دوشنبه, ۱, آبان ۱۳۹۶

آرزو و تلاش افراطیون برای هل دادن خاتمی به درون نظام

روزنامه‌های اصلاح‌طلب آخرین روز فعالیت‌کاری خود را به تحلیل نامه خاتمی به رهبر معظم انقلاب اختصاص داده و آرزو می کنند این اقدام سبب وارد شدن خاتمی به درون نظام بشود.
گروه سیاسی مشرق – رسانه‌های مکتوب همواره نقش عمده‌ای در هدایت افکار عمومی و جریان سازی رسانه‌ای به عهده دارند که در این بین جایگاه روزنامه‌ها، جایگاه ویژه‌ای است. به همین منظور گروه سیاسی مشرق به تحلیل و بررسی محتوای روزنامه‌های متعلق به جریان اصلاح‌طلب می‌پردازد.
*****

روزنامه‌های اصلاح‌طلب آخرین روز فعالیت‌کاری خود را با تمرکز ویژه به انعکاس جدال خاطرات میان حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی و آیت الله مصباح یزدی درباره شیوه مبارزه با حکومت پهلوی در قبل از انقلاب اختصاص دادند.
از سوی دیگر، روزنامه آرمان حمایت اصلاح طلبان از علی لاریجانی را امری «اخلاقی» و نه در جهت اهداف این جریان توصیف کرد و از مخالفان ایشان مرور کتب اخلاق در سیاست را درخواست نموده است؛ این سخنان از سوی اصلاح طلبان در حالی بیان می شود که «خشونت کلامی» و «توهین های شخصیتی» این جریان در دوران مدیریت علی لاریجانی بر صدا و سیما از ذهن ناظران سیاسی محو نشده است و این نمایانگر این است که امور اخلاقی در این جریان متناظر با اهداف تشکیلاتی است .

دلواپسی افراطیون برای علی‌آقاروزنامه مردم سالاری

ارگان رسمی حزب مردم سالاری پنج شنبه را با تیتر« عناصر اختلافی ایران و ۱+۵ در مذاکرات نیویورک» آغاز کرده است.

•    استقبال از یک نامه

احسان کیانی سرمقاله نویس روزنامه مردم سالاری در سرمقاله «به استقبال یک نامه» به ارزیابی واکنش ها نسبت به نامه سیدمحمد خاتمی به رهبر معظم انقلاب پرداختند؛ این روزنامه نگار معتقد است که این نامه در راستای فروکاستن شکاف خاتمی و نظام ارسال شده است و نوشت«واقع این است که اگر احتمالا به واسطه برخی مسائل، دیدار آقای خاتمی و مقام معظم رهبری میسر نگردیده ولی ارسال این نامه از سوی تشکل قدیمی و سابقه داری که در جایگاه پدر معنوی اصلاح طلبان قرار دارد؛ آن هم با امضای فردی که بیشترین محوریت در این جریان را داراست، اقدامی است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت. اقای خاتمی پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اقداماتی در راستای کاستن از فاصله ها و افزایش پیوندهای درون خانواده بزرگ نظام جمهوری اسلامی انجام داده است که از میان آن می توان به نگارش نامه ایشان به رهبری در پاییز ۱۳۸۸ و یا شرکت در نهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۹۰ اشاره کرد»

دلواپسی افراطیون برای علی‌آقاروزنامه ابتکار

روزنامه ابتکار با تیتر یک «جنجال بر سر خاطرات هاشمی» به انعکاس خاطره حجت الاسلام هاشمی نسبت به رفتار سیاسی آیت الله مصباح یزدی پرداخته است و در ادامه نوشت « آیت الله هاشمی رفسنجانی به دلیل سابقه حضور در جریان مبارزه در سال‌های پیش از انقلاب و حضور مستمر در مناصب مختلف نظام اسلامی در سال‌های پس از انقلاب، بدون تردید یکی از مهم ترین منابع خبری و اطلاعاتی اوضاع سیاسی حداقل ۶۰ سال گذشته ایران است. موضوعی که این پیر سیاست به خوبی نسبت به آن واقف بوده و از همین رو خاطره نویسی روزانه را در همه این سال‌ها در برنامه روزانه خود گنجانده و هیچ گاه فراموش نکرده است؛حتی روزهایی که در خط مقدم جبهه به فرماندهی جنگ مشغول بوده است.خاطرات او اما کم جنجال ساز نبوده است.چنان که برخی از مخالفان وی -که در سال‌های حضور هاشمی رفسنجانی در متن مبارزات، متولد هم نشده بودند- گاه خاطره نویسی وی را به چالش می‌کشند و می‌خواهند که تردید در صحت آن‌ها را به جامعه القا کنند.»

•    عارف و سودای بهارستان

روزنامه ابتکار در صفحه سیاسی خود به پوشش سخنان عارف نامزد انصرافی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اقدام کرده است و نوشت « تلاش‌مان این است مردم را تشویق کنیم که مشارکت بیش از انتخابات گذشته داشته باشند تا ان شاءالله اکثریت مجلس را به دست آوریم.»

دلواپسی افراطیون برای علی‌آقاروزنامه شرق

روزنامه شرق آخر هفته را با تیتر«جدال خاطره ها» در انعکاس به سخنان حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی در قبال رفتار مبارزاتی آیت الله مصباح یزدی آغاز نمود؛ این روزنامه در صفحه اول خود یادداشتی از محمد عطریانفر از فعالان فتنه ۸۸ نیز منتشر کرده است؛ این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در یادداشت« نکاتی درباره حجتیه » به بیان توضحاتی درباره مصاحبه ۴ مرداد خود با این روزنامه پرداخت و نوشت« خبرنگار محترم شرق پرسیده بود آیا وابستگی و قرابتی بین آقای احمدی‌نژاد و انجمن حجتیه وجود دارد؟ در مقام پاسخ، اینجانب وابستگی تشکیلاتی ایشان را مردود دانسته‌ام و هم‌اکنون نیز بر همین نظر استوارم، اما در توصیف روشن‌تر باید عرض کنم عموما  علت و منشأ شبهه مذکور به استفاده مشترک از عبارت دعای «اللهم کل لولیک» برمی‌گردد که رییس‌جمهور محترم سابق نوعا از آن استفاده می‌کردند. این دعا چون نماد آشکار و صحیفه مطرح در دفتر فعالیت‌های انجمن بوده و هست، باعث شبهه وابستگی ایشان به انجمن شده است. معتقدم رویکرد آقای احمدی‌نژاد در بهره‌گیری از این دعا با دنیای اعتقادات اعضای انجمن متفاوت است و هیچ نسبتی با هم ندارد؛ توسل اول، توسلی سیاسی و ریشه در متن مرز‌بندی‌های حاکمیت دارد، در حالی که ابتنا و اعتنا و اعتقاد اعضای انجمن به دعای مذکور برگرفته از زلال مکتب و ناشی از التزام به مبانی و وجوه اعتقادی به موعود آخرالزمان است. »

•    جدال خاطره ها

مهدی قدیمی خبرنگار روزنامه شرق در صفحه سیاسی این روزنامه به روایت خاطرات حجت الاسلام هاشمی و آیت الله مصباح یزدی در مورد اختلاف سلیقه آنان در نحوه مبارزه پرداخته است و سپس به بیان مغایرت این دو روایت پرداخته است و نوشت « به این ترتیب، علاوه بر تفاوت‌های روایت مصباح و هاشمی درباره جزییات دیدار، که یکی معتقد به انجام آن در منزل شهید قدوسی و دیگری معتقد به انجام دیدار در بیت مصباح است و به روایت اول، مقام‌معظم‌رهبری بعد از این دیدار، تا ۱۰سال با مصباح حرف نزده و به روایت دوم، فقط هاشمی با دلخوری منزل او را ترک کرده، تنها نکته مورد تایید هر دوطرف، حمایت هاشمی از مجاهدین اولیه است. حمایتی که البته بسیاری از روحانیون انقلابی پیش از انقلاب، در آن با هاشمی همراه بوده‌اند و حالا دفتر مصباح‌یزدی از آن با عنوان «حمایت از منافقین» یاد کرده است. اما آنچه که بیش از همه محل تامل به‌نظر می‌رسد، حساسیت سایت آیت‌الله مصباح و چهره‌های نزدیک به این روحانی سرشناس قم است. آنها هربار که خاطره‌ای از قول هاشمی درباره گذشته‌شان منتشر می‌شود»

دلواپسی افراطیون برای علی‌آقاروزنامه اعتماد

روزنامه اعتماد با تیتر «سازمان ملل ر انتظار روحانی» به بازتاب دومین حضور رئیس جمهور کشورمان در سازمان ملل پرداخت و همچنین خبر از عدم برنامه ریزی برای ملاقات با اوباما داد.

•    اطلاعات جدید از موسسه احمدی نژادی ها

روزنامه اعتماد در صفحه سیاسی خود به بررسی فعالیت مجمع رسانه ای هما پرداخت و نوشت« محمد محمدی در توضیح بیشتر در این مورد می‌گوید: «بعد از تصمیم‌گیری در مورد سازماندهی کردن این مجتمع رسانه‌یی فراخوانی داده شد و تعداد زیادی هم ثبت‌نام کردند. در حدی که این تعداد بالای ثبت‌نام دردسر شد. تعداد دقیقش را نمی‌دانم اما ما خیلی به خاطر این تعداد زیاد اذیت شدیم. به هر حال جداسازی این فرم‌ها بسته به تخصصی که افراد داشتند با این تعداد زیاد مشکل بود.» این تیم اما برنامه‌های جدی برای آینده کاری خود دارند و در توضیح برنامه‌های‌شان می‌گویند که «در حال حاضر اولین قدمی که بر می‌داریم این است که تفکرات درست و به دور از حاشیه‌یی را در مورد دکتر احمدی‌نژاد به هواداران بیشتر نشان می‌دهیم. بزرگ‌ترین مشکل ما در این جریان این است که هواداران در مورد تفکرات فرهنگی آقای دکتر خیلی اطلاعات ندارند. البته طبیعی هم است. مثلا جلسه‌یی با محوریت موضوعات اقتصادی برگزار می‌شود همه شرکت‌کنندگان ساکت هستند و اظهارنظری نمی‌کنند اما کافی است در حاشیه جلسه در مورد موضوعی سیاسی صحبت شود همه نظرات قابل‌توجهی برای گفتن دارند.» یاران محمود احمدی‌نژاد که تاکید دارند بسیاری از افراد مشهور هم عضو تشکل هما شده‌اند در تشریح اسامی این افراد مشهور می‌گویند که مجاز به افشای نام اسامی افراد نیستند اما خارج از ایران هم هوادار دارند. هوادارانی که به واسطه کمیسیون بین‌الملل هواداران احمدی‌نژاد جذب شده‌اند.»

دلواپسی افراطیون برای علی‌آقاروزنامه آرمان

این روزنامه اصلاح طلب با تیتر اصلی «تشکر استاد اخلاق از نامه خاتمی به رهبر انقلاب» به انعکاس سخنان سید مهدی طباطبایی پرداخت.

•    تندرو ها دلواپس علی آقا

مطهره شفیعی خبرنگار روزنامه آرمان در صفحه سیاسی این روزنامه در فرار به جلو از نگرانی اصولگرایان از مواضع علی لاریجانی سخن می گوید و به سانسور تلاش همه جانبه اصلاح طلبان برای نزدیک سازی خود به رئیس مجلس دست می زند و نوشت « نکته جالب اینجاست که رسانه‌های اصولگرا نتوانستند از کنار تقبیح نسبت دیکتاتور به رئیس مجلس از سوی اصلاح‌طلبان عبورکنند؛ چنانکه نوشتند: «یکی از نمایندگان، اقدام هیات‌رئیسه در موضوع انتخاب عضو ناظر مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات را دیکتاتوری خواند، تقریبا همه روزنامه‌های اصلاح‌طلب تیتر یکشان را به «علی‌آقا» اختصاص دادند و دفاع از رئیس اصولگرای مجلس.» علی لاریجانی را علی‌آقا خطاب می‌کنند تا بگویند دوستش دارند و نباید با آنها قهر کند اما واقعا برخی اصولگرایان چه تعریفی از اخلاق دارند؟ شاید برخی از آنها به این روش عادت کرده و با آن خو گرفته‌اند که اکنون دفاع اصلاح‌طلبان از اصولگرایی که به ناحق مورد خطاب ناپسندی قرار گرفته است را برنمی‌تابند و حمایت اصلاح‌طلبان از علی لاریجانی را در جهت منافع خود ترجمه می‌کنند. اگر چنین باشد لازم است برخی اصولگرایان بار دیگر کتب اخلاق سیاسی را مرور کرده و از نیروهای باسابقه خود سوال کنند جایگاه اخلاق در سیاست‌ورزی کجاست؟ البته شاید برخی اصولگرایان از بیان جملات ناروا به علی لاریجانی در مجلس هدفی را دنبال می‌کردند که پس از عملکرد اخلاقی اصلاح‌طلبان، نتوانستند به اهداف خود برسند!»

دلواپسی افراطیون برای علی‌آقاروزنامه ایران

روزنامه دولتی ایران با تیتر اصلی «بی احترامی به بانوان پذیرفتنی نیست» و «بحران آب به پایتخت رسید» رهسپار پیشخوان مطبوعات کشور شده است. این روزنامه در یادداشت اول خود به بهمن کشاورز به موضوع  تصمیم گروهی برای امربه معروف و نهی از منکر در سطح شهر می‌پردازد؛ وی در یادداشت«قانون فصل الخطاب است» می نویسد « در یک نظام قانونمند باید به حقوق فردی و اجتماعی افراد احترام گذاشت و حقوق شهروندی را محترم شمرد اما اگر عده‌ای تحت هر عنوانی در گروه‌های چند نفری به بهانه ارشاد مردم، قصد داشته باشند پیاده یا با هر وسیله‌ای در شهر گشتزنی کنند، کارشان مصداق راهپیمایی تلقی می‌شود و چنین برنامه‌هایی بدون داشتن مجوز رسمی از مراجع صالحه (وزارت کشور، استانداری و…) با قانون انطباق ندارد. قوه مجریه و قوه قضائیه، (وزارت کشور، دادستانی به عنوان مدعی‌العموم و نیروی انتظامی که ضابط قوه قضائیه است) می‌توانند به اتهام اخلال در نظم عمومی با آنها برخورد قانونی کنند.»

دلواپسی افراطیون برای علی‌آقاروزنامه آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد با تیتر« روش های خشن یعنی تشدید بد حجابی» که واکنش دولت به انصار حزب الله است، مهمان نگاه خوانندگانش است.

•    سرانجام نسل دوم اصلاحات !

پس از اعلام خبرتاسیس حزب ندای ایرانیان از سوی جوانان اصلاح طلب، بزرگان این جریان سیاسی این گروه را مورد آماج حملات خود قرار دادند. صادق زیباکلام در مصاحبه با روزنامه آفتاب یزد نسل اول اصلاحات را دعوت به خویشتن داری کرد و گفت «ندای ایرانیان باید مطرح باشد. شیوه برخورد تقابل جویی و لجبازی از جانب برخی اصلاح طلبان در مواجهه با ندا اصلا درست نیست» این استاد دانشگاه سپس در انتقاد به ساختار تشکل ندا افزود«نبود چهره های شاخص دیگری مثل صادق خرازی در کنار«ندا» کار را برای آنها دشوارتر می کند»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*