دوشنبه, ۱, آبان ۱۳۹۶

نخبه بصیر ۱۰

در اقدامی با سمت و سوی حمایت از دولت
چند ماه کش و قوس نمایندگان مجلس درباره وضعیت علمی کشور و بازگشت عوامل فتنه به بدنه آموزش عالی، سرانجام روز گذشته به آخرین مرحله خود رسید. نمایندگان مردم که طی ماه‌های گذشته همه راه‌ها را برای اصلاح امور و حفظ فرجی‌دانا در مسند وزارت آزموده بودند با ناامیدی از بهبود اوضاع تنها گزینه باقی مانده را به‌کار گرفتند و در یک نیم روز گرم تابستانی، در جلسه‌ای چالشی اما آرام، همه حرف‌ها و دغدغه‌هایی را که در جلسات بارها و بارها با فرجی‌دانا در میان گذاشته بودند، در حضور مردم گفتند تا مردم بدانند که استیضاح، علمی و واقعی است نه سیاسی و جناحی! فرجی هم هر چه می‌دانست و در نظر داشت گفت تا نمایندگان تصمیم آخر را بگیرند. نوبت به رای نمایندگان که رسید، حتی موضعگیری جانبدارانه لاریجانی هم کاری از پیش نبرد و فرجی‌دانا نتوانست اعتماد نمایندگان را جلب کند.
روحانی در جمع علما، فضلا و طلاب اردبیل:
از نجفی خواسته ام مسیر فرجی دانا را ادامه دهد

رئیس جمهور با تصریح بر اینکه فرجی دانا از شخصیت های فرهیخته، ارزشمند، صاحب نظر و مدیر بود اضافه کرد: در دوران مدیریت و وزارت این شخصیت در راستای گسترش علم، ایجاد فضای مطلوب علمی در دانشگاه‌ها، بالا رفتن کیفیت علمی دانشگاهها و ایجاد آرامش در دانشگاه‌ها تلاش گسترده ای صورت گرفته است.

رئیس جمهور تاکید کرد: در همین راستا از دکتر نجفی که به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شده است ادامه مسیر دکتر فرجی‌دانا را خواستار شده‌ام.

روحانی ادامه داد: توسعه مسائل فرهنگی و اخلاقی و حفظ آرامش در سطح دانشگاه‌ها به صورت ویژه از سرپرست جدید خواسته شده است.

 

ویژه‌ برنامه بی‌بی‌سی برای فرجی‌ دانا/ پیام روحانی به مجلس
بخش فارسی شبکه دولتی انگلیس، “بی بی سی”، امروز به مناسبت جلسه استیضاح “رضا فرجی دانا” -وزیر معزول علوم تحقیقات و فنآوری- در مجلس شورای اسلامی در اقدامی نادر، یک ساعت زودتر آغاز بکار کرد

در این ویژه برنامه که در استدیوی خبر بی بی سی اجرا شد، کارشناسانی چون “حسین باستانی”، “جمشید برزگر” حضور داشتند و “عیسی سحرخیز” (فعال سیاسی اصلاح طلب)، “احمد سلامتیان” (نماینده سابق مجلس) و “احسان محرابی” (روزنامه نگار) از طریق ویدیو در این برنامه حضور داشتند.
باستانی مجددا در بخش خبری ساعت ۱۷ بی بی سی حضور یافت و درباره انتصاب “محمدعلی نجفی” عنوان سرپرست وزارت علوم گفت: این انتصاب از طرف حسن روحانی به نوعی ایستادن بر سر مواضع خود می باشد.(جام نیوز)

به گزارش مشرق، وزارت دفاع آمریکا در گزارش سالانه‌ای که درباره توانایی‌های نظامی ایران به کنگره ارائه داده با لحنی مشابه گزارش سال گذشته بار دیگر بر «دفاعی» بودن دکترین نظامی ایران تأکید کرده اما مدعی شده ایران به «ایجاد بدون هیاهوی تشکیلات نظامی در داخل تنگه هرمز و حوالی آن» ادامه می‌دهد.
پیش از این پایگاه خبری واشنگتن‌فری‌بیکن در ۱۱ جولای، بخش‌هایی از این گزارش محرمانه پنتاگون را منتشر کرده بود، اما خبرگزاری بلومبرگ بامداد روز پنجشنبه در گزارشی از قول «کنث کازمن»، تحلیلگر مسائل خاورمیانه، مسأله اذعان پنتاگون به دفاعی بودن دکترین نظامی ایران را رویکردی کم‌سابقه از وزارت دفاع آمریکا یا سایر نهادهای این کشور دانسته است.

در چکیده اجرایی دوصفحه‌ای گزارش پنتاگون که طبقه‌بندی شده نیست آمده است: «راهبرد نظامی ایران دفاعی است و برای بازداری از حملات، دوام در برابر حملات اولیه، تلافی علیه یک نیروی متجاوز و پیشبرد مصرانه راه حل‌های دیپلماتیک طراحی شده است.»

آژانس: ایران در حال اجرای تعهدات خود بر اساس تمدید توافق ژنو است 
خبرگزاری فارس: آژانس: ایران در حال اجرای تعهدات خود بر اساس تمدید توافق ژنو است+متن کامل

ه گزارش خبرگزاری فارس، آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه شب تازه ترین گزارش خود در مورد برنامه هسته ای ایران و روند اجرای برنامه مشترک اقدام را منتشر کرد.

در این گزارش که در اختیار اعضای آژانس قرار گرفته، دیده بان هسته ای سازمان ملل تائید کرده است که ایران اجرای گام های لازم برای عمل به تعهدات خود بر اساس تمدید برنامه مشترک اقدام را آغاز کرده است.

 

اعتباراتی که به دلیل بی‌تدبیری دولت‌های سازندگی و اصلاحات هدر رفت

2

۱۱۴ نفر از دانش‌آموختگان بورسیه بریتانیا و ایرلند که طی سال‌های ۶۹ تا ۸۱ در دولت‌های سازندگی و اصلاحات، بورسیه وزارت علوم شده بودند، یا به کشور برنگشته‌اند یا پس از بازگشت به دلیل عدم جایابی به رغم نیاز کشور به علم آنها مجبور به بازگشت مجدد به خارج از کشور شدند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، فهرست اسامی ۱۱۴ دانش‌آموخته در بریتانیا و ایرلند اعزامی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پس از پایان دوره تحصیل خود به کشور بازنگشته‌اند و به دلیل بی‌تدبیری مسئولان وزارت علوم دوره سازندگی و اصلاحات در گزینش این افراد اعتباراتی که صرف تحصیل آنها شده است هدر رفت.

در این لیست که (اسامی آنها به همراه سال و کشور اعزامی و همچنین زمانی که باید به کشور باز می‌گشتند) در خبرگزاری فارس موجود است یا هیچ اطلاعی از بازگشت این افراد به کشور وجود ندارد یا تعدادی از آنها با فشار وزارت علوم دولت نهم مجبور به پرداخت تعهدات خود شدند.

تعدادی از این دانشجویان نیز به کشور بازگشته‌اند اما به دلیل عدم جایابی به رغم نیاز شدید کشور به اطلاعات و علم آنها از کشور خارج شدند.

براساس این گزارش، وزارت علوم  دولت نهم توانست با فشار بر این دانشجویان حدود ۲۰ میلیارد از بیت‌المال را برگرداند.

 

ضربه سنگین وزارت اطلاعات در روز قدس به مخالفان امنیت کشور 

وزیر اطلاعات از دفع تهدیدها و حرکات ضد امنیتی برخی عناصر و فریب‌خوردگان ستیزه‌جوی خبر داد و بیان کرد: ما هر روز و هر هفته با دفع تهدیدها و شرارت‌ها سعی می‌کنیم امنیت پایدار را در کشور برقرار کنیم به طوریکه در روز قدس سربازان گمنام امام عصر (عج) ضربات سنگینی را به پیکره مخالفان امنیت کشور وارد کردند. – See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930530000702#sthash.xwxpzc4s.dpuf

 

حماس: تل‌آویو بهای ترور فرماندهان القسام را خواهد پرداخت 

خبرگزاری فارس: حماس: تل‌آویو بهای ترور فرماندهان القسام را خواهد پرداخت

حماس در واکنش به شهادت ۳ تن از فرماندهان بارز حماس به دست رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم بهای خون ۳ فرمانده را خواهد پرداخت و با این اقدامات نمی‌تواند مقاومت و اراده ملت فلسطین را در هم بشکند و مقاومت با اینگونه اقدامات ضعیف نخواهد شد.

گردانهای «القسام» شاخه نظامی حماس صبح پنجشنبه از شهادت سه نفر از فرماندهان بارزش در بمباران منطقه «حی السلطان» واقع در شرق رفح خبر داد.

این سه شهید «محمد ابوشماله»، «رائد العطار» و «محمد برهوم» هستند که هر سه از برجسته‌ترین فرماندهان حماس بودند.

«اویخای ادرعی» سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ارتش با همکاری «شاباک» سازمان اطلاعات این رژیم فرماندهان مزبور را که در یک منزل جمع شد بودند به شهادت رسانده است.(فارس)

کابینه جدید عراق دوشنبه معرفی می‌شود

خبرگزاری فارس: کابینه جدید عراق دوشنبه معرفی می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «کل العراق»، یک منبع آگاه و نزدیک به «حیدر العبادی» نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه عراق اعلام کرد که العبادی روز دوشنبه آینده ۲۵ آگوست (۳ شهریور) کابینه خود را معرفی خواهد.

بر اساس این خبر بعد از پیشرفت‌هایی که در روند سیاسی تشکیل دولت ایجاد شده العبادی تصمیم گرفته تا دولت را کوچکتر کرده و به جای معرفی ۳۱ وزیر ۲۰ وزیر برای کابینه معرفی کند که به گونه‌ای تعادل را در میان طیف‌های مختلف سیاسی برقرار کند.

– See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930530000711#sthash.udAzdlqb.dpuf

 

یک نظر

  1. احسنت .تنها قسمت ساینه که به روز و قوی کارش رو پیش میبره .اجرکم عندالله

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*