یکشنبه, ۳, تیر ۱۳۹۷

کتاب باده گلگون

عارفی که امام بخاطرحاضر نشدن در کلاسش افسوس می‌خورد
در پاسخ به مطالبه مقام معظم رهبری  مبنی بر معرفی عارف کامل، حضرت آیت العظمی حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی به نسل جوان، کتاب نفیس «باده گلگون» همزمان با سالِ «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»، منتشر شد.این مجموعه راه گشا  در زمان تدوین، مورد پی گیری و تشویق عارف واصل،آیت الحق مرحوم حاج شیخ علی آقا پهلوانی تهرانی‌(سعادت پرور) بوده و مورد استفاده شخصی و توصیه عمومی فقیه عارف، موحد واصل، مرحوم آیت الله حاج سید عبدالله جعفری تهرانی قرار داشت….

معرفی کتاب «باده گلگون» + خرید پیامکی /عارفی که امام بخاطرحاضر نشدن در کلاسش افسوس می‌خورد/ چهارصد و چهل کلمه در سیر و سلوک از میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

این مجموعه راه گشا که در زمان تدوین، مورد پی گیری و تشویق عارف واصل،آیت الحق مرحوم حاج شیخ علی آقا پهلوانی تهرانی‌(سعادت پرور) قرار داشت، پس از چاپ نخست، به سرعت مورد توجه علاقه‌مندان معارف توحیدی قرار گرفت و در سال

 ۱۳۸۷ به عنوان کتاب ِکنگره بزرگداشت آیت الله العظمی میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در شهر تبریز انتخاب، و به تمامی میهمانان کنگره به عنوان بهترین تحفه فرهنگی اهداء گردید.

این اثر ماندگار که مورد استفاده شخصی و توصیه عمومی فقیه عارف، موحد واصل، مرحوم آیت الله حاج سید عبدالله جعفری تهرانی قرار داشت، در مدت کوتاهی به چاپ دهم رسید.

اینک نشر تراث مفتخر است تا چاپ یازدهم این  کتاب را همراه با اضافات، در قالبی وزین و ویرایشی مجدد، به همراه فهرست موضوعی، به تشنگان معارف زلال توحیدی و طالبان سیر و سلوک الهی تقدیم نماید.

رجانیوز: قاعده «قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری» را می‌توان تقریباً در تمام امور بکار بست و برای پی بردن به ارزش یک موضوع، به تاییدات خبره‌های آن حوزه اعتماد کرد. حالا وقتی شخصیتی که خود در عرفان حکم گوهری ناب را دارد، با افسوس از شرکت نکردن در مجالس عرفانی یک عارف یاد می‌کند، مشخص می‌شود که آن عارف در چه جایگاهی قرار داشته است. به گزارش رجانیوز، رهبر معظم انقلاب می‌گویند: «من از حضرت امام رضوان الله تعالی علیه پرسیدم که شما مرحوم میرزا جواد آقا را درک کردید؟ ایشان با ابراز تاسف فرمودند: نه، نشد که من درس و جلسات ایشان را به طور کامل درک کنم… وقتی این مساله را من از ایشان پرسیدم شاید حدود ۶۰ سال از آن زمانی که ذکر می‌کردند گذشته بود با این حال تاسف می‌خوردند و می‌گفتند افسوس که نشدبه آن جلسات بروم.» همین یک خاطره‌ که حضرت آیت الله خامنه‌ای فروردین ماه سال قبل در دیدار اعضای ستاد کنگره بزرگداشت آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی نقل کردند برای پی بردن به جایگاه آن عارف واصل کافی‌ست، اگرچه نقل‌ها و شواهد دیگری هم وجود دارد. رهبر انقلاب در همان دیدار با تاکید بر اینکه «میرزا جواد آقا باید معرفی شود» می‌فرمایند: «ببینید جوان‌ها امروز چطور به عرفان‌های جعلی و وارداتی اقبال دارند. عرفان‌هایی که حقیقتا باید گفت چرند هستند مثل اینکه بخواهید یک کاسه بلورین یا چینی نقاشی شده فاخر را با یک ظرف پلاستیکی مقایسه کنید. این اقبال جوان‌ها نشان دهنده این است که یک تشنگی وجود دارد که باید آن را با آب زلال و گوارا برطرف کرد. نباید گذاشت عطشی که وجود دارد با آبهای مسموم و گل‌آلود برطرف شود.» آن مقام عرفانی در کنار این تاکید رهبری بر لزوم معرفی آقا میرزا جوادآقا و البته فضای مساعد معنوی ماه مبارک رمضان، کتاب «باده گلگون» را در جایگاه یک کتاب خوب برای پیشنهاد مطالعه قرار می‌دهد. این کتاب که با زیرعنوان «چهارصد و چهل کلمه در سیر و سلوک الی الله از حاج میرزا جوادآقا ملکی تبریزی» منتشر شده است، در بر دارنده توصیه‌ها درس‌ها، نکات و دستورالعمل‌های عرفانی این عارف برجسته است. عنوان کتاب هم از همان سخنان رهبر معظم انقلاب برداشته شده است، آنجا که می‍فرمایند: «بنده سال‌ها پیش در یک مجمعی گفتم که مرحوم میرزا جواد آقا در قنوت نماز شبش (با تمام خضوع و خشوعش) این شعر را می‌خواند: زان پیش‌تر که عالم فانی شود خراب ما را ز جام باده گلگون خراب کن این حالات را ما فقط می‌شنویم و تصورش هم شاید برای ما آسان نباشد که این چه حالی است که یک پیرمرد فقیه بزرگوار در نماز شبش شعر حافظ را با این حال بخواند.» کتاب «باده گلگون» اگرچه چاپ یازدهم خود را پشت سر گذاشته است، اما این چاپ با ویرایش جدید به بازار نشر آمده و البته بخشهایی هم به آن اضافه شده است. همراهی دستور العملهای عرفانی با حکایات اخلاقی مطالعه کتاب را برای اهلش شیرین و دلچسب نموده است. به هر حال شروع به مطالعه این کتاب در روزهای ماه مبارک رمضان و شبهای قدر که دلها آماده پذیرش نور معرفت است، می‌تواند یک پیشنهاد به یاد ماندنی باشد. اگر شما هم دوست دارید تا این کتاب ۴۴۰ صفحه‌ای را بخوانید می‌توانید عدد ۱۵ را به شماره ۰۹۱۹۰۱۳۲۵۸۰ ارسال کنید تا این کتاب ۱۹۵۰۰ تومانی در تهران با فقط ۲۵۰۰ تومان هزینه ارسال (مجموعا ۲۲ هزار تومان) برای شما ارسال شود. ارسال برای شهرستانها با دریافت هزینه پست خواهد بود.

نشر تراث ۰۹۱۹۷۴۷۷۷۱۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*