مسموعٌ، لا ینفع المسموع اذالم یکن المطبوع” خاطرنشان کرد:
باید تلاش کرد تا علم را بصورت کامل دریافت و با تلاش و ابتکار، علوم شنیده و اکتسابی را برای حل مشکلات جامعه به عمل رساند پس نباید به مدال ها و رتبه های برتر راضی بود و درجه عالی آن است که علم بتواند مشکلات را حل کند تا مفید و مطبوع باشد.
سردار نقدی در پایان سخنان خود با تاکید مجدد با در بکارگیری علم برای حل مشکلات جامعه اظهار داشت:
اکثر کشفیات و اختراعات دانشمندان در دوران جوانی بوده و باید با عمل به علم خود برای جامعه مثمر ثمر بود.
پس از سخنرانی سردار نقدی از برگزیدگان کانون دانش پژوهان نخبه که در مسابقات ملی و بین المللی موفق به کسب مدال‌های طلا، نقره و برنز شده بودند از سوی ایشان تقدیر به عمل آمد.
پس از سخنرانی سردار نقدی و تقدیر از مدال آوران المپیادهای کشوری و بین المللی، نوبت به سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان رسید تا دقایقی پیرامون مسائل مختلف سخنرانی کند.
به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری فارس، حجت الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه صبح امروز در همایش سالانه کانون دانش پژوهان نخبه در مجموع فرهنگی شریعتی، اظهار داشت:
یکی از مشاوران وزارت علوم که پیش از این در مشاغل مختلف فعال بود نقل می‌کرد که با یکی از وزرای فرانسه در مورد مبادلات علمی گفتگو می‌کردیم و ایشان که آدم منصفی بود گفت که نسل ایرانی با هوش خود و تربیت درست، بالاترین قوه‌های علمی جهان را خواهد گرفت.
این استاد حوزه و دانشگاه به فرمایشات پیامبر اکرم (ص) در مورد معرفت، علم و ایمان ایرانی‌ها اشاره کرد و گفت:
متاسفانه ما مطالب پیامبر عظیم الشان اسلام را دست کم گرفتیم و به آن اعتنا نمی‌کنیم اما تا دیگران در مورد ایران سخنی می‌گویند، تازه به خود می‌آییم.
پناهیان ادامه داد:
دنیا از زمانی که انیشتین به دکتر محمود حسابی گفت که ما اینجا نشسته‌ایم تا از بیانات شما استفاده کنیم، دریافت که ایرانی برترین هوش را دارد.
وی ضمن انتقاد از سیستم نظام آموزش و پرورش کشور به طراحی شدن این نظام آموزشی توسط امریکایی‌ها و فرانسوی‌ها اشاره کرد و گفت:
قطعا این کشورها در طراحی نظام آموزشی ما، دلسوز ما نبودند.
این استاد حوزه و دانشگاه خطاب به نخبگان حاضر در این همایش توصیه کرد که حتما کتاب زندگی نامه دکتر حسابی را بخوانند و در ادامه به توضیحی از این کتاب پرداخت و افزود:
دکتر حسابی در مدرسه کشیش‌های فرانسوی لبنان که یک مدرسه خیریه بود، تحصیل می‌کرده و مادرشان گهگاهی چند سوره از قرآن را برای ایشان تلاوت می‌کرد تا دکتر حسابی دینش را به واسطه تحصیل در این مدرسه از دست ندهد.
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ۱۲ سال تحصیل دانش آموزان ما در مدارس طی هفت سال تمام می‌شود، افزود:
بنده نمی‌گویم که آموزش و پرورش امروز ما همان آموزش و پرورش امریکایی‌ها و فرانسوی‌هاست بلکه این آموزش و پرورش می‌تواند تحول بسیاری پیدا کند و دانشگاه‌های ما نیز همین طور.
وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش را نباید دست کم گرفت، گفت:
وقتی که زندگینامه دکتر حسابی را می‌خوانیم به این نتیجه خواهیم رسید که ۹۰ درصد از زندگی ما به بطالت می‌گذرد.
وی با تاکید بر استعداد یابی دانش‌آموزان از سال اول دبستان اظهار داشت:
باید به آموزش و پرورش بهای بیشتری داد و این تبدیل به یک مطالبه عمومی شود.
وی به بررسی جایگاه ایران و امریکا در عرصه‌های مختلف پرداخت و تصریح کرد:
امریکا نسبت به ۳۰ سال پیش در عرصه اقتصادی، نظامی و فرهنگی، هیبت و اعتبار خود را از دست داده اما ایران در همه این عرصه‌ها نسبت به ۳۰ سال قبل رشد داشته و این را آمارهای جهانی اعلام می‌کنند.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد:
ایران اسلامی تا دیروز در دفاع مقدس نمی‌توانست حتی یک آرپی‌جی تولید کند اما امروز موشک های دوربرد می‌سازد.
وی گفت:
ما باید نسبت به این موفقیت‌ها احساس پیروزی کنیم و اگر این احساس پیروزی در دل ما نیست به دلیل فشل بودن سیستم فرهنگی ما است.
این استاد حوزه و دانشگاه در پایان اظهار امیدواری کرد روزی شاهد مهاجرت معکوس اندیشمندان ایرانی به ایران باشیم.
در پایان نیز با حضور حجت الاسلام پناهیان و دکتر تقی پور و تنی چند از مسئولین دیگر از پذیرفته شدگان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای کانون دانش پژوهان نخبه تقدیر به عمل آمد.

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبههمایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبههمایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبههمایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبههمایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبههمایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبههمایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.