کتاب “باده گلگون”

بسم الله الرحمن الرحیم

قاعده «قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری» را می‌توان تقریباً در تمام امور بکار بست و برای پی بردن به ارزش یک موضوع، به تاییدات خبره‌های آن حوزه اعتماد کرد. حالا وقتی شخصیتی که خود در عرفان حکم گوهری ناب را دارد، با افسوس از شرکت نکردن در مجالس عرفانی یک عارف یاد می‌کند، مشخص می‌شود که آن عارف در چه جایگاهی قرار داشته است.

به گزارش رجانیوز، رهبر معظم انقلاب می‌گویند:

«من از حضرت امام رضوان الله تعالی علیه پرسیدم که شما مرحوم میرزا جواد آقا را درک کردید؟ ایشان با ابراز تاسف فرمودند: نه، نشد که من درس و جلسات ایشان را به طور کامل درک کنم… وقتی این مساله را من از ایشان پرسیدم شاید حدود ۶۰ سال از آن زمانی که ذکر می‌کردند گذشته بود با این حال تاسف می‌خوردند و می‌گفتند افسوس که نشد به آن جلسات بروم

همین یک خاطره‌ که حضرت آیت الله خامنه‌ای فروردین ماه سال قبل در دیدار اعضای ستاد کنگره بزرگداشت آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی نقل کردند برای پی بردن به جایگاه آن عارف واصل کافی‌ست، اگرچه نقل‌ها و شواهد دیگری هم وجود دارد.

رهبر انقلاب در همان دیدار با تاکید بر اینکه «میرزا جواد آقا باید معرفی شود» می‌فرمایند:

«ببینید جوان‌ها امروز چطور به عرفان‌های جعلی و وارداتی اقبال دارند.

عرفان‌هایی که حقیقتا باید گفت چرند هستند مثل اینکه بخواهید یک کاسه بلورین یا چینی نقاشی شده فاخر را با یک ظرف پلاستیکی مقایسه کنید. این اقبال جوان‌ها نشان دهنده این است که یک تشنگی وجود دارد که باید آن را با آب زلال و گوارا برطرف کرد. نباید گذاشت عطشی که وجود دارد با آبهای مسموم و گل‌آلود برطرف شود.»

آن مقام عرفانی در کنار این تاکید رهبری بر لزوم معرفی آقا میرزا جوادآقا و البته فضای مساعد معنوی ماه مبارک رمضان، کتاب «باده گلگون» را در جایگاه یک کتاب خوب برای پیشنهاد مطالعه قرار می‌دهد.

این کتاب که با زیرعنوان «چهارصد و چهل کلمه در سی و سلوک الی الله از حاج میرزا جوادآقا ملکی تبریزی» منتشر شده است، در بر دارنده توصیه‌ها درس‌ها، نکات و دستورالعمل‌های عرفانی این عارف برجسته است.

عنوان کتاب هم از همان سخنان رهبر معظم انقلاب برداشته شده است، آنجا که می‍فرمایند: «بنده سال‌ها پیش در یک مجمعی گفتم که مرحوم میرزا جواد آقا در قنوت نماز شبش (با تمام خضوع و خشوعش) این شعر را می‌خواند:

زان پیش‌تر که عالم فانی شود خراب

ما را ز جام باده گلگون خراب کن

این حالات را ما فقط می‌شنویم و تصورش هم شاید برای ما آسان نباشد که این چه حالی است که یک پیرمرد فقیه بزرگوار در نماز شبش شعر حافظ را با این حال بخواند.»

کتاب «باده گلگون» اگرچه چاپ یازدهم خود را پشت سر گذاشته است، اما این چاپ با ویرایش جدید به بازار نشر آمده و البته بخشهایی هم به آن اضافه شده است. همراهی دستور العملهای عرفانی با حکایات اخلاقی مطالعه کتاب را برای اهلش شیرین و دلچسب نموده است.

 جهت تهیه و سفارش خرید کتاب بر روی نشانه زیر ضربه بزنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.