یکشنبه, ۳, تیر ۱۳۹۷

درخشش در مستطیل سبز با زبان روزه

شاید برای بسیاری از علاقه‌مندان به فوتبال جالب باشد که بدانند مردانی چون فرانک ریبری، کریم بنزما، سمیر نصری، زلاتان ابراهیموویچ، اریک آبیدال و برادران توره همگی در ماه مبارک رمضان با دهان روزه در تمرینات سخت و حرفه‌ای تیم‌های باشگاهی خود حضور پیدا می‌کنند. البته دامنه روزه‌داری در ماه مبارک رمضان به فوتبالیست‌های مطرح جهان که مسلمان هستند، ختم نمی‌شود بلکه در فوتبال آمریکایی که طرفداران زیادی در ایالات متحده آمریکا دارد ستاره‌ای چون حمزه عبدالله با روزه‌داری در این ماه مبارک به اسطوره طرفداران مسلمان تیمش در لیگ حرفه‌ای تبدیل شده است. از سوی دیگر می‌توان به نام‌های مطرح دیگری در این ورزش اشاره کرد. مردانی چون عبدالکریم و ریان حارث که روزه‌داری را در میان ورزشکاران این رشته در ایالات متحده براستی معنی کرده‌اند.
همزمانی ماه مبارک رمضان و جام جهانی پس از ۲۸ سال
جام جهانی به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود، اما در لابه‌لای اخبار این تورنمنت بزرگ هنوز هم اخبار مربوط به روزه‌دار بودن بازیکنان مسلمان جایگاه ویژه‌ای دارد.
این نخستین بار نیست که ماه مبارک رمضان با یک مسابقه مهم بین‌المللی همزمان شده است، اما تقارن آن با جام جهانی پس از ۲۸ سال، باعث شده روزه‌داری بازیکنان مسلمان توجه بسیاری از خبرنگاران را به خود جلب کند.
در این میان برخی بازیکنان خیلی زود موضع رسمی خود را اعلام کرده‌اند. برای مثال مسوت اوزیل، ستاره خط میانی آلمان با اعلام این‌که قصد روزه گرفتن ندارد، گفت: من بازی می‌کنم و می‌خواهم به این کارم ادامه بدهم؛ بنابراین برایم غیرممکن است که امسال بتوانم روزه بگیرم.
اما هستند بازیکنان مسلمانی که با وجود شرایط آب و هوایی برزیل همچنان اصرار دارند در ماه مبارک روزه بگیرند. باکاری سانیا، بال راست تیم ملی فوتبال فرانسه در این باره می‌گوید: هر شخصی آزاد است تا هر آنچه را که می‌خواهد انجام دهد. من همواره به کسانی که روزه نمی‌گیرند احترام می‌گذارم با این حال بر این باورم که در روزه‌داری در جریان جام جهانی برای من مشکل‌ساز نخواهد بود؛ بنابراین دلیلی ندارد تا روزه خودم را بشکنم. نباید در انجام فرایض دینی دلیل‌تراشی و توجیه کرد. در این میان موضع دیدیه دشام، سرمربی تیم ملی فرانسه هم در نوع خودش قابل توجه است. او که پیش از این تصمیم به روزه گرفتن یا نگرفتن را به خود بازیکنان واگذار کرده بود، در مصاحبه با فرانس پرس گفت: این یک موضوع خیلی حساس و دقیق است و جای تصمیم‌گیری من نیست. ما به مذهب همه احترام می‌گذاریم و امروز هم نخستین باری نیست که ما با چنین شرایطی مواجه می‌شویم. من به هیچ وجه از این مساله نگران نیستم و می‌دانم که همه خواهند توانست خود را با این شرایط وفق دهند.
در چنین شرایطی که بازیکنان باید در ساعت‌های ۱۳ یا ۱۷ به میدان بروند، رعایت توصیه‌های پزشکی راه حل مناسبی برای جلوگیری از ترک روزه‌داری و بازی کردن توأمان در جام جهانی است.
حکیم چلبی، پزشک سابق باشگاه پاری‌سن ژرمن که به عنوان کارشناس فیفا در این موضوع فعالیت می‌کند، می‌گوید: در ماه رمضان خطر مصدومیت، بویژه در ناحیه کمر، مفاصل و عضلات افزایش می‌یابد که این مساله به دلیل از دست رفتن آب بدن است، نه کمبود مواد غذایی. در چنین شرایطی سطح و میزان تغذیه باید تغییر کند و کیفیت مواد غذایی نیز با انطباق بیشتر با ورزش باید اصلاح شود و بازیکنان از مواد غذایی آبدار بیشتر استفاده کنند. همچنین چیزی که بیشتر مورد توصیه قرار می‌گیرد، این است که افراد خواب نیمروزی طولانی‌تری داشته باشند تا خواب از دست رفته‌شان را جبران کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*