یکشنبه, ۳, تیر ۱۳۹۷

ساخت یخچال خورشیدی پرتابل قابل حمل در جهاد دانشگاهی آذربایجان‌ شرقی

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌ شرقی از طراحی و ساخت یخچال خورشیدی پرتابل قابل حمل به نقاط دور در استان خبر داد.
خبرگزاری فارس: ساخت یخچال خورشیدی پرتابل قابل حمل در جهاد دانشگاهی آذربایجان‌ شرقی

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، نجف قراچورلو ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: یخچال خورشیدی پرتابل قابل حمل به مناطق دور دست توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی استان طراحی و ساخته شد.

وی از تامین برق مورد نیاز عشایر استان با سلول‌های خورشیدی توسط جهاد دانشگاهی خبر داد و گفت: تامین روشنایی مناطق عشایرنشین همیشه با مشکل مواجه بوده و عشایر حتی برای شارژ موبایل خود نیز مجبور بودند مسافت‌های طولانی را طی کنند که پژوهشگران ما با مناسب‌ترین قیمت توانستند برق مورد نیاز آنها را با استفاده از انرژی خورشیدی تامین کنند.

قراچورلو قیمت تمام شده این دستگاه برای عشایر را ۶۰۰ هزار تومان تا ۱٫۵ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این پکیج روشنایی می‌تواند روشنایی چادر، موبایل و رادیو و تلویزیون را برای ۴۸ ساعت تامین کند و جهاد دانشگاهی استان آذربایجان شرقی استفاده از آن را یک سال گارانتی می‌کند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان به فعالیت معاونت آموزشی این نهاد نیز اشاره کرد و گفت: دو رشته جدید در مقطع کارشناسی ارشد در مرکز علمی کابردی جهاد دانشگاهی استان ایجاد شده و از مهر یا بهمن‌ماه سال جاری پذیرش دانشجو خواهد کرد که این رشته‌ها در راستای رفع نیازهای موجود در جهت تحقق جهاد علمی مد نظر رهبری ایجاد شده است.

وی عنوان رشته‌های جدید را «مهندسی فناور ارشد طراحی و ساخت نیروگاه های هیبریدی» و «مهندسی فناور ارشد ربات‌های عیب‌یاب زیرسطح آبی» دانست و گفت: جهاد دانشگاهی آذربایجان‌ شرقی برای نخستین بار در سطح کشور موفق به طراحی و ساخت نیروگاه‌های هیبریدی شده که اولین نمونه آن نیز هم‌اکنون در جزیره خارک نصب شده است.

وی ادامه داد: ربات‌های عیب‌یاب زیرسطح آبی در کشور وجود ندارد و شرکت نفت با هزینه‌های کلان این ربات‌ها را ‌از سایر کشورها اجاره می‌کند و ایجاد این رشته در راستای رفع این نیار کشور و دستیابی به تکنولوژی ساخت ربات‌های مذکور است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*