پنج شنبه, ۲۸, تیر ۱۳۹۷

انرژی خورشیدی آب دریا را شیرین می‌کند/ ساخت آب شیرین کن کم مصرف

رئیس مرکز رشد انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه علم و صنعت گفت: محققان دانشگاه علم و صنعت در حال طراحی آب شیرین کن هایی با صرفه جویی بالا در مصرف انرژی هستند که از طریق انرژی خورشیدی کار می‌کنند.

سید مصطفی حسینعلی پور در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: در تلاش هستیم تا در مرکز رشد انرژی، آب، محیط زیست دانشگاه علم و صنعت دستاوردهایی را ارائه دهیم که در حوزه کاهش مصرف انرژی، مفید و موثر واقع شود.

وی عنوان کرد: یکی از مسائلی که مصرف بیش از حد انرژی را به دنبال دارد، بحث آب شیرین کن های قدیمی است که در سواحل جنوبی کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

با بیان اینکه آب شیرین کن های فعلی مصرف انرژی بالایی دارند، اظهار داشت: آب شیرین کن هایی که درسواحل جنوبی کشور برای شیرین سازی آب دریا به کار می روند، باید برق زیادی مصرف کنند تا آب را شیرین کنند.

حسینعلی پور خاطر نشان کرد: اکنون در مرکز رشد انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه علم و صنعت درحال طراحی و ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه شیرین کننده آب دریا هستیم تا بتواند انرژی خیلی کمی را در فرایند شیرین سازی آب دریا مصرف کند.

وی درخصوص ویژگی های آب شیرین کن کم مصرف توضیح داد و گفت:دستگاه شیرین کننده ای که در حال طراحی آن هستیم، علاوه بر شیرین سازی آب دریا، قابل شرب نمودن آب، قابلیت آبیاری زمین های باغی و محصولات گلخانه ای را دارد.

حسینعلی پور در ادامه توضیح داد: این دستگاه با هدف شیرین سازی آب دریا، با مصرف انرژی پایین و استفاده از انرژی خورشیدی و بادی ساخته می شود.

وی اذعان داشت: استفاده از آب شیرین کنی که از انرژی خورشیدی استفاده می کند تا یک،هشتم در مصرف انرژی صرفه جویی خواهدشد.

وی با بیان اینکه آب شیرین کن برای مردم سواحل جنوبی کشور می تواند اشتغال زا باشد، یادآور شد: از آنجایی که استقرار مردم در کشور، آبادانی را به همراه خواهد داشت و در این صورت ضریب امنیت ملی با اشتغال وافزایش جمعیت در مناطق جنوبی افزایش پیدا می کند، استفاده از آب شیرین کن کم مصرف در مناطق جنوبی کشور هم می تواند در اشتغال و افزایش ضریب امنیت ملی موثر واقع گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه آب شیرین کن های کم مصرف می تواند به صورت محلی تولید ثروت کند، گفت: این دستگاه به دلیل اینکه قطعات مکانیکی کمتری در آن به کار برده می شود  هزینه ساخت، تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به دستگاههای دیگر دارد.

یک نظر

  1. جالب بود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.