یکشنبه, ۲۸, بهمن ۱۳۹۷

مصاحبه مجله ۵۷ با حجت السلام رجبی(بخش اول)

بسم الله الرحمن الرحیم

سبک تربیت مسجدی ریشه در تاریخ اسلام دارد. اسلامی که با هدف تکامل بشر و نیل او به کمال بشری ماموریت و رسالت خویش را آغاز کرده. مسلم است نیل به چنین هدف والایی نیازمند رویه تربیتی خاصی است تا بتواند به عنوان الگوی تربیتی مطلوب دست انسان در دست خود گرفته و مسیر رسیدن به کمال را پله پله طی کند. امروزه با رشد فرهنگ انسان محوری و انسان مداری در جهان و به فراخور این مسئله، شاهد بروز و ظهور سبک های مختلف تربیتی هستیم که گرچه کم و بیش خود را دلسوز و داعیه دار رشد بشری می دانند اما تا به حال نتوانسته اند یک الگوی ثابت رشد با هدف تربیت و تکامل بشر ارائه نمایند حال این در شرایطی است که سبک تربیتی مسجدی توانسته ۱۵ قرن رشد و شکوفایی را برای بشر به ارمغان بیاورد. گرچه امروزه شاهد کمرنگی محسوس در رشد فرهنگ تربیتی مسجدی در جامعه هستیم اما هنوز هم هستند نهادها و مراکز انقلابی که کماکان این سبک را در پیش گرفته اند. کانون دانش پژوهان نخبه یکی از این نهادها است. از این رو گفتگویی کردیم با حجت الاسلام و المسلمین روح الله رجبی از اعضای شورای سیاستگزاری کانون نخبه دانش پژوه. وی پس از دریافت مدرک کارشناسی مهندسی صنایع از دانشگاه امیرکبیر با ورود به این کانون به فعالیت در زمینه تربیت مسجدی می پردازد و موفق می شوند به اتفاق دوستان خود، این کانون را به محلی در جهت رشد و تربیت نسل نخبه انقلابی با هدف کادر سازی برای انقلاب اسلامی و زمینه سازی برای تحقق تمدن اسلامی تبدیل نمایند. گفتنی است این کانون در کنار سایر فعالیتها، دارای پایگاه مقاومت بسیج می باشد که از پایگاه های نمونه کشور است و در سال گذشته در مراسم نماز جمعه فرمانده پایگاه از دست سردار نقدی به عنوان هدیه دریافت کردند.

IMG_2220

بسم الله الرحمن الرحیم

-مقدمتاً از ابتدا بفرمایید کانون دانش پژوهان نخبه چه طور تشکیل شد و چگونه فعالیت آن شروع شد؟

شروع کار اواخر سال ۷۲ در مسجدی واقع در محله عبدل آباد منطقه ۱۹ بود سال ۷۲ عبدل آباد خیلی منطقه ی محرومی بود الان هم محروم است اما آن موقع تقریباً محروم‌ترین نقطه تهران محسوب می شد. کار در زیرزمین مسجدی به نام امام حسن مجتبی (ع) که دارای امکانات کمی بود آغاز شد که الان توسعه پیدا کرده، الان آنجا شده یکی از انباری های مسجد و چون آن موقع خود مسجد امکانات خاصی نداشت در نزدیک همان مسجد به کمک یکی از خیرین یک ساختمان ۸۰ متری را گرفتند و کار را توسعه دادند و آن ساختمان ۸۰ متری الان کانون فرهنگی مسجد است. سال گذشته آن کانون در دبیرخانه کانون های فرهنگی مساجد به عنوان کانون نمونه ی کشوری انتخاب شد.  الحمدا… حالا کار در طول این سالیان گسترش پیدا کرده است که الان حدودا ۶-۷ فعالیت و شعبه ی مجزا از هم کارهای مستقل دارند انجام می دهند این کارها مربوط به خود کانون است و فارغ التحصیلان ما کارهای بزرگی هم خارج از کانون انجام می دهند.

-کانون دانش پژوهان نخبه در چه شاخه‌ها و حوزه‌های مختلفی فعالیت می کند؟

نگاه برنامه‌ای کانون تربیت نخبگان و متخصصان متعهد تراز انقلاب اسلامی یا رشد جامعه ی نخبگان شیعه‌ی انقلاب اسلامی است. این دو لفظ را ما در  قسمت رسالتمان در اساسنامه فعالیتمان داریم.

-چه شد که اهدافتان را به این سمت بردید؟

IMG_2663

این کانون را دو نفر در سال ۷۲ تاسیس کردند که یک نفر از کسانی بود که در دوره نوجوانی جبهه رفته بود البته ایشان از مجموعه جدا شدند و کلا برنامه شان را تغییر دادند و مسیر زندگی‌شان تغییر کرد ولی نفر دوم که کار را محکم گرفت و ادامه داد و الان هم مسئول مجموعه کانون نخبگان دانش پژوه است آقای مهندس محمدقلی هستند که خودش اولین مدال آور مجموعه ی ما بود لذا خود ایشان که دو مدال المپیاد کسب کرد و خودشان از بچه های مناطق جنوب تهران بودند به این نتیجه رسیدند که در تهران استعدادهایی است که اگر روی آن ها کار شود به جاهای بزرگی خواهند رسید و کارهای بزرگی هم می شود انجام داد و کلاً مجموعه را به این سمت حرکت دادند و هر چه هم مجموعه جلوتر رفت این استعدادها بیشتر شکوفا شدند الان ما قریب ۸۰ مدال المپیاد کشوری و جهانی در طول این بیست سال در دانش آموزی و دانشجویی کسب کردیم. اینها وقتی دور هم جمع می شوند فکر بزرگ و کارهای بزرگ و خدمت به جامعه نخبگانی به ذهنشان می رسد که همان اوایل این ذهنیتشان بوده که هر چه کار جلوتر رفته اینها ایده‌شان تکمیل‌تر شده رسالتشان را دقیق پیدا کردند.

-شما در جایی گفتید یکی از اهدافتان بحث تمدن سازی است و گفتید ما ترازی را طراحی کنیم که در قالب آن تمدن سازی کادر‌سازی کنیم. لطفا در این خصوص بیشتر توضیح فرمائید.

حضرت آقا قبلاً در سال ؟۷۰ یا ۷۴ یا ۷۸؟ در جمع  طلاب فرموده بودند برای ایجاد تمدن اسلامی مثل هر تمدن دیگر دو چیز لازم است یکی تربیت انسان و دوم تولید فکر. حضرت آقا چند بار قبلا و البته اخیرا هم این را فرمودند که هدف انقلاب اسلامی ایجاد تمدن نوین اسلامی است حالا اگر بخواهیم این تمدن را ایجاد کنیم که انقلاب به اهدافش برسد پس دو مولفه را باید ایجاد کنیم یکی تولید علم و کلاً نرم افزاری که در تراز انقلاب اسلامی باشد و دیگری پرورش انسانی که در تراز انقلاب اسلامی باشد. چند بار هم این را در جاهای مختلف به الفاظ دیگر فرمودند اما صریح تر از همه آنها همین بود. پس ما اگر بخواهیم انقلاب اسلامی به هدف نهایی اش برسد که ایجاد تمدن ناب و نوین است دو مولفه می خواهد یکی مولفه ی علم، فکر، نرم افزار و دوم پرورش انسان. اگر توجه کنید برای تولید علم و فکر هم باید انسان هایی در تراز باشند که بتوانند آن را تولید کنند پس می رویم می رسیم به نقطه ی پرورش انسان. این را هم حضرت آقا چند بار فرمودند که در بلندمدت مهمترین کار، کار پرورش و تربیت انسان است.

IMG_2707

 

-پس بنابراین از این جهت است که یکی از فعالیتهای کانون پیش از ورود به دانشگاه صورت می گیرد؟

دانش آموزان ما قبل از بلوغ به کانون می آیند و برای آنها برنامه های علمی و تربیتی داریم و این ها را از لحاظ فکری، روحی، معنوی در ساحت های مختلف تقویت می کنیم کتابی ما تدوین کردیم و انشاء‌الله به زودی هم چاپ خواهد شد که برنامه مان را به صورت یک کتاب جامع هفت جلدی ارائه خواهیم کرد انشاالله. این الان آماده شده. در آن یازده عرصه را برای یک انسان شمردیم که باید در این یازده عرصه انسان را تربیت کنیم و برنامه مان این است که در این ۱۱ عرصه توانمندی هایش را به منصه ی ظهور برسانیم یعنی استعدادهای آن را شکوفا کنیم خود این ۱۱ عرصه یک جنبه های مهارتی دارد و جنبه های بینشی و نگرشی و معرفتی دارد اگر این سیر را در همه ی این ها لحاظ کنیم یک انسان پرورش یافته که به درد انقلاب اسلامی بخورد شاید تربیت بشود این را به دانشگاه می رسانیم تازه بعد از دانشگاه رهایش نمی کنیم ما فکر می کنیم که روند تربیتی همین طور ادامه خواهد داشت منتها سال ها و سنوات مختلف فرق می کند. یک نکته ی دیگری هم هست حضرت آقا چندسال پیش فرمودند درون زایی نخبگان شبکه نخبگان همین بچه هایی که اینجا کار تربیتی رویشان انجام شود و پرورش پیدا می کنند خودشان در امر تربیت و پرورش به دیگران کمک می کنند من خودم عضو دوره ی ۵ کانون هستم و سوم راهنمایی بودم که به کانون آمدم و الان چند سالی است که جزء مسئولان کانون هستم الان مسئول همین شعبه که منطقه ی ۲۰ ما است عضو دوره ی ۱۳ کانون بوده و الان دانشجوی سال ۴ است و چون خیلی قابلیت های اجرایی مدیریتی و علمی داشته الان مسئول یک شعبه ما شده است.

-پس با این روند هیچ وقت کار کانون زمین نمی ماند چون به شکل درون زا نیرو تربیت می کند.

به لطف خدا این طور بوده نه تنها زمین نمی خورد که ما از یک مجموعه ی کوچک یک طبقه ما همان را توسعه دادیم و منطقه ی ما یک ساختمان ۵ طبقه است و غیر از آن پنج فعالیت دیگر در پنج ساختمان دیگر در پنج نقطه ی دیگری از تهران کار ادامه پیدا می کند و در آینده هم برنامه ی توسعه و چشم انداز داریم.

ما سال ۷۲ فعالیت را در عبدل آباد شروع کردیم ۷۸ فعالیت را در نازی آباد منطقه ۱۶ شروع کردیم. سال ۸۵ در شهر ری شروع کردیم، سال ۹۱ هم فعالیت در میدان خراسان شروع کردیم منطقه ۱۴ و ۱۵. الان با این چهار شعبه سال ۹۱ کانون خواهران را در منطقه ی ۱۶ تاسیس کردیم و سال ؟ ۹۱ یا ۹۲ ؟ کانون دانشجویی را در منطقه ۱۶ تهران تاسیس کردیم. الان با این نیروها تقریبا جنوب شهر تهران،‌ شهر ری و اسلامشهر را تحت پوشش قرار دادیم و بچه های اسلامشهر هم از اسلامشهر به کانون عبدل آباد می آیند و در برنامه های ما شرکت می کنند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.