در این دوران اطاعت از ولی فقیه همچون اطاعت از امام معصوم(ع) است.

بسم الله الرحمن الرحیم

علامه محمدتقی مصباح یزدی حفظه الله در دیدار با خانواده محترم شهید لطفی نیاسر:

شهدای مدافع حرم مایه افتخار نظام و اسلام است و برکاتی که از شهادت فرزند والامقام شما و امثال ایشان نصیب مردم ما و عالم تشیع می‌شود، بسیار فراوان است و با هیچ مقیاسی نمی‌توان اهمیت و ارزش کار این شهیدان را ارزش‌گذاری کرد.

خداوند اراده فرموده که در هر زمانی کسانی باشند که حجت را بر دیگران تمام کنند؛انبیا و جانشینان آنها و اهل بیت علیهم‌السلام مصادیق اصلی حجت بر مردم هستند و بعد از ایشان نیز کسانی که اقرب و اشبه به معصومین باشند، حجت بر مردم هستند.

ما گاهی گمان می‌کنیم که پیشگوئی‌های قرآن و روایات اهل بیت علیهم‌السلام مبنی بر پیروزی نهائی حق وظیفه را از دوش ما بر می‌دارد؛ در حالی که چنین نیست.

این اخبار بیان کننده وظیفه‌ای است که عده‌ای باید با اختیار خود بر عهده بگیرند و در واقع به ما می‌فهمانند که با کدام هدف و در کدام مسیر حرکت کنیم. از توصیفاتی که در باره این شهید بزرگوار گفته شد، می‌توان دریافت که ایشان به خوبی راه خود را شناخته بود و در این مسیر گام برداشت.

ولایتمداری به عنوان یکی از درس‌هایی است که باید از این شهید والامقام آموخت؛ اطاعت از ولی فقیه در این عصر به منزله اطاعت از امام معصوم علیه‌السلام است؛

اگر ما در زمان حضرت علی صلوات‌الله علیه بودیم و آن حضرت مالک اشتر را به عنوان فرمانده منصوب می‌کردند، آیا حق داشتیم از دستورات فرمانده سرپیچی کنیم؟ این در حالی است که نه مالک اشتر معصوم بود، و نه ضمانتی وجود داشت که او اشتباه نکند؛ اما جناب مالک نماینده امیر‌المؤمنین علیه‌السلام بود و حتی اگر اشتباه می‌کرد، وظیفه ما اطاعت از او بود. در این زمان هم ولی فقیه کمتر از مالک اشتر در زمان علی علیه‌السلام نیست.

در این زمان که دسترسی به امام معصوم صلوات‌الله علیه ممکن نیست، ما کسی را بهتر از رهبر معظم انقلاب سراغ نداریم که بیشترین شباهت را به معصوم داشته باشد و به سیره اهل بیت علیهم‌السلام عمل کند؛ وظیفه ما هم اطاعت از ایشان است، حتی با وجود این که معصوم نیستند.

شاید کسانی در پی این باشند که با بحث‌ علمی این مسأله را برای خود حل بفهمند؛ اما برخی ـ‌همانگونه که در روایت ذکر شده‌ـ به نور الهی این واقعیت را می‌بینند و آن را درک می‌کنند؛ از همین‌رو قاطعانه در مسیر تبعیت از ولی فقیه حرکت می‌کنند.

خضوع در برابر آثار و نشانه‌های آن حضرات مانند مرقد حضرت معصومه و حضرت زینب سلام‌الله علیهما درس دیگری است که می‌توان از این شهید والامقام یاد گرفت. اگر ما واقعاً مقام حضرت معصومه سلام‌الله علیها را درک می‌کردیم، خاک صحنشان را سرمه چشم می‌کردیم.

عظمت کار امام راحل(ره) در تربیت چنین نسلی است.

در سال‌های آخر رژیم شاهنشاهی ورود دختران دانشجو با روسری به دانشگاه ممنوع بود. به نظر شما این سیر نزولی سرانجام به کجا می‌رسید؟ اما خدای متعال به برکت یک پیرمرد روحانی که هیچ حزب و دسته، و قدرت و ثروتی نداشت، این رویه را تغییر داد، به حدی که شخصیت‌های برجسته سیاسی و نظامی جهان را در برابر او به خضوع واداشت، به گونه‌ای که در زمان سخنرانی امام راحل(ره)، کارتر، رئیس جمهور وقت آمریکا تمام برنامه‌هایش را قطع کرده، و به سخنان ایشان گوش می‌کرد!

هر روز نیز شاهد برکات جدیدی هستیم که از ناحیه امام(ره) شامل حال ما می‌شود؛ حتی وجود مقام معظم رهبری نیز از میوه‌های درختی است که امام راحل(ره) غرس کرد، و اگر نهضت امام (ره) نبود، امروز از برکات و راهنمایی‌های رهبری نیز محروم بودیم.

شهدا امام‌(ره) را خوب شناختند؛ از همین‌رو تمام هستی خود را برای ادامه راه او فدا کردند. ما باید خودمان را مدیون این عزیزان بدانیم و این فداکاری را از آنها یاد بگیریم.

گفتنی است دیدار صمیمی علامه مصباح یزدی با خانواده شهید لطفی نیاسر که در حمله موشکی رژیم صهیونیستی به پادگان تی‌فور سوریه به درجه رفیع شهادت نائل شد، ۲۷ فروردین ماه در منزل پدر شهید صورت پذیرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.