یکشنبه, ۳, تیر ۱۳۹۷

نخبه بصیر۱۱(آخرین اخبار هسته ای)

مذاکرات سه‌جانبه ظریف، کری و اشتون در «مسقط» آغاز شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، خبرنگار روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» از آغاز نشست سه جانبه «جان کری»، «محمد جواد ظریف» و «کاترین اشتون» در «مسقط» پایتخت عمان خبر داد.

وزیر خارجه ایران روز گذشته، تهران را به مقصد عمان ترک کرد و امروز و فردا (یکشنبه و دوشنبه) با کری و اشتون و کری دیدار می‌کند و بعد از آن روز سه‌شنبه اشتون ریاست مدیران سیاسی گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) را در مذاکره هسته‌ای با ایران در مسقط برعهده خواهد داشت.

 
 

ایران و گروه ۱+۵ تا ۲۴ نوامبر سال جاری میلادی مهلت دارند تا در زمینه برنامه هسته‌ای به توافق نهایی برسند و گرچه به گفته طرفین پیشرفتی در مذاکرات حاصل شده است اما همچنان اختلافاتی در خصوص موضوعات کلیدی برجای خود باقی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی:باید متن توافق نهایی ایران با ۱+۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.
علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر برخی مقامات آمریکایی مبنی بر طرح مسائل حقوق بشری و دیگر موضوعات در مذاکرات سه جانبه ظریف، کری و اشتون،گفت: مذاکرات هسته‌ای، مذاکرات هسته‌ای است و لاغیر.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ضرورت تصویب توافق نهایی ایران و گروه ۱+۵ توسط مجلس شورای اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: بر اساس اصل ۷۷ قانون اساسی که تصریح می‌کند عهدنامه‌ها، مقاوله نامه‌ها، قراردادها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، اگر زمانی تحت عناوین ذکر شده در قانون اساسی متنی با آمریکا و گروه ۱+۵ نهایی شود، حتماً باید به تصویب مجلس شواری اسلامی برسد.
گزارش مغرضانه آمانو در آستانه دور تازه مذاکرات
خبرگزاری فارس: متن کامل گزارش آمانو درباره ایران

…H ابعاد نظامی احتمالی

۵۵٫ گزارشهای قبلی مدیر کل مسایل باقیمانده مربوط به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران و اقداماتی را که لازم است ایران برای حل و فصل این مسایل انجام دهد مشخص نموده‌اند. آژانس کماکان نسبت به وجود احتمالی فعالیت‌های آشکار نشده مرتبط با امور هسته‌ای که سازمان‌های نظامی مربوطه در آن دخیل بوده‌اند از جمله فعالیت‌های مرتبط با توسعه یک کلاهک هسته‌ای برای موشک، نگران باقی مانده است. ایران ملزم شده است تا بطور کامل با آژانس در زمینه همه موضوعات باقیمانده بویژه آنها که نگرانی در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران را بالا می برد، همکاری کند که این امر شامل اجازه دسترسی بدون تاخیر به همه سایتها، تجهیزات، اشخاص و اسناد مورد درخواست آژانس می‌باشد.

– See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930816000726#sthash.HyNUfPo8.aNHn4B4m.dpuf

تلاش تازه منافقین برای فضاسازی در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای

گروهک تروریستی منافقین روز جمعه همزمان با انتشار گزارش تازه مدیر کل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی، بار دیگر تلاش کرد فضاسازی تازه‌ای علیه ایران به راه بیاندازد.

خبرگزاری فارس: تلاش تازه منافقین برای فضاسازی در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،:

آنطور که پایگاه «واشنگتن فری‌بیکن»، نزدیک به نئوکان‌ها، گزارش داده، این گروهک در تازه‌ترین پرده از نمایش خود، مدعی شده است که ایران دو اتاقک تست انفجاری در اختیار دارد که یکی از آن‌ها یا در سایت نظامی پارچین است یا در جای دیگری از ایران.

منافقین در ادامه اعلام کرده‌اند که این «اطلاعات» را در اختیار آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داده‌اند. پیش از این هم «گرت پورتر» گزارشگر تحقیقی آمریکایی در کتاب خود و گزارش‌های متعددش در مورد برنامه هسته‌ای ایران، نوشته بود که تمامی ادعاهای مطرح شده در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران، بر اساس اسناد مجعولی است که گروهک منافقین با همکاری موساد و به واسطه آمریکا در اختیار آژانس قرار داده است.

«یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس روز جمعه در تازه‌ترین گزارش خود در مورد برنامه هسته‌ای ایران، که با لحنی مغرضانه تنظیم شده بود، بار دیگر همین ادعاها را تکرار کرده و خواستار توضیح ایران در مورد ابعاد تسلیحاتی احتمالی شده است.

ایران و گروه ۱+۵ برای رسیدن به توافق هسته‌ای، تنها تا روز سوم آذر زمان دارند. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه پس از گزارش آژانس نوشت این گزارش امیدها برای حصول توافق کامل را از میان برد.

گلدبرگ:نامه اوباما به تهران نشان دهنده نیاز وی به توافق است

یک نویسنده سرشناس آمریکایی نوشت: نامه باراک اوباما به تهران نشان دهنده نیاز وی به توافق است.

خبرگزاری فارس: نامه اوباما به تهران نشان دهنده نیاز وی به توافق است

گلدبرگ که در میان اهالی رسانه در آمریکا به نزدیک بودن به مقامات رژیم صهیونیستی نزدیک است، با اشتباه خواندن تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای نامه نگاری با تهران تصریح کرد که این نامه نمی‌تواند مواضع راهبردی ایران را تغییر دهد.

ستون نویس آتلانتیک احتمال پاسخ تهران به نامه اوباما را صفر دانست و افزود: یکی از نتایج منفی این نامه این است که دوستان آمریکا در خاورمیانه بیش از پیش نگران می‌شوند.

۱۰۰ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور:
مجلس طبق قانون اساسی در صورت عبور مذاکرات هسته‌ای از خطوط قرمز به موضوع ورود کند

خبرگزاری فارس: مجلس طبق قانون اساسی در صورت عبور مذاکرات هسته‌ای از خطوط قرمز به موضوع ورود کند

۱۰۰ مسئول بسیج دانشجویی کشور اعلام کردند واهمه عدم اقبال عمومی در انتخابات دلیل اعتماد به شیطان بزرگ نمی‌شود و ما از مجلس می‌خواهیم طبق قانون اساسی در صورت عبور مذاکرات هسته‌ای از خطوط قرمز به موضوع ورود کند.

لاوروف: برای توافق مصمم هستیم
خبرگزاری ریانووستی گزارش کرد که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه پس از دیدار دو جانبه با «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (آپک) در «پکن» اعلام کرده است که واشنگتن و مسکو مصمم هستند تا هر آنچه را که لازم است تا مهلت تعیین شده ۲۴ نوامبر به توافق نهایی با ایران دست پیدا کنند، انجام دهند.
آلمان: باید با ایران به توافق برسیم
همچنین «مارتین شافر» سخنگوی وزارت خارجه آلمان با اشاره به هفته‌های حساس باقی‌مانده تا ۲۴ نوامبر (سوم آذر) که موعد توافق ایران و ۱+۵ است، گفت: باید با ایران بر سر پرونده هسته‌ای به توافق رسید و آلمان آماده گسترش روابط اقتصادی و تجاری با ایران است.
بر اساس گزارش منتشر شده در پایگاه خبری ترندنیوز، شافر که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، به افزایش ۳۳ درصدی حجم تجارت ایران و آلمان در سال گذشته اشاره کرد و گفت که در صورت رسیدن به توافق تا سوم آذر ماه، دو کشور شاهد ارتقای بیشتر سطح روابط اقتصادی و تجاری خواهند بود.
 جن ساکی: بدون مکانیسم راستی‌آزمایی با ایران توافق نمی‌کنیم
به گزارش خبرگزاری‌ها،«جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری درباره توافق با ایران در خصوص موضوع هسته‌ای مدعی شد: «مسئله، اعتماد نیست بلکه درباره دلیلی است که ایران می‌خواهد جهان را متقاعد کند یا اینکه نشان دهد که آنها قابلیت داشتن برنامه صلح‌آمیز را دارند و همچنین مسئله درباره این است که آمریکا و کشورهایی که در این فرایند مشارکت دارند احساس کنند که برنامه ایران قابل راستی‌آزمایی است و قابل نظارت است و این توافق می‌تواند ایران را از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای دور نگه دارد. ما هنوز به آن نقطه نرسیدیم.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*