کتاب “سرو ناز”

بسم الله الرحمن الرحیم

بانو امین کسی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی با تعبیراتی چون خانم بسیار عالی مقام و مجتهد و فقیه و فیلسوف و عارفی که آیتی از استعداد و استقامت بوده است، از وی یاد کرده و حال کتاب «سرو ناز» منبع خوبی برای آشنایی با توصیه‌ها و درس‌های اخلاقی و توحیدی…
رجانیوز- گروه فرهنگی:
 فردی را در نظر بگیرید که علما و بزرگانی چون آیت الله طیاطیایی، آیت الله محمد تقی جعفری، مرحوم حاج آقا رحیم ارباب و حاج سید هاشم حداد (رحمه الله علیهم) و بزرگان دیگری از اهل علم و معرفت در تمجید مقام علمی و عرفانی او سخن گفته و بارها باب گفتگو درباره مسائل توحیدی را با وی باز کرده باشند و حاصل این گفتگوها ستودن شخصیت عرفانی و فلسفی و او باشد.
چنین کسی در نظر ما حتما آدمی است کناره گرفته از دنیا و کار و بارهای روزمره که روز و شب مشغول مطالعه و مباحث علمی است. و این البته در شرایطی است که فکر کنیم آن فرد، یک مرد باشد. اما اگر بدانیم که او نه یک مرد، که یک زن خانه‌دار بوده است که در ۱۵ سالگی ازدواج کرده و مسئولیت تربیت چندین فرزند را بعهده داشته حتما تعجب میکنیم.
اما این حکایت زنی است بنام «بانو مجتهده امین».
این بانوی مجتهده و عالمه ایرانی کسی است که بخشی از فضایل او در ابتدای این نوشته آمد. کسی که تعاریف درخشان علما و بزرگان شیعه درباره جایگاه عرفانی و علمی او به تنهایی برای مشخص شدن جایگاهش کافی است.
بانویی که همه این مدارج عرفانی و علمی را در شرایطی بدست آورد که کوچکترین اهمالی در انجام وظایف خود در قبال همسر و فرزندانش انجام نداد و در کنار انجام این وظایف توانست به چنان درجه‌ای برسد که بگوید:
در نوشته‌هایم کمتر از امور خارجی کمک گرفته‌ام، نمیگویم که از غیب خبر دارم، اما اغلب معنویات و معارف را از استاد فرا نگرفته‌ام و غالب نوشته‌هایم با ارشاد و کمک او (سبحانه) بوده است».
از بانو مجتهده امین آثار مکتوب فراوانی بجا مانده است که اگر علاقه‌مند به خواندن بخشی از مهمترین توصیه‌های اخلاقی و سلوکی او باشید، خواندن کتاب «سرو ناز» یکی از بهترین راه‌ها است.
سرو ناز با زیر عنوان «هفتصد و پنجاه کلمه در اخلاق و سیر و سلوک الی الله از عارفه مجتهده، حکیمه متالهه حاجیه خانم امین» منتشر شده است.
گردآورنده این کتاب با مراجعه به آثار بانو امین این سخنان را گلچین نموده و در کنار یکدیگر قرار داده است.
گردآورنده «سرو ناز» که پیش از این کتاب «باده گلگون» را منتشر کرده بود، در مقدمه کتاب حکایت شکل گرفتن آن را چنین بیان کرده است:
«پس از آنکه کلمات حضرت جمال العارفین آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی(قدس سره) را تنظیم نمودم و به نام باده گلگون انتشار یافت، شبی در عالم رویا صدایی شنیدم که میدانستم صدای حاجیه خانم امین  (قدس سرها) می‌باشد. ایشان به این ناچیز فرمودند:
همانطور که کلمات میرزا را جمع اوری کردی، کلمات مرا هم جمع آوری کن.»
اینچنین است که کتاب سرو ناز شکل میگیرد؛ کتابی ۵۶۰ صفحه ای با مقدمیه‌ای خواندنی درباره زندگی و شخصیت بانو امین و جایگاه وی نزد علما و بزرگان و عرفا، و در ادامه ۷۵۰ نکته و درس اخلاقی و توحیدی از او.
در مقدمه کتاب و درباره زندگی بانو امین آمده است:
«این بانوی مجتهده ایرانی به قدری مراقب انجام وظایف عبودی‌اش بوده که اشتغال به امری از امور، او را از وظیفه دیگرش باز نمی‌داشته است. هنگام سفرهای تجاری همسرش، درس را تعطیل میکرده و با او همسفر می‌شده و هنگامی که مشغول نماز نافله بوده با آمدن همسرش نماز مستحبی را رها می‌کرده و به وظایف همسری‌اش می‌پرداخته و در عین حال روزی که فرزندش از دنیا می‌رود، استادش می‌خواهد که درس را تعطیل کند، اما این بانوی وظیفه شناس در پاسخ استادش می‌گوید:
او رفت به رحمت خدا، ما چرا درس را تعطیل کنیم؟!»
اما گردآورنده کتاب تعبیر جالبی نیز پیرامون این کتاب دارد:
«همانطوری که در مقدمه کتاب باده گلگون متذکر شده‌ام، اینگونه کتاب‌ها باید بصورت بالینی باشد، یعنی در هر شب چند کلمه‌ای از آن مطالعه شود و با تدبر و تفکر در آن، مثل غذای جسمانی هضم شود و نقص‌ها و ضعف‌های روحی و معنوی برطرف گردد…»
فهرست موضوعی که در انتهای کتاب وجود دارد نیز کمک میکند تا در صورت نیاز بتوان دوباره به نکاتی پیرامون یک موضوع خاص مثل نماز یا انفاق یا بلا و… مراجعه نمود.
بانو امین کسی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی با تعبیراتی چون خانم بسیار عالی مقام و مجتهد و فقیه و فیلسوف و عارفی که آیتی از استعداد و استقامت بوده است، از وی یاد کرده و حال کتاب «سرو ناز» منبع خوبی برای آشنایی با توصیه‌ها و درس‌های اخلاقی و توحیدی این بانوی جلیل القدر است.

 جهت تهیه و سفارش خرید کتاب بر روی نشانه زیر ضربه بزنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.