جمعه, ۴, خرداد ۱۳۹۷

اخبار علمی

اپلیکیشن “مه یار” رقیب جدی نرم افزارهای غربی نجوم

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از چهارمحال و بختیاری، دانش پیش بینی  وضع رؤیت هلال ماه یکی از کهن ترین دانش های بشری و یکی از شاخه های تخصصی بسیار جذاب نجوم محاسباتی و رصدی است که همواره مورد توجه پژوهشگران در سراسر دنیا بوده است. این پژوهشگران از دیرباز تا کنون، بر مبنای گزارش های رصدی رؤیت هلال ماه و بهره گیری ... بیشتر بخوانید »

تفاهمنامه همکاری بنیاد سعدی و دانشگاه علامه طباطبائی امضا شد

به منظور گسترش فعالیت‌های علمی برای آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان، تفاهم‌نامه همکاری میان بنیاد سعدی با دانشگاه علامه طباطبائی به امضا رسید. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  روابط عمومی بنیاد سعدی، این تفاهم‌نامه با هدف گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان و استفاده از توانایی‌های علمی و امکانات متقابل، توسعه، تحکیم و تعمیق همکاری، ... بیشتر بخوانید »

تبدیل ضایعات کشاورزی به سوخت های زیستی

  محمد جعفر طاهر زاده، مجری طرح «تبدیل ضایعات کشاورزی به سوخت های زیستی و مواد» و برگزیده رتبه دوم پژوهش های بنیادی بیست و نهمین جشنواره بین المللی خوارزمی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: یکی از معزلات بخش کشاورزی، تولید انواع پسماندها و ضایعات است که در نهایت بدون استفاده می مانند. وی افزود: این پسماندها و بقایا ... بیشتر بخوانید »

ایران جزء سه کشور برتر دنیا در نمایشگاه بین المللی سالانه اختراعات و ابتکارات ژنو سویس

به گزارش ایرنا، امسال در این نمایشگاه، ایران جزو ۳ کشور اول و برتر دنیاست که توانسته مهارتهای علمی و فنی نخبگان کشور را عرضه کند و بر صدر جداول برگزیدگان جشنواره ژنو میان ۴۰ کشور به جامعه جهانی معرفی شود. نمایشگاه بین المللی سالانه اختراعات و ابتکارات ژنو سویس با ارزیابی خلاقیت ها و ایده ای نوین علمی جهان ... بیشتر بخوانید »

درمان شکستگی های استخوانی در ایران

یک محقق ایرانی موفق به اختراع و ساخت سیمان استخوانی نانوکامپوزیتی شد که استخوان سازی ر در مبتلایان به پوکی استخوان و شکستگی های استخوانی به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. به گزارش سرویس علمی جام نیـوز به نقل از ایرنا، دکتر ‘رضا مسائلی’ دانش آموخته دکتری رشت زیست مواد دندانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران است که پروژه ... بیشتر بخوانید »

تولید نانوکامپوزیت‌های مبدل حرارت به الکتریسیته توسط محققان ایرانی

محقق دانشگاه سمنان با همکاری یک شرکت فناور در یک طرح مشترک تحقیقاتی، مواد نانوکامپوزیتی را در مقیاس آزمایشگاهی تولید کرده‌ است که می‌تواند در تجهیزات مربوط به تبدیل انرژی حرارتی به انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته و بازده آن‌ها را افزایش دهد. این قطعات نانوکامپوزیتی در صنایع فولاد، خودروسازی و صنعت برق کاربرد دارند. به گزارش سرویس فناوری ... بیشتر بخوانید »

ملک‌زاده به دانشگاه‌های علوم پزشکی هشدار داد

ناکارآمد شدن طب کشور در آینده نزدیک به دلیل نداشتن متخصصان پژوهشگر معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان این که نیروهای متخصص در حوزه تحقیقات تربیت نکرده‌ایم، گفت: پزشکی مدرن امروز ما در آینده نزدیک طبی ناکارآمد محسوب خواهد شد. به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر رضا ملک زاده در جلسه تبیین برنامه عملیاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ... بیشتر بخوانید »

تاثیر خشکی دریاچه ارومیه در بروز سرطان پژوهش می شود

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ایرج محبی ظهر یکشنبه در نشست با خبرنگاران در خصوص علت سونامی سرطان معده و گوارش در آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل اظهارداشت: در این خصوص پژوهش‌هایی توسط ۹ دانشگاه در حال انجام بود که با حمایت وزارت، آذربایجان غربی هم به این دانشگاه‌ها افزوده شد. وی ادامه داد: پژوهش‌های علمی کوهورت شروع شده و ... بیشتر بخوانید »