پنج شنبه, ۳, خرداد ۱۳۹۷

برندگان نوبل شیمی ۲۰۱۴ معرفی شدند

میکروسکوپ فوق حساس برنده نوبل شیمی شد

به دنبال ردپای آلزایمر و پارکینسون

صد و ششمین نوبل شیمی در سال ۲۰۱۴ میلادی به طور مشترک به” اریک بتزیگ” و “استفان دبلیو. هل” و “ویلیام ای مورنر” برای تولید میکروسکوپ فلورسنس فوق حساس تعلق گرفت.
1b52c0ce93f9ea27610f6a706700e336

اریک بتزیگ از موسسه پزشکی “هاوارد هوگز” در ویرجینیای آمریکا، “استفان دبلیو. هل” از موسسه ماکس پلانک در آلمان، “ویلیام ای مورنر” از دانشگاه استنفورد امریکا است.

این جایزه به دلیل ساخت میکروسکوپ فوق حساس و حذف محدودیت هایی که در گذشته در برابر مطالعات و تحقیقات علمی وجود داشت به این سه دانشمند تعلق گرفت. زیرا اختراع جدید آنها می تواند دریچه های جدیدی از مطالعات ناشناخته و گنگ را پیش روی محققان قرار دهد. با استفاده از این میکروسکوپ فوق حساس می توان به دنیای کمتر شناخته شده نانو نیز وارد شده و آن را مورد مطالعه قرار داد.

علاوه بر آن با کمک میکروسکوپ فلورسنس فوق حساس قادر به مشاهده و فعالیت سیناپس های بین سلول های عصبی مغز نیز خواهیم بود. محققان امیدوارند تا با استفاده از این میکروسکوپ فوق حساس بتوان ردپاهایی از بروز بیماری هایی مانند پارکینسون، آلزایمر، بیماری هانتینگتون (یک بیماری تحلیل ‌برنده ارثی است) را نیز مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

جایزه نوبل شیمی توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد در استکهلم اهدا می‌شود.

* نکات جالب توجهی درباره نوبل شیمی

تاکنون ۱۰۵ نوبل شیمی از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۳ میلادی اعطا شده اند که ۴ نفر از برگزیدگان زن بوده اند و جوان ترین شخصی که توانست این جایزه معتبر علمی را در سال ۱۹۳۵ از آن خود کند،”فردریک ژولیوت” بود که در زمان دریافت این جایزه ۳۵ سال داشت و مسن ترین شخصی که این جایزه را به خود ثبت کرد، “جان بی.فن”  ۸۵ ساله بود که در سال ۲۰۰۲ میلادی توانست این جایزه را به خود اختصاص دهد. میانگین سنی منتخبان این جایزه در حدود ۵۸ بوده است.

* برندگان سال ۲۰۱۳ میلادی
جایزه نوبل شیمی سال گذشته به مارتین کارپلوس، مایکل لویت و آریه وارشل به دلیل توسعه مدل‌ های چند مقیاسی سیستم های شیمیایی کمپلکس اعطا شد.
در گذشته، شیمیدانان از توپ ها و میله های پلاستیکی برای ساخت مدل های مولکولی استفاده می کردند اما امروزه این مدل سازی با رایانه انجام می شود. مدل های رایانه‌ ای واقعی برای پیشرفت های امروز شیمی بسیار حیاتی هستند زیرا نقشه برداری از فرآیندهای شیمیایی به طور تجربی تقریبا غیر ممکن بود. اما دانشمندان شیوه ای را بنا کردند که فرآیندهای شیمیایی رایانه ای چون تصفیه کاتالیزور گاز اگزوز یا فتوسنتز در برگ های سبز را رونمایی می کند. شبیه سازی ها به قدری واقعی هستند که آنها می توانند نتیجه آزمایش های سنتی را پیش بینی کنند.

*وصیت نامه آلفرد نوبل
در ۲۷ نوامبر ۱۸۹۵ آلفرد نوبل آخرین وصیت خود را امضا کرد و بیشتر دارایی خود را به جایزه‌ ای اختصاص داد تا همه ساله بدون توجه به ملیتی خاص، به افراد شایسته اهدا شود. براساس وصیت نوبل، بخشی از این جوایز به فردی اهدا می شود که مهمترین کشف را در حوزه شیمی به سرانجام رسانده باشد.

2014-10-06T223356Z_3_LYNXNPEA950E3_RTROPTP_2_NOBEL-PRIZE-MEDICINE

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*