پنج شنبه, ۳, خرداد ۱۳۹۷

گناهی که حتی با شهادت بخشیده نمی‌شود

 نیکی به والدین یا بدی نسبت به آنان، از اعمالی است که در دنیا و آخرت آثار مثبت و منفی بر آن مترتب است که دانستن آن، انسان ها را بهتر آگاه می‌کند تا در برخورد با آن ها بیشتر مراقب اعمال خود باشند…

  سرویس علمی و فرهنگی خبرگزاری «حوزه»، آثار دنیوی و اخروی نیکی به والدین و بی حرمتی به آنان در آیینه آیات و روایات را منتشر می‌کند.

 

آثار دنیوی نیکی به والدین

 • مرگ آسان

امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: کسی که دوست دارد خداوند سکرات مرگ را بر او آسان کند، صله رحم کند و به پدر و مادرش نیکی کند.(۱)

 • طول عمر

«و الله یزید فی العمر.» (۲) امام باقر ـ علیه السّلام ـ فرمود: نیکی به پدر و مادر، عمر را زیاد می‌کند.

 • دچار فقر نمی‌شود

« … ولم یصبه فی حیاته فقراً ابداً.»(۳) در زندگی فقر به سراغ او نمی‌آید.

 • برگشت کردن نیکی به پدر و مادر به خود انسان

در دستورات اسلامی به ما سفارش کردند که به پدر و مادر خود احسان کنید تا فرزندان شما نسبت به شما نیکی کنند، چون این کار یک آموزش عملی است که فرزندانمان از ما می‌آموزند، لذا امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمودند: به پدرتان احترام کنید که فرزندانتان به شما نیکی کنند.(۴)

 

آثار اخروی نیکی به پدر و مادر

 • رضای الهی

وقتی که انسان به پدر و مادر خود احترام می‌کند و آن ها را از خود راضی می‌کند، نتیجه‌اش آن است که خدا هم از او راضی می‌شود، لذا پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «رضای خداوند در رضای والدین است.»(۵)

 • در سایه عرش الهی

امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: «حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ با خداوند مناجات می‌کرد، یک نفر را دید که زیر سایه عرش الهی است، از خداوند سؤال کرد این چه کسی است که زیر سایه عرش تو قرار گرفته است؟. خداوند فرمود: این کسی است که به پدر و مادرش نیکی کرده است.»(۶)

 • به جهنّم نمی‌رود و جایگاهش بهشت است

عن رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ: «لن یدخل النار البارّ بوالدیه.»(۷)

یک نفر به حضرت عیسی(ع) گفت: ای معلّم خیر، مرا به عملی راهنمایی کن که به بهشت بروم، فرمود: تقوای الهی را در آشکار و نهان داشته باش و به پدر و مادرت نیکی کن.(۸)

 • در بهشت نزدیک انبیاء

پیامبرـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «بین انبیاء و نیکی کننده به پدر و مادر یک درجه فاصله است.»(۹)

 

آثار اخروی بی‌حرمتی به والدین

 • عدم غفران الهی

خداوند کسی را که مورد غضب پدر و مادر واقع شده است هر چند هم، طاعت الهی را انجام دهد، نمی‌بخشد و می‌گوید: هرکاری می‌خواهی بکن که من تو را نمی‌بخشم.(۱۰)

 • مورد نظر خدا قرار نمی گیرد

پیامبرـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «چهار گروه هستند که خداوند در روز قیامت به آن ها نگاه نمی‌کند: ۱) عاق والدین ۲) کسانی که منّت سر دیگران می گذارند ۳)تکذیب کننده قدر ۴) شارب خمر.»(۱۱)

 • عدم ورود به بهشت

امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: عاق والدین، وارد بهشت نمی‌شود. «لا یدخل الجنه العاق لوالدیه.»(۱۲)

موسی به خدا عرض کرد: «پروردگارا! فلان دوست شهیدم کجاست؟. خداوند فرمود: در جهنّم است! موسی ـ علیه السّلام ـ عرض کرد: خدایا! مگر خودت وعده نداده‌ای که شهدا را به بهشت ببری؟. خداوند فرمود: بله، ولی این شخص اصرار بر عقوق والدین داشت و من هیچ عملی را از عاق والدین قبول نمی‌کنم.»(۱۳)

 • عدم استشمام بوی بهشت

نه تنها عاق والدین وارد بهشت نمی‌شود، بلکه از فاصله دوری از بهشت عبور داده می‌شود، امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: «پیامبرـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمودند: از عاق والدین پرهیز کنید، زیرا بوی بهشت از مسیری هزار ساله استشمام می‌شود، ولی عاق والدین آن را استشمام نمی‌کند.»(۱۴)

 • عدم قبول نماز

امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: «اگر کسی به پدر و مادرش نگاه ظالمانه کند، خداوند نمازش را قبول نمی‌کند.»(۱۵)

 • ملعون

امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: «ملعون است ملعون است کسی که پدر و مادرش را بزند، ملعون است ملعون است کسی که عاق والدین می‌شود.»(۱۶)

 

آثار دنیوی بی‌حرمتی به والدین

 • کوتاهی عمر

در داستان خضر و موسی در آن جا که آن نوجوان را می کشد، علّت کشتن نوجوان را این گونه بیان می‌کند: وَأَمَّا الْغُلامُ فَکَانَ أَبَوَاهُ مُؤْمِنَیْنِ فَخَشِینَا أَنْ یُرْهِقَهُمَا طُغْیَانًا وَکُفْرًا(۱۷) و امّا آن نوجوان، پدر و مادرش با ایمان بودند، ما نخواستم او والدینش را به طغیان و کفر وا دارد».

از این آیه معلوم می‌شود جایی که فرزند به خاطر آن که در آینده پدر و مادر خویش را آزار می‌دهد و در برابر آن ها طغیان و کفران می‌کند و یا آن ها را از راه الهی به در می ‌برد، مستحقّ مرگ می باشد، چگونه است حال فرزندی که هم ‌اکنون مشغول به این گناه است؟. آن ها در پیشگاه خدا چه وضعی دارند؟. در روایات اسلامی پیوند نزدیکی میان کوتاهی عمر و ترک صله رحم (به خصوص آزار پدر و مادر) ذکر شده است.(۱۸)

 • محروم از توفیق الهی:

امام رضا ـ علیه السّلام ـ فرمود: «خداوند عقوق والدین را حرام کرده، زیرا عاق والدین باعث می‌شود که توفیق اطاعت الهی از او صلب شود.»(۱۹)

 • تعجیل در عقوبت:

«قال رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ ثلاثه من الذنوب تعجل عقوبتها و لا تؤخر الی الاخره عقوق الوالدین …» سه دسته از گناهان هستند که خداوند در عقوبت آن ها تعجیل می‌کند و آن ها را به آخرت وا نمی‌گذارد: ۱) عقوق والدین…(۲۰)

——————–

پاورقی:

۱٫ بحارالانوار، ج۷۱، ص ۶۶٫

۲٫ همان، ص ۸۵٫

۳٫ همان، ص ۶۶٫

۴٫ همان، ص ۶۵٫

۵٫ میزان الحکمه، ج۱۰، ص۷۰۹٫

۶٫ بحارالانوار، ج۷۱، ص۶۵٫

۷٫ مستدرک الوسائل، ج۱۵، ص۱۷۵٫ هرگز نیکی کننده به پدر و مادر، وارد آتش نخواهد شد.

۸٫ همان.

۹٫ همان، ص۱۷۶٫

۱۰٫ میزان الحکمه، ج۱۰، ص۷۱۶٫

۱۱٫ بحارالانوار، ج۷۱، ص۷۱٫

۱۲٫ همان، ص۷۴٫

۱۳٫ مستدرک الوسائل، ج۱۵، ص۱۹۵٫

۱۴٫ بحارالانوار، ج۷۱، ص۶۲٫

۱۵٫ همان، ص۶۱٫

۱۶٫ همان، ص۸۵٫

۱۷٫ کهف: ۱۸: ۸۰٫

۱۸٫ تفسیر نمونه، ۱۳۷۱، ج۱۲، ص۵۱۹٫

۱۹٫ میزان الحکمه، ج۱۰، ص۷۱۷٫

۲۰٫ همان.

منبع: مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*