جمعه, ۱, تیر ۱۳۹۷

نخبه بصیر ۹

اخبار داخلی:

تز جدید حجاریان

حجاریان در گفت‌وگوی خود با یک خبرگزاری دولتی با تاکید بر اینکه مجلس باید همسو با دولت باشد، اینچنین تصریح کرد که  باید شرایطی فراهم شود تا دولت بتواند مجلس را منحل کرده و انتخابات زودهنگام برگزار کند!
هرچند این سخنان حجاریان بلافاصله با انتقادات گسترده‌ای روبرو شد و حتی محمدرضا تاجیک دیگر عنصر فکری اصلاح‌طلبان نیز چنین تزهایی را حرکت به سمت یک حکومت خودکامه و مستبد عنوان کرد، اما حجاریان هنوز هم از تز خود عقب نشینی نکرده و در آخرین مصاحبه خود با هفته نامه بیداری اسلامی نیز در توضیح راجع به این گفته خود هیچ نشانه‌ای از عقب نشینی یا عذرخواهی در خود بروز نمی‌دهد.

 

اظهار نظر مجید انصاری پیرامون استیضاح وزیر علوم

،اظهار نظر امروز حجت‌الاسلام مجید انصاری در دیدار اعضای شورای هماهنگی دانشجویان اصلاح‌طلب شهر تهران، کمتر نشانه‌ای از تمکین به نظر مجلس برای اصلاح برخی روندهای بخش‌هایی از دولت در خود دارد.

مجید انصاری در دیدار مذکور درباره تصمیم مجلس به استیضاح وزیر علوم به جهت اعتراض نمایندگان به برخی “خط و مشی‌”های این وزیر، تاکید می‌کند که “با فرض آن که استیضاح فرجی دانا رای بیاورد، گزینه بعدی قطعا کسی خواهد بود که تغییری در خط مشی وزارت علوم ایجاد نخواهد کرد.”(جام نیوز)

 

 

ماهیگیری امریکا از «دیپلماسی والیبال» برای مذاکرات

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، “باربارا اسلوین” در مقاله‌ای که پایگاه اینترنتی “المانیتور” (AlMonitor) آن را با عنوان “دیپلماسی والیبال، فرصتی برای تفاهم بین دو ملت ایران و آمریکا” منتشر کرده است، به بررسی و تشریح استقبالی که از تیم ملی والیبال ایران در نخستین سفر به امریکا، و بازی با تیم ملی والیبال آن کشور در شهر “لس آنجلس” در ایالت “کالیفرنیا” به عمل آمده پرداخت… به گفته او “در ماه فوریه، شورای شهر لس آنجلس به اتفاق رأی داد تحریم‌هایی را بر سرمایه‌گزاران در بخش انرژی ایران وضع کند، اما در این هفته، اعضای شورا – از جمله یک عضو یهودی آن – مشتاقانه از تیم ملی والیبال ایران استقبال کردند.”

 

 

مذاکرات هسته ای :
سخنان مهم امام خامنه ای (در جمع سفرا و کارکنان وزارت امور خارجه) پیرامون مذاکرات هسنه ای

حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: «در یک سال اخیر به خاطر مسائل هسته‌ای بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه مذاکراتی با امریکا داشته باشند اما این ارتباط فایده‌ای نداشت و لحن امریکایی‌ها اهانت‌آمیزتر شد و تحریم‌ها را هم افزایش دادند.»

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنرانی امروز خود فرمودند: «در زمینه‌ی ادامه‌ی مذاکرات هسته‌ای، (مذاکره با آمریکا را) منع نمی‌کنیم و کاری که دکتر ظریف و دوستانشان شروع کردند و تا امروز خوب پیش رفتند، دنبال می‌شود اما این، یک تجربه ذی‌قیمت بود که متوجه شویم مذاکره با آمریکا، مطلقا تأثیری در کم کردن دشمنی ندارد و بی‌فایده است (منبع جام نیوز)

 

توجیه ظریف برای ارتباط مستقیم با طرف آمریکایی

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، گفت که حتی «اگر توافق کلی در موضوعات مختلف مذاکرات هسته‌ای صورت بگیرد، باز هم نیاز به زمان وجود دارد تا جزئیات مذاکرات نیز انجام شود».

وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در عین حال مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را «در کل رو به جلو» دانسته است.

محمدجواد ظریف گفته است: «از ابتدا اعتقاد داشته و داریم که اگر اراده قوی از سوی غربی‌ها وجود داشته مذاکرات هسته‌ای خیلی زود به نتیجه می‌رسد.»

وزیر امور خارجه ایران نیز دلیل مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا بر سر پرونده هسته‌ای را این طور توضیح داده است که جمهوری اسلامی با سایر کشورهای مذاکره‌کننده، دارای «روابط سیاسی رسمی» است و می‌تواند مذاکرات را «از طریق سفرای کشورهای خارجی مقیم در تهران» پیگیری کند، اما «چنین امکانی درباره آمریکا وجود ندارد».

 

 درآمد ۱۵/۵ میلیارد دلاری آمریکا از جریمه چند بانک به بهانه نقض تحریم
با این حال، اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در سال‌های اخیر منافع بسیاری برای آمریکا داشته است. یکی از مهم‌ترین جریمه‌هایی که اخیراً رسانه‌ای شد، جریمه‌ی ۹ میلیارد دلاری بانک «بی. ان. پی. پاریباس» فرانسه بود که حتی صدای فرانسوا اولاند رئیس جمهور و لوران فابیوس وزیر خارجه‌ی این کشور را هم درآورد. به‌دنبال جریمه‌ی بانک بی ان پی پاریباس، آسوشیتدپرس طی گزارشی به نحوه‌ی هزینه کردن جریمه‌ی بی‌سابقه‌ی این بانک پرداخت و نوشت، ایالت نیویورک نزدیک به ۳.۳ میلیارد دلار از این رقم را دریافت خواهد کرد(روزنامه‌ی خراسان)

 

 

اخبار مقاومت:

نماز

کارگران مشغول نمازند!! : نماز کارگران تونل در گذرگاه رفح – غزه

 

رفتار هوشمندانه مالکی برای نجات عراق از بحرانی سیاسی 

به گزارش شبکه العالم، “نوری المالکی” نخست وزیر عراق در نطقی تلویزیونی ضمن کناره گیری خود از سمت نخست وزیری ، حمایت خود از حیدر العبادی برای به عهده گرفتن این پست را اعلام کرد.

این حرکت مهم سیاسی نوری المالکی زمینه گذار آرام و بدون تقابل قدرت به حیدر العبادی نخست وزیر پیشنهادی عراق را فراهم می کند تا او بتواند در سی روز آینده کابینه خود را تشکیل دهد که از دیدگاه گروههای اقلیت در عراق فراگیر تر باشد.

المالکی ادامه داد: همواره به ساز و کار قانونی پایبند بوده‌ام و از قانون اساسی دفاع کرده‌ام تا جایی که مرا به قدرت‌طلبی متهم کردند و حال به دلیل اینکه بار دیگر به دوره دیکتاتوری باز نگردیم، از تصدی مجدد پست‌ نخست‌وزیری کناره‌گیری می‌کنم.

تحلیل سید حسن نصرالله از دسته بندی های سیاسی در منطقه و نقش آن در حوادث غزه

می‌خواهم در اینجا از صحبت یکی از فرماندهان مقاومت فلسطین استفاده کنم که گفت مشکل امروز غزه دو چیز است: اول اعتماد به اسرائیل که خب مشکلی اساسی و جوهری است و مشکل دیگر اینکه غزه بین دو محور گیر افتاده است، محور قطری-ترکی و محور مصری-سعودی-امارتی. این چنددستگی، دلایل مشخصی و شناخته شده‌ای دارد ولی متأسفانه جدایی شدید و سنگینی است، آن هم در وقتی که لازم است در هر حال این اختلاف و جدایی کنار گذاشته شود. مثلا خود ما بعد از مشورت با برادران در گروه‌های مقاومت فلسطینی و برادران ایرانی، به ایرانی‌ها پیشنهاد دادیم که با ترکیه‌ای‌ها و قطری‌‌ها و مصری‌ها و عربستانی‌ها (ولو از طریق امارات یا عمان) تماس بگیرند. برای محور مقاومت، ما مسئله‌مان این نیست که فلان نقطه‌نظر اعلام شود یا آنکه یک جنبش مقاومت را در اختلافات داخلی و منطقه‌ای به کار بگیریم. یک هدف اصلی وجود دارد و آن پایان دادن به جنگ غزه و پایان دادن به محاصره‌ی آنجاست. در زمان‌های درگیری، اولویت این است که افراد با هم گفتگو کنند. ولی در بحبوحه‌ی حوادث، موضع مصر مثلا سخت بود، دیدیم که نخست‌وزیر ترکیه رجب طیب اردوغان یک حمله‌‌ی شخصی سخت به رئیس‌جمهور مصر عبدالفتاح سیسی داشت. حتی قطری‌ها هم (از طریق الجزیره) موضعی منفی نسبت به مصر داشتند. خب اگر می‌‌خواهی به غزه کمک کنی باید با مصر وارد گفتگو شوی. خود فلسطینی‌ها هم می‌گویند هر گونه راه حل یا تسویه‌ی امور بدون حضور مصر ممکن نیست.

این موضوع بر آن دو محوری که غزه بین آنها واقع شده واجب می‌کند که به هر حال موضوع غزه را بالاتر از همه‌ی بحث‌ها و درگیری‌های دیگر و در اولویت قرار دهند. و این چیزی است که تا الان به شکل مناسب صورت نگرفته است.(رج

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*