جمعه, ۱, تیر ۱۳۹۷

آخرین اخبار و تحولات از حمله گسترده داعش به شهرهای عراق

گروه بین الملل – رجانیوز : ماشین جنگی گروه تروریستی داعش در عراق بار دیگر روشن شده است و این گروهک حالا نه تنها از غرب بلکه از شمال نیز بغداد پایتخت این کشور را تهدید می کند.

به گزارش رجانیوز، صبح امروز رسانه های خبری گزارش دادند که گروه تروریستی داعش توانسته است کنترل استان نیوی و همچنین مرکز این استان شهر مهم موصل را در اختیار بگیرند.

این شهر در ۳۵۰ کیلومتری شمال بغداد و مرکز استان نینوا است که حدود سه میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت دارد.

موصل همچنین پس از شهر فلوجه در استان الانبار (۶۰ کیلومتری غرب بغداد) دومین شهری است که از کنترل نیروهای ارتش عراق خارج می شود.

 

اکثر ساکنان موصل کرد و از اهل تسنن هستند. اقلیت هایی نیز از مسیحیان و ترکمانها در این شهر زندگی می کنند.

هنوز رسانه های خبری و حتی ارتش عراق از شوک این خبر خارج نشده بودند که عناصر داعش وارد استان صلاح الدین شدند و حتی توانستند ورودی شمالی شهر تکریت را نیز به کنترل خود دربیاورند.

تکریت محل تولد صدام رئیس جمهور بعثی عراق بوده است که اعضای داعش و رهبران آن احترام زیادی برای او قائل هستند.

گفتنی است «حجی البکر البغدادی» رهبر فعلی داعش به همراه دیگر فرماندهان ارشد این گروهک از جلمه «ابوایمن العراقی»، «ابو احمد العلوانی» و «ابو عبدالرحمن البیلاوی» چهار افسر برجسته ارتش بعث صدام بودند که پس از سقوط صدام و روی کار امدن دولت نوری المالکی، علاوه بر ارتباط گرفتن با اعضای القاعده موفق شدند تا برخی از رهبران سنی‌های تندرو در عراق را با خود همراه کنند.

به این ترتیب «ابو ایوب المصری» و «ابوبکر البغدادی» دو چهره تندروی مذهبی از سوی رهبران حزب بعث مسوولیت تشکیل و جمع‌آوری نیروهای جهادی در عراق را برعهده گرفتند.

«ابوبکرالبغدای» که در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز حضور داشت، مهم‌ترین چهره تکفیری در عراق که از دانشگاه بغداد دکترای علوم اسلامی داشت، با تسلط بر آموزه های وهابیت موفق شد عده قابل توجهی را جذب اندیشه‌های تروریستی اش کند. به این ترتیب مجموعه‌ای از افسران حزب بعث و اعضای رده پایین و سابق القاعده موفق شدند در سال ۲۰۰۴ «جماعت توحید و جهاد» را بنیان بنهند و بعدها مبنای تشکیل دولت اسلامی شام و عراق شد.

تدابیر نیروهای امنیتی برای جلوگیری از پیش روی داعش در تکریت

پس از حضور عناصر داعش به نزدیکی های شهر تکریت پلیس استان صلاح الدین عراق، سه شنبه اعلام کرد: کمیته عالی امنیتی استان صلاح الدین، تردد افراد و خودروها را در سراسر این استان ممنوع اعلام کرده است.

پلیس استان صلاح الدین ضمن اعلام این خبر افزود: پل اصلی شهر تکریت که شمال و جنوب این شهر را به یکدیگر متصل می کند نیز تا اطلاع ثانوی بسته شده است.

یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین نیز اعلام کرد که نیروهای امنیتی، زندان التسفیرات این استان را تخلیه کرده اند.

نیروهای داعش امروز به زندان “بادوش” استان نینوا، زندان “التسفیرات” استان صلاح الدین و زندان وابسته به مرکز مبارزه با تروریسم استان دیاله حمله کردند و بیش از ۱۴۰۰ زندانی را فراری دادند.

ناامنی روز سه شنبه در عراق تنها محدود به مناطق شمالی نبوده است و در شهر مقدس کربلا پلیس توانست، چند تن از افراد گروه داعش را دستگیر کند.

نوری المالکی: وضعیت فوق العاده است همه سلاح به دست بگیرند

در حالی که ارتش عراق نتوانسته کاری مقابل عناصر داعش پیس ببرند نخست وزیر این کشور با اعلام وضعیت فوق العاده در تمامی نقاط کشور از مردم و عشایر خواست برای مقابله با خطر تروریست های تکفیری اسلحه در دست بگیرند.

در بیانیه شورای وزیران عراق که نوری المالکی نخست وزیر این کشور در حالی که وزیران در کنار او قرار داشتند آن را قرائت کرد آمده است: «ای ملت بزرگ عراق، ای مردان شجاع، ای فرزندان عراق عزیز، با توجه به تحولات در عراق و منطقه، عراق اکنون در شرایطی دشوار و وضعی فوق العاده قرار دارد که ایجاب می کند همه تلاش ها یکپارچه شود.

شورای وزیران جلسه امروز خود را به طور کامل به بررسی تازه ترین تحولات امنیتی و چالش هایی که عراق با آن مواجه است به ویژه در استان نینوا اختصاص داد. گروه های تروریستی توانستند مناطقی حیاتی از شهر موصل را تحت سیطره خود در آورند که ایجاب می کند همه تلاش های مردمی و رسمی برای ایستادن در برابر این تهاجم وحشیانه یکپارچه شود که هیچ یک از عراقی ها را مستثنی نکرده و نخواهد کرد. این تهاجم موجب وخامت اوضاع امنیتی و فاجعه انسانی می شود.

شورای وزیران عراق در ادامه این بیانیه آورده است:

شورای وزیران از شهروندان و فرزندان عشایر می خواهد همان گونه که اعلام آمادگی کرده اند، برای دفاع از کشور و شکست دادن تروریسم و تروریست ها داوطلب شوند و سلاح به دست بگیرند. طرف های رسمی موظفند از این آمادگی حمایت و تدابیر لازم را برای اجرایی شدن آن اتخاذ کنند.

رابعا: بسیج و آماده باش کامل همه امکانات سیاسی و مادی و مردمی برای در هم شکستن تروریسم و بازگرداندن زندگی به شرایط عادی در مناطقی از موصل و هر شهر دیگری که تروریست ها کنترل آن را به دست گرفته اند. اجازه نخواهیم داد استان نینوا و شهر موصل زیر سایه تروریسم و تروریست های جنایتکار باقی بماند.

در همین حال، «علی الموسوی» مشاور نوری مالکی نخست وزیر عراق  نیز گفت: «فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق از مجازات سنگین نیروهای نظامی خبر داد که در مقابل داعش و در جریان حمله به شهر موصل، مقاومت نکرده و فرار کرده اند. این مجازات تا حد اعدام نیز پیش خواهد رفت».

۵ شنبه جلسه فوق العاده پارلمان عراق

در پی درخواست نخست وزیر عراق برای اعلام وضع فوق العاده از سوی پارلمان این کشور، نمایندگان مجلس عراق به منظور بررسی وضعیت امنیتی و اتخاذ تدابیر لازم برای مبارزه با تروریست‌ها، روز پنج‌شنبه جلسه ویژه برگزار می کند.

به گزارش العالم، پارلمان عراق ساعتی پیش با اعلام این که درخواست مشترکی از سوی ریاست جمهوری و نخست وزیری این کشور برای برقراری وضع فوق العاده دریافت کرده است، تاکید کرد: بر این اساس، پارلمان عراق در روز پنج شنبه برای بررسی وضع امنیتی مناطق مختلف این کشور نشست اضطراری برگزار خواهد کرد.

نقشه مناطق اشغالی در عراق و سوریه توسط داعش

گروه تروریستی داعش که ادعای تشکیل دولت اسلامی در عراق و شام (سوریه) را دارد و پس از گذشت سه سال از بحران سوریه توانسته به بخشی از هدف خود دست پیدا کند.

به گزارش رجانیوز، در نقشه زیر مناطقی که با رنگ قرمز مشخص شده در کنترل داعش است.

قسمت زیادی از استان الانبار عراق نیز تحت کنترل داعش است که به دلیل بیابانی و خالی از سکنه بودن منطقه در این نقشه جز قلمرو داعش به حساب نیامده است.

آماده باش کامل ارتش در استان دیالی

یکی از فرماندهان ارتش عراق از آماده باش کامل نیروهای ارتش در استان دیاله خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، در پی پخش برخی خبرها در خصوص اینکه برخی از نظامیان ارتش عراق در شهر موصل محل خدمت خود را بدون اطلاع به فرماندهانشان ترک کرده اند، علی الموسوی اعلام کرد: دستورات قاطعی از فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق صادر شده است که بر اساس آن کوتاهی هر کسی که در انجام وظایفشان ثابت شود، مجازات خواهد شد و حتی ممکن است افراد خاطی به اعدام محکوم شوند.

سایت شبکه “العراقیه” به نقل از الموسوی نوشت: نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح  پس از جلسه هیأت وزیران در خصوص بحران موصل و مجازات افراد خاطی تشکیل جلسه داد، و در آن بر ضرورت بازبینی در ساختار نیروهای امنیتی برای آزاد کردن شهر موصل تاکید شد.

در همین حال، ستاد فرماندهی عملیات دجله از آماده باش همه نیروها و تجهیزاتش در استان دیاله خبر داد و از اهالی خواست در صورت وقوع هر گونه حادثه با نیروهای نظامی همکاری لازم داشته باشند.

این ستاد خاطرنشان کرد، اعلام وضع اضطراری در شرایطی که امنیت عمومی تهدید شود، امری طبیعی است.

سرلشکر عبدالامیر الزیدی فرمانده ستاد عملیات دجله در این خصوص گفت: ستاد عملیات همه نیروها و ظرفیتش را برای برخورد با هرگونه حادثه غیر مترقبه ای  در استان دیاله به حال آماده باش در آورده است. اعلام آماده باش در صورتی که امنیت عمومی در معرض خطر باشد امری طبیعی است.

وی با بیان اینکه آنچه در موصل روی داد در دیاله تکرار نمی شود از شهروندان عراقی در استان دیاله خواست با نیروهای امنیتی همکاری لازم را داشته باشند تا از هر تلاشی برای اخلال در امنیت و ثبات جلوگیری شود.

الزیدی تاکید کرد: نیروهای امنیتی توانمندی مقابله با هر کسی را که درصدد لطمه وارد کردن به امنیت باشند دارد و با هر اقدام شرارت آمیز علیه امنیت کشور برخورد شدیدی خواهد شد.

منطقه نفت خیز بیجی به کنترل ارتش درآمد

 

در همین حال خبر می رسد نیروهای عراقی با کمک عشایر منطقه بیجی را کاملا از وجود داعش پاکسازی کردند.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، شبکه “العراقیه” اعلام کرد که نیروهای امنیتی توانستند با کمک نیروهای عشایر، منطقه بیجی را کاملا از وجود عناصر گروه تروریستی داعش پاکسازی کنند.

تلویزیون العراقیه پیش از این اعلام کرده بود که اداره پلیس بیجی از عناصر داعش پس گرفته شده است.

عناصر داعش بامداد امروز با ورود به منطقه “بیجی” در ۴۰ کیلومتری شمال تکریت ساختمان دادگاه و پلیس قضایی را آتش زدند.

سایت عراقی “سومریه نیوز” به نقل از منابع امنیتی تأکید کرد که پالایشگاه نفت بیجی هنوز در دست نیروهای امنیتی است و آسیبی به آن وارد نشده است.

به گفته این منابع، عناصر داعش در مناطق مختلف بیجی مستقر شده و به انبارهای سلاح و مهمات نیروهای امنیتی دست یافته اند.

عناصر مسلح از عصر دیروز به منطقه “الشرقاط” در شمال تکریت یورش برده و چند ساختمان دولتی را تصرف کردند. آنان همچنین معاونت پلیس شمال تکریت را اشغال کردند.

گروه تروریستی داعش صبح دیروز در اقدامی ناگهانی به شهر موصل مرکز استان نینوا حمله کرده و این شهر را تصرف کرد. عناصر داعش همچنین پس از یورش به چند زندان در موصل، محکومان را فراری دادند.

 

انفجار بمب در کربلا

انفجار در یکی از میدان‌های شهر کربلا، چند کشته و مجروح بر جا گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، منابعی در پلیس استان کربلا امروز (چهارشنبه) اعلام کردند، بر اثر انفجاری دو خودروی بمب گذاری شده در این استان شماری کشته و زخمی شدند.

سایت عراقی “سومریه نیوز” به نقل از این منابع خاطرنشان کرد، این دو خودروی بمب گذاری در میدان «الخنافسه» در کربلا منفجر شدند.

وی افزود: شمار دقیق کشته ها و مجروحان هنوز مشخص نیست، و خودروهای امداد به محل حادثه اعزام شدند و نیروهای امنیتی نیز منطقه را محاصره کردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*